Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hol lehet utánanézni ennek? A...

Hol lehet utánanézni ennek? A testvérek génjei hatnak egymásra?

Figyelt kérdés
Láttam egy ismeretterjesztő filmet egyszer, amiben azt mondták, hogy a fiatalabb testvér nem csak az anyjától és az apjától kap géneket, de az anyán keresztül az idősebb testvértől is. Tehát például ha az idősebb testvér apja más, akkor egy harmadik embertől is kap áttételesen az anyán keresztül genetikai információt a fiatalabb testvér. Van ennek valóság alapja?

2015. ápr. 28. 23:03
 1/10 Shai-Hulud ***** válasza:
92%

Nincs.

A megtermékenyülés során a hím és a női ivarsejtek génkészlete olvad össze. Egyéb géncsere (tehát a gyermek-anya közötti géncsere) nem történik. Tehát az embrió nem ad át semmilyen gént az anyának, vagyis az idősebb testvértől sem kaphat semmilyen genetikai információt a fiatalabb.


Ismétlem, a megtermékenyüléssel lezárul a gének összeolvadása, egyéb géncsere nem történik.

2015. ápr. 28. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
85%

Létezik egy ilyen tökéletesen agyatlan propaganda, amit azt hiszem a kommunista Oroszországban találtak ki, és ironikus módon ma az ultrakeresztény nyugati mozgalmak terjesztik. Ez dióhéjban arról szól, hogy a nő utódjaira hatással van az összes férfi partnere (akkor is ha nem lettt terhes illetve ha védekeztek), így aki sok debillel fekszik le, annak degenerált debil gyerekei lesznek akkor is, ha a konkrét apa nem debil.

Ez ugye egy részről megrettenti a nőket ("ne feküdj le senkivel buliból, mert 10 év múlva is olyan lesz a gyereked"), más részről a férfiakat is arra ösztönzi, hogy csakis szűz lányt válasszanak, az a biztos.


Természetesen, mint minden hasonló prűd álhírnek (pl "ne maszturbálj mert megvakulsz") az a célja, hogy a fiatalok ne éljenek szexuálisan szabados, "züllött" életet, de ezt nem neveléssel vagy erkölcsi értékek átadásával éri el, hanem ijesztgetéssel, hazugsággal.


A dolognak természetesen semmi tudományos alapja nincs.

2015. ápr. 29. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Vilcsianyuja ***** válasza:

Találtam neked cikkeket a kiméra-jelenségre:

[link]

Na jó, ez nem épp az Élet és Irodalom, de a Wikipédián is találtam ilyen szócikket:

[link]

2015. ápr. 29. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

@Vilcsianyuja


Azért abban megállapodhatunk (remélem), hogy ezek rendkívüli, a normálistól eltérő jelenségek, és nem jellemzőek a genetikai információ átadásra.


(Mint ahogy kétfejű borjú is néha előfordul, de arra sem mondhatjuk, hogy a szarvasmarhának kétfejű borjai vannak.)


Itt is az a probléma, hogy egy abnormális esetet (és ez most csak az általánostól eltérőt jelent) úgy adnak elő, mintha az jelentős mennyiségben elő szokott volna fordulni. Az általad idézett cikk is megemlít néhány(!!!) esetet, ami azért az emberiség létszámához (tehát az előforduló öröklődések mennyiségéhez) képest a milliomod százalékot sem éri el.


Ez nagyságrendileg a lottó öt találat előfordulási aránya is. De arra sem mondjuk, hogy "az emberek lottó ötöst szoktak nyerni". :-D

2015. ápr. 29. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Vilcsianyuja ***** válasza:

Természetesen abban egyetértünk, hogy ezek rendkívül ritka esetek. Azt viszont el tudom képzelni, hogy gyakrabban előfordulhatnak hibás megtermékenyülések ilyen okból, de nagy esetben életképtelen utódot eredményeznek, korai vetéléssel vagy már eleve beágyazódás nélkül. Ezeket nem tudják vizsgálni, ezért azt igazából nem is lehet megbecsülni sem, hogy a kiméria milyen gyakori, csak azt, hogy nagyon ritkán életképes gyerekek születnek. De aztán az se biztos, hogy életük folyamán fény derül a kiméra-mivoltukra. Szóval az biztos, hogy az a két-három dokumentált eset, amit a cikkek emlegetnek, az emberiség létszámához mérten nem igazán mérhető gyakoriság, de azért ennél több eset maradhat felderítetlen.

Nem is ez a lényeg, hanem az, hogy a jelenség végülis létezik, orvosilag igazoltan, tehát azt nem lehet mondani, hogy az a doku, amit a kérdező látott, teljesen alaptalan fantazmagória lenne.

Mondjuk azt nem igazán tudom felfogni, hogyan élhet egy ember 0 és A vércsoporttal egyszerre, hogyan nem halt bele még a vércsoport-összeférhetetlenségbe. Valamelyik cikk említ egy ilyen esetet, de ezt nem igazán tudom elhinni.

2015. ápr. 29. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

"Mondjuk azt nem igazán tudom felfogni, hogyan élhet egy ember 0 és A vércsoporttal egyszerre, hogyan nem halt bele még a vércsoport-összeférhetetlenségbe. Valamelyik cikk említ egy ilyen esetet, de ezt nem igazán tudom elhinni."


