Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan kell megoldani x^3+x+c=...

Andris1089 kérdése:

Hogyan kell megoldani x^3+x+c=0 alakú harmadfokú egyenletet?

Figyelt kérdés

Az x^3+a*x+c=0 egyenletre találtam két megoldóképletet is: az egyik a Cardano-képlet, a másik a "Vieta substitution". Ezekre igen bonyolult gyökös forma jött ki (egész megoldás esetén is), amit nem sikerült gyökteleníteni.


Mivel az én egyenletemben a=1 nincs valami egyszerűbb mód, vagy szebb formájú megoldás?



2014. okt. 3. 19:54
 1/8 anonim ***** válasza:
Egy konkrét c-re ha sejted hogy x egész, akkor átrendezheted úgy, hogy x(x^2+1)=-c, és oszthatósági vizsgálattal megkeresheted a megfelelő x-et. Jobb ötletem nincs.
2014. okt. 3. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Cardano keplet, nem olyan bonyolult az. Csak ha harom valos megoldas van, akkor utkozben komplex szamokkal is szamolni kell.
2014. okt. 3. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

A Cardano képlettel meg tudom oldani, de azzal egy elég csúnya gyökös formát kapok és azzal nem tudok mit kezdeni. Igazából csak a valós gyök lenne fontos.


Példa:

x^3+x=4*3^(1/2)

Cardano képlettel lenne:


[2*3^(1/2)+(12+1/27)^(1/2)]^(1/3)+

[2*3^(1/2)-(12+1/27)^(1/2)]^(1/3)


Az egyenlet valós megoldása amúgy 3^(1/2), de ez a Cardano képletből nem látszik.


Azt lehet valahogy egyszerűsíteni?

2014. okt. 3. 21:05
 4/8 anonim ***** válasza:

A Cardano képlettel én sem boldogultam.

Az egyik gyöke :gyök3

ezzel, polinom osztással eljutunk:

(x-gyök3)(x^2+gyök3(x)+4) polinomig.

Itt már valóban látszik hogy csak egy valós megoldása van.

2014. okt. 4. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Horner-módszer.

Ha tudod, hogy egész megoldásai lesznek az egyenletnek, akkor próbálgatással meghatározol egy gyököt. Ezután polinomosztás. Majd megoldod a másodfokú egyenletet.

2014. okt. 4. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 reptoid tudós 2 ***** válasza:
2014. okt. 4. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

El tudom képzelni, hogy ennek a típusú egyenletnek sincs egyszerűbb megoldása a Cardano képletnél.

x^3+x szigorúan monoton növő, tehát pontosan 1 valós megoldása van.


Példa, ahol hasznos lehet: egy kúpot kell 2 egyenlő térfogatú részre vágni alappal párhuzamos síkkal. Itt a két rész magasságára kapunk egy ilyen egyenletet x^3+x=c. Itt c pozitív. Ha tudjuk, hogy egész, nincs nehéz dolgunk, mert x^3<c<(x+1)^3, tehát x=köbgyök(c) egészrésze.


Mivel középiskolás vagyok, és ott nem hiszem, hogy szeretik a Cardano képletet, reméltem, hogy van valami egyszerűbb megoldás.

2014. okt. 4. 14:21
 8/8 anonim ***** válasza:

annyiban lesz egyszerubb, hogy p = 1 a kepletben

(ugye y^3+py+q=0 alakra adjak meg a Cardano kepletet)


vagyis kobgyok(-c/2 + gyok (-D/3))+ kobgyok(-c/2 - gyok (-D/3))

ahol D = -4p^3 + 27c², es itt neked p=1.


itt megvan a levezetes (igaz nem magyarul):

[link]

2014. okt. 7. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!