Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Három ismeretlenes harmadfokú...

Három ismeretlenes harmadfokú egyenletrendszer megoldását ismeri valaki? Keressük három térbeli szakasz közös pontját.

Figyelt kérdés

Ime ami érdekelne engem:

Keressük három térbeli szakasz közös pontját:

L_r^3=(x_r-x)^3+(y_r-y)^3+(z_r-z)^3

L_k^3=(x_k-x)^3+(y_k-y)^3+(z_k-z)^3

L_h^3=(x_h-x)^3+(y_h-y)^3+(z_h-z)^3

ahol L a szakaszok hossza, az indexelt (x,y,z) a szakaszok kiinduló pontja. A kiinduló pontok úgy vannak elhelyezve, hogy a szakaszok biztosan egy ponton érnek össze.



2015. ápr. 20. 11:16
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt ezek nem egyenes szakaszok lesznek, hanem görbék.


Másrészt a stratégia csak annyi, hogy megoldod az elsőt paraméteres egyenletként a harmadfokú egyenlet megoldóképletével, helyettesítesz a másodikba, azt is ugyanígy megoldod y-ra, majd végül a kapott x, y megoldásokat (amikből ugye 9 van) helyettesíted a harmadik egyenletbe, amit megoldasz z-re, így lesz összesen 27 megoldásod, azok közül kiválasztod a jókat.


Kicsit gyanús, hogy félreértettél valamit az eredeti feladatban, de HAJRÁ!

2015. ápr. 20. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 2xSü ***** válasza:
89%

Őőő… Három dimenzióban a Pitagorasz-tételben ugyanúgy négyzet van. Ergo egy szakasz hosszának x,y és z irányú vetülete esetén a szakasz hossza: L² = x² + y² + z²


Ennek oka, hogy mondjuk az xy síkon szakasz vetületének hossza √(x²+y²) az x és y hosszúságú vetületekre alkalmazott Pitagorasz-tételből kiszámolva. Ez, meg az erre merőleges z hossz adja meg egy újabb Pitagorasz-tételben a két befogót:

L² = z² + [ √(x²+y²) ]² = z² + x² + y²


Ergo az egyenleteidben a köbre emeléseket ki kell cseréni négyzetre emelésre.

2015. ápr. 20. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Sőt, benéztem, ezek harmadrendű térbeli FELÜLETEK egyenletei, de mindegy…
2015. ápr. 20. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Oldottál meg harmadfokú egyenletet? Nem paramétereset akár?

Teljes általánosságban "finom" lesz...


Itt komoly félreértések lehetnek. nem értem miféle "térbeli szakaszokról" beszélsz...


3 db felület van megadva, 3 egyenlettel, paraméteresen...

2015. ápr. 20. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 Wadmalac ***** válasza:
Szerintem nem mondok hülyeséget, ha az a véleményem ,hogy itt állatira nem simán közös pontokról, hanem a háromból két felületenként páronkénti metszésgörbékről és azoknak esetleges metszéspontjairól lehet szó.
2015. ápr. 20. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

> „Szerintem nem mondok hülyeséget, ha az a véleményem ,hogy itt állatira nem simán közös pontokról, hanem a háromból két felületenként páronkénti metszésgörbékről és azoknak esetleges metszéspontjairól lehet szó.”

Az „esetleges metszéspontok” szerintem „állatira simán közös pontjai” a három felületnek. (Amúgy nem hülyeség, csak elég bonyolult szemléletet tükröz…)


Amit viszont én állatira nem értek, hogy 2×Sü válasza hogyan kapcsolódik a kérdéshez (ugyanis ott se hosszról, se vetületről nem esik szó sehol), de ez lehet, hogy csak az én bajom…

2015. ápr. 20. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

"Szerintem nem mondok hülyeséget, ha az a véleményem ,hogy itt állatira nem simán közös pontokról, hanem a háromból két felületenként páronkénti metszésgörbékről és azoknak esetleges metszéspontjairól lehet szó."


Nem mondasz hülyeséget, de a kettő az egy és ugyanaz. Mivel a metszésvonalak minden pontja a két megfelelő felületnek is pontja, így nyilvánvalóan két metszétvonal közös pontja az a három (itt nyilván három) felület küözös pontja lesz.


Persze semmi nem garantálja, hogy "szépek" lesznek a metszésvonalak, sőt azt sem, hogy lesznek egyáltalán. Ugyanez áll a metszéspontokra, semmi sem garantálja, hogy lesz(nek), de persze lehet végtelen sok is... :D

2015. ápr. 20. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

> „semmi sem garantálja, hogy lesz(nek)”

Esetleg az, ha az R^3 helyett a C^3 teret vizsgáljuk (harmadfokú egyenlethez úgy is kellenek komplex számok…)

2015. ápr. 20. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 Wadmalac ***** válasza:

"Az „esetleges metszéspontok” szerintem „állatira simán közös pontjai” a három felületnek."

Páronként a metszésvonalak szerintem lehetnek kitérőek is, tehát a háromnak nem feltétlenül van közös pontja.

2015. ápr. 20. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Jah, leesett mire gondolsz… Igazad van, legalábbis jogos, amit mondosz.


Viszont a három alakzat esetleges közös metszéspontjai már tényleg állatira simán közös pontjai a három alakzatnak.


Te meg mindig csak két-két alakzat esetleges metszéspontjairól/-vonalairól beszélsz, sosem mind a hároméról, amiknek lehetnek közös pontjai. Nálunk a metszésvalamik kicsit általánosabb dolgot jelentettek, mint nálad.

2015. ápr. 20. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!