Ez pedig viszonylag egyszeru. Az immunrendszer ugy mukodik, hogy ami jelen van bennunk, az ellen nem termel ellenanyagot. Van egy borzaszto nagy mintahalom az immunsejtek kepzesenel, ahol azt tanuljak meg, hogy mi a "sajat", azaz "tabu" igy olyan sejtek, amik megtamadjak a sajatot elvileg nem kepzodhetnek. (Autoimmun betegsegben pont az a gond, hogy megis.)


A normal A vercsoportban a vorosversejtek rendelkeznek egy ilyen A-tipusu sajat fakotorral, amit bemutatnak az immunrendszernek, ezert ez tabukent kezeli az A-faktort, de ha B faktort kap, az ellen tamadast indit. Ezert nem kaphatnak az A-sok B-t vagy AB-t, mert azokban van B-faktor, ami az immunrendszernek ismeretlen.


A 0 eseteben nincs "tabu", azaz mind az A, mind a B faktorra reagal az immunrendszer.


Ellenben ha az emberben vannak 0-s es A-s sejtek is, akkor az A-s sejtek kialakitjak a "tabut" sajat maguknak az immunsejtek tanitasanal, fuggetlenul attol, hogy vannak 0-s sejtek is. Azaz a sejtek felerol ugyan hianyzik az A-faktor, de a masik fele ki tudja tanitani az immunrendszert arra, hogy az A = sajat es tabu. (Ebbol az okbol akar az is lehetseges, hogy a sejtek egyik fele A, a masik fele B, az egesz tehat mindent toleralni fog, mintha AB-s lenne.)


Hogy lehet minderre rajonni? Hat eleg nehezen. Az eredeti verteszt ugy mukodik, hogy az ember veret osszekeverik A-ellenes meg B-ellenes feherversejteket tartalmazo tesztelo oldattal es figyelik a hatsat. Ha a vert az A-ellenes megtamadja, akkor van benne A-faktor, ha a B ellenes megtamadja, akkor B-faktor. Ha egy ember versejtjeinek fele A, a masik fele 0, akkor az A-ellenes meg fogja tamadni, tehat az illeto vere A-szeruen fog vieslekedni. Valojaban el tudom kepzelni, hogy a normalisnal gyengebb A-reakciot mutat, ami gyanus lehet, de valoszinuleg ezzel a modszerrel nehez felfedezni a kimerasagot. Viszont ma mar lehetoseg van arra, hogy a sejteket mikorszkopban, egyesevel megfigyelve nezzenek vercsoportot ugy, hogy a faktorokat valahogyan megfestik. Ekkor ha a sejtek fele nem festodik, a masik fele pedig A-ra festodk, akkor egyertelmu a diagnozis.

2015. ápr. 29. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Vilcsianyuja ***** válasza:
Köszönöm szépen a felvilágosítást :) Így már értem azt is, ami szintén nem fért a fejembe, hogy egy "sima" vérvizsgálattal hogyan tudják ezt kideríteni.
2015. ápr. 29. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Az első két válaszoló szerintem nem értett meg. A kérdésem az volt, hogy mi ez a jelenség és hol lehet utánanézni, függetlenül attól, hogy mit gondolunk a jelenségről. Időnként extrém esetekben a génkészlet az emberekben nagyot változhat és ennek okai vannak. Olvastam egy másik cikket amelyben az ember vérében a paradicsom DNS-ét találták meg, amely bejutott egy gyomorfekély által. Ami egy újabb kérdéseket vet fel. Ezek a jelenségek változást okozhatnak-e az adott ember génkészletében, vagy ezek nem öröklődhetnek és a gének csak az apától és az anyától jöhetnek.
2015. ápr. 30. 06:21
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Nyilván lehet, hogy nem értettelek meg, de lássuk be, ennek az az oka, hogy a kérdésed eléggé zavaros volt. Már bocs, de honnan kéne tudnom, hogy te milyen dokumentumfilmet néztél meg? Amit leírtál, az nagyjából a "telegonia" nevű jelenségre utal, a telegonia pedig egy elképesztően nagy hülyeség, amiben aurarezgések meg hasonlók is benne foglaltatnak. (Ezt írtam le #2-ben.)


A kimérizmus az egy dolog, ritka jelenség, és jó, hogy valakinek eszébe jutott. Nekem a kérdésed alapján sose jutott volna eszembe, mert a kimérizmusnál fontos, hogy a két testvér egyszerre jöjjön létre (mint egy kétpetéjű iker), és így tudnak összeolvadni. Itt tehát szó sincs arról, hogy a két évvel idősebb bátyámtól kapnék bármit.


Amiről most beszélsz az meg a horizontális géntranszfer, ez alapján nézz utána.


Szóval bocs hogy ezt mondom, de kapkodsz össze-vissza, különböző jelenségeket összemosol, nehéz kibogarászni, hogy valójában mire is gondolsz. Lehet, hogy mindenek előtt a molekuláris genetika alapjaival kéne tisztába jönnöd.

2015. ápr. 30. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Morgan Freeman A féreglyukon át

S04E02 Hol kezdődik az élet?


Ebben az ismeretterjesztő film amit a kérdésben említettem.

2015. máj. 26. 20:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!