Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha megkövesedett csontokat...

Ha megkövesedett csontokat találunk 1 méter mélyen, azt érdemes bejelenteni a múzeumnak, tanszéknek, vagy nincs értelme vele foglalkozni, talált, már más is ilyet?

Figyelt kérdés

A csont darabokat 1 m mélyen találtam, nagyon törékenyek voltak, gyakorlatilag mállottak, egy ujjnyi vastag hoszabb volt, ill. mélyebben egy sokkal rosszabb állapotú nem hengeres csont.


Először nem is tűntek csontnak, mert vastag homokkőlerakódás volt az oldalukon. Kézzel lehetett, csak óvatosan kitapogatni és lesöprögetni róluk a talajt.

Az egyik ketté is tört, hiába voltam óvatos.

A törési felületen láttszott, hogy csont lehetett (ill hengeres, hoszókás, belül struktúrált volt), de a csont szerkezete már nem láttszott belül.

Egy letört darabot megtisztítva és híg sósavval megcseppentve heves pezsgésnek indult.

Valahol, még megvan a fiókomban egy darabja és pontosan tudom, hogy hol találtam, mert azóta a fa kiment ott, amit akkor ültettem.


Más is talált már hasonlót?

Mi annak az esélye, hogy egy pár tízezer éves élőlény csontjáról lehet szó? (Egy folyó árterében egy homokpadon, a jelenlegi medertől kb. 10 km-re találtam.)


pl.: Itt ez a cikk, ugyan 8 méter mélyen, de ősbölény csontokat találtak.:

[link]



2015. máj. 11. 21:57
 1/4 anonim ***** válasza:

Azt gyanítom, hogy nem megkövesedett csontok, hanem "valódi" csontok lehetnek. Ez viszont arra utal, hogy fiatalok, mondjuk pár tíz, maximum pár száz évesek. (Bár ha ennyire mállik, akkor inkább az előbbi.)

Persze be lehet jelenteni, nem vesztesz vele semmit.

2015. máj. 12. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

"Egy letört darabot megtisztítva és híg sósavval megcseppentve heves pezsgésnek indult."

Ez mészre utal. Valószínűleg csont, de éppenséggel lehet valamilyen meszes kövesedés is.


"nagyon törékenyek voltak, gyakorlatilag mállottak"

Arra tippelek, hogy a talaj savas, és elkezdte feloldani a csontot. Ez egy természetes folyamat, és ezért van, hogy a leletek nagy többsége megkövesedett csont, tehát az eredeti meszes váz már teljes egészében lecserélődött valamilyen más anyagra. Az igazán régi leletekben már semmi nincs az eredeti csont anyagából. (De ugyanez igaz pl. a megkövesedett fákra is.)


Szerintem ez egy lebomlófélben lévő fiatal csont lehet.

2015. máj. 12. 02:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Lehetséges, hogy igazad van, mindenestere, gyerekként, akkor nagy élmény volt kiemelni, az 1 m mély gödör aljából. Ma is megvan valahol egy darabja.


Igazából, ilyen volt rajta a lerakódás, mint a lenti képen, csak fehér színű, nem barnás (a méret sokkal kisebb). Benne üreg nem volt.


[link]


A feni kép a szegedi ősbölény lelet.


Értem, szóval, ha régi, akkor CaCO3, már nem nagyon van benne, hanem más ásványok töltik ki.

2015. máj. 12. 02:53
 4/4 anonim ***** válasza:
2015. máj. 13. 04:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!