Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért pont ez a Kelvin értéke?

Miért pont ez a Kelvin értéke?

Figyelt kérdés

A víz hármaspontjánál (magyarul 0 Celsius fokon) definíció szerint 273,16 Kelvin a hőmérséklet.


De miért pont 273,16 -os számot találták ki a víz hármaspontjához?

Hogy jött ez a 273?

A Celsius skála legalább értelmes, érthető, és logikus...


2015. máj. 28. 17:45
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Na, ezt légyszi ne hangoztasd egy fizikát ismerő embernek se. A celsius skálát a seggéből húzta elő valaki, míg a kelvin skála nagyon tudatosan és logikusan lett megszerkesztve.

A kelvin egy abszolút hőmérsékleti skála. A 0K a legalacsonyabb elvi hőmérséklet (abszolút nulla fok, nem tudom hallottad-e már így). Ezt a hőmérsékletet meg tudjuk mérni, és kijön, hogy 0K=-273,15°C. Vagyis fogták, és a celsius skálát eltolták a víz fagyáspontja helyett (ami teljesen random) a hőmérséklet tényleges nulla pontjába (ami egy rendkívül fontos hely).

De a hőmérséklet definiálásához két pont kell. Így kiválasztottak egy változatlan anyagi állandót, ami a víz hármaspontja lett (0,01°C). A víz a második leggyakoribb molekula az univerzumban, a hármaspontja pedig mindenhol egyforma, ráadásul könnyen és pontosan mérhető. Megvan a kezdeti és végpont, és ahhoz, hogy 1°C különbség pont 1K különbség legyen úgy kell beskálázni, hogy 0K legyen az abszolút nulla, és 273,16K legyen a víz hármaspontja. Így lett a kelvin kitalálva.

2015. máj. 28. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
Az abszolút 0°, aminél nincs hidegebb, a Celsius skála szerint -273,16°C=0°K, azaz 273,16°K=0°C.
2015. máj. 28. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 spectator ***** válasza:
25%

1)A -273,16 NEM a víz hármaspontja. Emlékezetem szerint az +4 C

2) Ez az érték termodinamikai meggondolásokból adódott, ti. (egyszerűsítve) ott az atomok mindennémű mozgása/rezgése megszűnik.

2015. máj. 28. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

Nem tudom a -273,16 honnan jött és mire utal, mi itt +273,16K-ről beszélünk. Ami a víz hármaspontjának hőmérséklete. Az hogy te hogy emlékszel nem igazán releváns.

[link]

Tessék, 273,16K=0,01°C a víz hármaspontjának hőmérséklete.

2015. máj. 28. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

"A celsius skálát a seggéből húzta elő valaki, míg a kelvin skála nagyon tudatosan és logikusan lett megszerkesztve. "


Bocs, de azért ez sem teljesen igaz. A Celsius-skála is teljesen logikus, csak egy más (ma már a fizikában túlhaladott) logika szerint. Celsius még nem ismerte az abszolút 0 fok fogalmát, így ő a környezetében meghatározóként előforduló fizikai jelenségek jellemző hőmérsékletét választotta a skálája alapjául.

A víz fagyáspontja és forráspontja közötti különbséget szintén teljesen jó elgondolásból osztotta 100 részre, a decimális számrendszerben ezzel könnyű számolni.


Hatása is nyilvánvaló, a később megalkotott Kelvin skála kezdőpontjaként már a fizikában sokkal meghatározóbb abszolút 0 fokot választották, de a skála lépései (a fokok "nagysága", hőkülönbsége) megegyezik a Celsius skáláéval.


Nem volt az azért annyira seggből előhúzott dolog - sőt, meghatározott, bár eléggé speciális körülmények között (mint például a minket közembereket körülvevő világ általános eseményei) egyszerűbb számolni vele.

2015. máj. 28. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 sadam87 ***** válasza:

Kérdező!

