Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha nem lenne intelligens élet...

Ha nem lenne intelligens élet (környezetét kutatni és értelmezni képes értelem) az univerzumban, akkor nem is létezne az univerzum?

Figyelt kérdés

Leegyszerűsítve: mi az, hogy valami "létezik"? Hogy önmagából is létezik, objektív valójában, vagy csak azért létezik valami számunkra, mert mi felfedeztünk, tudunk róla?


Pl. régen nem ismerték Amerikát, így a középkori ember számára nem "létezett". De mégis ott volt. Persze az amerikai indiánok számára meg Európa nem létezett. De ha egy db. ember sem létezne, akkor az egész Föld nem létezne senki számára sem. Tegyük fel, hogy az egész univerzumban nincs egy db. intelligens lény sem, akkor tehát az egész univerzum nem létezik senki számára, azaz nincs?


Vagy másképp megközelítve: van 5 érzékszervünk, érzékeljük a fényt, hangokat, szagokat,ízeket, hideget-meleget stb... De mi van, ha van a világban még több dolog is, amit érzékelni lehetne, de nincs rá érzékszervünk? Azaz számunkra az nincs. Pl. ha egy intelligens lénynek nem lenne füle, akkor nem lenne fogalma a hanghullámokról, számára nem létezne. Ki tudja, van még több dolog is az univerzumban, amiről azért nincs fogalmunk, mert nincs érzékszervünk... És gépeket sem tudunk építeni, amik felfognák helyettünk, mert ha nincs róla fogalmunk, akkor minek építsunk olyan gépet, ami felfogja helyettünk?

Ha nincs az univerzumban intelligens élet, egy érzékszerv sem fog fel semmit, azaz nincs semmi. Ha pl. szem nem láthatja, hogy süt a Nap vagy egy csillagnak van fénye, akkor tök mindegy, hogy fénylik vagy nem... senki számára nem létezik, azaz nincs. Ilyen értelemben nem mindegy, hogy az univerzumban vannak csillagok, fekete lyukak stb. vagy éppen nincsenek? Ha nincs lény, ami felfogja, ez az igen-nem válasz lényegtelen, azaz fel is lehet úgy fogni, hogy nem is létezne akkor semmi.


Ti hogy gondoljátok?



2014. júl. 21. 14:47
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez egy baromi egoista álláspont :)


Az, hogy nincs intelligens megfigyelő, az nem jelenti azt, hogy adott dolog nem létezik. Mint ahogy te írtad: az európaiak NEM TUDTAK Amerika létezéséről. Ettől még Amerika vidáman létezett. Valami létezése nem attól függ, hogy te vagy bármi más tud-e róla.


Lehet így filozofálni, csak te nagyon elmentél egy rossz fogalom irányába. Az, hogy valaki "számára" nem "létezik" az nem jelenti azt, hogy a valóságban sem létezik. Így, ha a "létezik" helyére a "tud róla" szavakat illeszted, kapásból az egész eszmefuttatásod értelmét veszti.

2014. júl. 21. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Ozmium42 ***** válasza:
A szubjektív és objektív közötti különbséget kellene tisztába tenni.
2014. júl. 21. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 Ozmium42 ***** válasza:

"Ki tudja, van még több dolog is az univerzumban, amiről azért nincs fogalmunk, mert nincs érzékszervünk... És gépeket sem tudunk építeni, amik felfognák helyettünk, mert ha nincs róla fogalmunk, akkor minek építsunk olyan gépet, ami felfogja helyettünk?"


Elég sok dolog van, amire pont azért építettünk detektorokat, mert nincs rá megfelelő érzékszervünk. Radioaktivitás, elektromágneses hullámok a látható tartományon kívül, távcsövek, nagyító lencsék a szem felbontóképességén túl, stb...

2014. júl. 21. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
53%

Elég furán mutat az írásod a tudományos fórumban.

Amúgy már jó párszor volt ez a kérdés.

Nem mennél át az ezotériára?


Kis segítség: bizonyos jelekből vissza lehet következtetni, hogy a világ már évmilliárdokkal az első értelmes élet megjelenése előtt is létezett.

Persze lehet, hogy csúnyán becsaptak minket - na: ez az ezotéria.

2014. júl. 21. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 hollófernyiges ***** válasza:
Ül itt az ablak sarkában egy pók, az ő univerzumában te nem létezel, vagyis a kérdésed sem létezik, úgyhogy sajnos nem tudok rá válaszolni.
2014. júl. 21. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Igen, ahogy az 1-es írta, ez valóban egy egoista álláspont. A "létezés" ugyanis csak számunkra, emberek számára jelent valamit, egy csillag számára semmit, mivel a csillag nem élő, így nem tud saját magáról vagy másokról, mert nincs tudata, így egy csillag számára nem létezik semmi. Ha semmi nem fogja fel a csillagot, akkor ez a csillag sem létezik senki számára. Ha nincs intelligens lény, aki felfog valamit, akkor semmi nem létezik semmi számára, azaz semmi nem létezik.


Írta valaki, hogy különbséget kéne tenni objektív és szubjektív között. Miért, ki az, aki ismeri az objektív valóságot, te talán igen? Ez alatt azt értem, hogy ahány ember van, annyiféleképpen éli meg a saját környezetét. Egy ember sincs, aki azt mondja, hogy a világ ugyanolyan. Mindenkinek kicsit más, mert mást-és mást érzékelünk. Senki nem ugyanazt és ugyanúgy.

