Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehet az ha egy másik...

Hogyan lehet az ha egy másik bolygón vagyunk akkor ha 1 órát vagyunk a bolygón (egy bizonyos bolygó, egy másik galaxisban) 7 év telik el a Földön?

Figyelt kérdés

A Csillagok között c. filmben volt. Ezt nem értem.

Relativitással magyarázták, de nem tudom mi az.

Hogy van ez ???



#természet #gyalxis
2015. ápr. 2. 21:56
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Egy égitest, illetve fekete lyuk gravitációja befolyásolja az idő múlását. Lehet, hogy hülyén hangzik, de az űrben, a Holdon vagy például a Marson más "gyorsasággal" telik az idő, mint a Földön, mivel kisebb a gravitációjuk. A csillagok között című filmben az a vizes bolygó annyira közel volt a fekete lyukhoz, hogy az szélsőséges módon megváltoztatta az idő múlásának "sebességét" a bolygó felszínén.
2015. ápr. 2. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

"Egy égitest, illetve fekete lyuk gravitációja befolyásolja az idő múlását."

Bocsi ezt nem értem , ezt nem tanultuk elmagyaráznád vagy linkelnél

2015. ápr. 2. 22:04
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Minél nagyobb a gravitáció annál lassabban telik az idő. Ha valaki az űrben van, akkor neki gyorsabban telik az idő, mivel nincs gravitáció. És hogy miként képes a gravitáció befolyásolni az időt? Úgy, hogy az egész világunk a téridő görbülete, azaz, hogyha megváltoztatjuk a gravitációt, megváltoztatjuk magát az időt. A csillagok között-ben azért telt olyan lassan az idő azon a bolygón, mert nagy volt a gravitáció. De ezt már a hatvanas években bizonyítani tudták.
2015. ápr. 2. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Tényleg van ilyen jelenség de a filmben ezt nagyon eltúlozták. Igazából csak másodpercnyi különbségek lennének. Ha valaki olyan közel kerülne egy fekete lyukhoz, hogy ekkora legyen a különbség már régen atomokra szakadna. Ha jobban érdekel a téma nézz utána a speciális relativitás elméletnek.
2015. ápr. 2. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Vree ***** válasza:
100%

Sokan kérdezték mostanában (örülök, hogy népszerű ez a film... :) )


Valójában a relativitáselméletre egyszerűen rákeresve is megtalálod a választ. Kezdheted akár a Wikipédia-cikkel is, sztem nem is olyan borzasztó.

[link]


Alapvetően a newtoni rendszerben, amit iskolában középszintig tanulsz, valaminek a sebessége (v) növekedhet a végtelenségig. A modern fizikában korrigálja ezt az Einstein-féle relativitáselmélet, ami azt mondja ki, hogy létezik egy maximális sebesség (c), és egy részecske vagy mindig ennyivel megy (mint a fény), vagy visszafogja őt a saját tömege. Einsitein azt is mondja, hogy az a tömeg, ami a gravitáció erejét növeli, és az, ami a dolgok tehetetlenségét növeli, hogy ellenálljanak a sebességük megváltoztatásának (F=m*a; minél több m, annál kevesebb a plusz a), egy és ugyanaz; és ami a valóságban történik, az az, hogy maga a tér szövete nyúlik ki egy test körül (ezt mondjuk egy gumilepedőre rakott golyóval szokták szemléltetni), és ezért kell nagyobb utat megtennie. És valójában mind a tömeg, mint a test impulzusa ugyanennek a tér torzulását meghatározó dolognak (a [fizikai értelemben vett] energiájának) a megjelenési formája.


De ha c-hez közeledve a sebességegyre kevésbé tud növekedni, akkor valaminek ezt ellensúlyoznia kell, és ez lesz az idő. Általánoságban ha nagy sebességgel mész vagy nagy gravitációs mezőben állsz, akkor az időd viszonylagosan gyorsabban telik, mint ahol ezek kisebbek. De te nem veszel észre ebből semmit; a TE számodra normálisan látszik telni. Valójában ha visszatérsz a másik helyre, akkor többnyire pont úgy adódik össze az eltelt időtök, hogy semmi változást nem is fogsz tapasztalni (bár ha közben kommunikáltok mondjuk fényjelekkel, akkor észlelhetitek a csúszást). De vannak olyan lehetőségek, ahol "szakadás" lehetséges, és már az újbóli találkozásnál sem fognak stimmelni az egyéni órák.

Ha érdekel, itt egy hozzáértő kedves válaszadó rávilágított, hogy miért.

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__67..

2015. ápr. 3. 05:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hasznos válaszokat.

Mindenkinek zöld kéz.

2015. ápr. 3. 10:03
 7/8 anonim ***** válasza:
Én azt nem értettem abban a filmben, hogy miért csak a bolygón van idődilatáció, amikor keringenek felette akkor miért nincs
2015. ápr. 3. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Azért, mert ha oda figyeltél volna, akkor tudnád, hogy azért, mert végig be voltak b aszva, mint a 3.14csa.

A film metaforikusan jeleniti meg azokat a részeges, alkoholista apákat, akik állandóan szittyóznak, így fel se tűnik, hogy a lányuk felnő mellettük, amire persze igazából nem is emlékeznek, ellenben ők még mindig fiatalnak érzik magukat.

A film végén kerül leginkább a középpontba ez, amikor felcsendül a STAY c. nóta.

Az apa ismét a sötétségben pörög, amikor is berepül a fekete lyukba, magyarul, hulla részegen elgondolkodik, hogy otthon kellett volna maradnia, nem a kocsmába járnia.

Ennyi.


Viccet félretéve, én úgy tudom, hogy nem kell a filmben semmi tudományosat keresni, mert van benne bőven kajli.

2015. ápr. 4. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!