Röviden összefoglalva az első válasz lényegét (a kérdéssel kapcsolatban): a Kelvin skála beosztása azonos a Celsius skáláéval. Ekkora beosztással pedig a különbség az abszolút 0 és a víz hármaspontja között 273,16 egység. Egyszerűbb volt a korábbi beosztást átvenni, mint újat alkotni (természetesen készíthetnénk olyan skálát is, ami esetében az abszolút 0 a 0 és a víz hármaspontja a 100 egység, de elég nehéz volna a megszokott Celsius skáláról átváltani a hőmérsékleti értékeket).


#1

Jó válasz (bár azért szerintem is kár a Celsius skálát lefikázni), de egy dologgal nem egészen értek benne egyet.

"Ezt a hőmérsékletet [a 00 Kelvint] meg tudjuk mérni..."

Ezt elég nehéz megmérni, mivel nem elérhető. Persze lehet olyan méréseket végezni, amiből meg tudjuk kapni az értékét, de én inkább úgy fogalmaznék, ki tudjuk számolni. Eredetileg az egyetemes gáztörvény segítségével határozták meg az értékét.

2015. máj. 28. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

Mondjuk azt, hogy a víz a második leggyakoribb molekula az univerzumban szerintem elég támadható kijelentés volt az elsőtől. Egyébként azon gondolkodtam nem lenne-e célszerűbb egy abszolút skála felállítása, ahol a 0 fok az abszolút nulla, extrapolálva megkapható jelenleg is használt érték míg a felső talppont lehetne a Planck-hőmérséklet, ami meg a teoretikus maximum hőmérséklet, persze irreálisan nagy a differencia köztük de be lehetne skálázni 10^sokadikra a felső pontot s, akkor már nem lenne fájó. Gondolom a tradíció sokat számít már.


Bár a Celsius még mindig jobb mint a fahrenheit, aki a tehene végbélhőmérsékletéhez igazította a felső talppontot :D

2015. máj. 28. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

@5 Jó, kicsit igazságtalan voltam hozzá. De a Celsius skála két végpontja nagyban függ a víz tisztaságától és a légnyomástól is, ami elég alkalmatlanná teszi arra, hogy általa definiáljunk dolgokat. Az abszolút nulla egyiktől sem függ, míg a hármaspont csak az előbbitől. Persze a középkorban jó volt az is. Csak elolvastam, hogy Celsius skála valaki szerint logikusabb a Kelvinnél, és nem hagyhattam szó nélkül. Tisztelem én a Celsius skálát, a maga korában kiemelkedő volt. De a mai korban szerintem csak teher.


@6 Köszönöm a kiigazítást. Meg tudjuk mérni helyett: kísérletekből extrapolálva pontosan meg tudjuk határozni.


@7 "Mondjuk azt, hogy a víz a második leggyakoribb molekula az univerzumban szerintem elég támadható kijelentés volt az elsőtől."

Szerinted melyik? A H2 nyilván messze a leggyakoribb, utána a He, de az nem alkot molekulákat. Utána a harmadik leggyakoribb elem az oxigén (méghozzá nem is kicsit, a "többi elem" 49%-át alkotja, míg utána a Si csak 26%-ot), aminek a leggyakoribb elemmel alkotott stabil vegyülete a H2O. Egyszer hallottam hogy a víz a második leggyakoribb molekula, és nekem elég logikusnak is tűnik. De ha tudsz valamit amit én nem, akkor javíts ki nyugodtan.

2015. máj. 28. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

Nem teher a Celsius skála, és nem is a középkorban találta fel Celsius (kb: 1850) - gondolj bele a kelvinskála nagyon jó a tudományos világban, de egy szerencsétlen háziasszonynak mennyivel egyszerűbb a víz olvadás és forrás pontját elképzelni és a gyakorlatba ültetni, mint az extrapolált értéket ahol az anyag mozgási energiája zérus stb - el is ájulna sztem


Én sem vagyok így hirtelen 100%, de abból indulok ki, hogy sztem nincs elég energia a reakcióaktiválásához vagy nemtom, de megütötte a fülemet.

2015. máj. 28. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%
Megnéztem neked volt igazad tényleg az a 2. leggyakoribb molekula, elnézést!
2015. máj. 28. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!