Két csillagász mást és mást érzékel a világegyetemből, más és más elméletei alakulnak ki róla. Azaz a két csillagász fejében más és más világegyetem "létezik". Máris szubjektív csak az, amiről beszélhetünk. Igazából itt az összes hozzászólónak szubjektív a véleménye.


Fel lehet ezt fogni úgy, mint a könyvek olvasását. A könyv csak papír és ólompacák tömege. Egy kínai nem biztos, hogy el tudja olvasni a latin betűvel írott lapokat, így számára az adott könyv szövege nem létezik.

Mi, európaiak el tudjuk olvasni, de egy adott könyv szövege annyiféle, ahány ember elolvassa. Mindenki mást értelmez benne. De ha senki nem olvasná el az adott könyvet a világon, akkor az a szöveg nem létezne. A könyv igen, a betűk benne igen, de a szöveg nem.

2014. júl. 21. 20:43
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

"Miért, ki az, aki ismeri az objektív valóságot, te talán igen? Ez alatt azt értem, hogy ahány ember van, annyiféleképpen éli meg a saját környezetét. Egy ember sincs, aki azt mondja, hogy a világ ugyanolyan. Mindenkinek kicsit más, mert mást-és mást érzékelünk. Senki nem ugyanazt és ugyanúgy. "


Pontosan erre írta Ozmium, hogy különbséget kellene tudnod tenni az objektív világ és a szubjektív világ között. A világ olyan amilyen, objektív. Hogy te mit érzékelsz belőle, az már szubjektív. A csillagnak qva mindegy hogy te mit gondolsz róla, milyennek érzékeled őt, ő csak emészti szorgalmasan a hidrogént és pöfögi belőle a héliumot. Ez objektív, akárki akármit és akárhogyan gondol egy csillagról, az a csillagot marhára nem érdekli, ő csak teszi a dolgát. Akkor is, ha nincs semmiféle intelligens megfigyelő.


Hogy rámutassak az eszmefuttatásod lehetetlenségére, engedj meg két egyszerű kérdést:


1. Ha most elpusztulna az összes létező intelligens megfigyelő az univerzumban, akkor szerinted a csillag is azonnal abbahagyná a hidrogénmajszolást? A válaszod az eszmefuttatásod alapján - ha jól gondolom - elvileg az, hogy igen.


2. Mégis honnan és hogyan tudná meg az a csillag, hogy mikor pusztult el az összes létező intelligens megfigyelő az univerzumban, ha még tudata sincs? Ki hozná a tudomására, hogy most kell abbahagynia a fúzionálgatást?

2014. júl. 21. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
71%

Mint írtam, kérdező, fogalmi tévedésben vagy.


Amit nem ismersz, vagy nem értesz, az létezik, csak nem tudsz róla, vagy nem ismered. De a létezést nem befolyásolja. Az, hogy a csillagnak nincs tudata, csak annyit jelent, hogy nem tud a környező dolgokról, de attól még egy aszteroida vidáman bele fog csapódni...


Attól, hogy a kínai nem ismeri az európai betűket, és az adott könyv nyelvét, nem teszi a könyvet nem létezővé, csupán számára nem érthető.

2014. júl. 22. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

7-es és 8-as válaszolóval nem tudok vitatkozni, mert olyan dolgokat adnak a számba, amiket én nem állítottam, és csak ezekre a saját maguk által kitalált dolgokra reagáltak.


Én itt nem arról írok, hogy ha egy strucc a fejét a homokba dugja, akkor a világ nem létezik, csak azért, mert nem látja.. Ilyet nem állítottam.

2014. júl. 23. 05:13
 10/13 A kérdező kommentje:

Tegyük fel, hogy egy járvány miatt minden ember megvakul. Innentől kezdve senki nem érzékeli a színeket. Én nem azt állítom, hogy nincsenek színek, mert vannak. De ezek a színek mégsem léteznek az ember számára, mert nem érzékelik, mivel mindenki vak.


Ha nem lenne egy intelligens lény sem az univerzumban, akkor tehát az univerzum nem is létezne. Lenne, de nem létezne, mert senki nem értelmezné.


Ha nincs senki, aki a saját világát értelmezi, nem mindegy, hogy a világ "van" vagy "nincs"?


Igazából az 5-ös értette meg azt, amit írtam, annak ellenére, hogy viccet csinált belőle. A pók univerzumában mi nem létezünk, azaz felesleges is eszmét cserélni (bár a kérdésem az intelligens lényekre vonatkozott, úgyhogy nem állja meg a helyét, amit írt, de mégis tegyük fel, logikus). De tegyük fel, hogy pók sincsnen, és semmilyen élő dolog. Így értelmetlen arról beszélni, mi van és mi nincs, mert senki nem fogja ezt fel, tehát lényegében semmi nem létezik, annak ellenére, hogy "van".


Mint ahogy a vaknak mindegy, hogy fel van-e kapcsolva a lámpa vagy nincs, az univerzumnak is mindegy, hogy van-e benne intelligens lény vagy nincs. Ettől az univerzum "van". Viszont, ha nincs benne olyan lény, ami felfogja, és értelmezi, akkor viszont nem létezhet az univerzum...

2014. júl. 23. 05:26
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!