Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egypetéjű ikreknél, hogy van ez?

Egypetéjű ikreknél, hogy van ez?

Figyelt kérdés
Szóval, ugye az egypetéjű ikrek gyakorlatilag egymás klónjai, mivel egy spermium termékenyít meg egy petesejtet, majd ez kettéválik. De nem mindegy mikor. Van olyan, hogy a megtermékenyítés után szinte azonnal kettéválik, és ilyenkor az ikrek külön magzatburokban fejlődnek hasonlóan a kétpetéjűekhez. Na mármost, ha ez így történik, akkor lehetséges, hogy kevésbé lesznek egyformák, mint azok az egypetéjű ikrek, akik később váltak szét anno? Mert én úgy tudom, hogy igen. De ha később válnak szét akkor szinte teljesen ugyanolyan lehet a külsejük. Akkor?

2015. jún. 17. 10:33
 1/7 anonim ***** válasza:

Most mi a kérdés??? Megpróbálom kitalálni, de ha nem ezt akartad tudni akkor magadat szidd :D

Azok az egypetéjű ikrek, akik kb. 72 órán belül szétválnak külön magzatburokban fejlődnek. Azok akik később válnak szét lehetnek külön-külön belső magzatburkuk és egy, közös külső és lehetnek teljesen egy magzatburokban. Mindhárom esetben az a lényeg, hogy egypetéjűek, tehát ugyanazzal a génállománnyal rendelkeznek. Ezért elvileg teljesen egyformák. Van két dolog ami változtat(hat) rajtunk. Az egyik ha néhány sejt a későbbiek során másképp fejlődik, akkor lehet köztük különbség. A másik lehetőség, hogy valamelyik valamiért másképp fejlődik (pl. tápanyagokhoz másképp jut hozzá), illetve későbbiekben az érzelmek, a megélt dolgok által is alakul az arcunk, testünk.

2015. jún. 17. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Hogy mikor válnak szét, nem befolyásolja, hogy mennyire hasonlítanak, mert minden esetben azonos génállománnyal indulnak. Ami minimális genetikai különbséget okoz köztük, az a mutáció.
2015. jún. 17. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

A génállományon kívül a fejlődő magzatot nyilvánvalóan befolyásolja a magzatburkon bellüli környezet. Ez a környezet nyilvánvalóan hasonlóbb azoknál az ikreknél, akik közös magzatburokban fejlődnek. Tehát a méhen bellüli hatások nagyobb hasonlósága miatt elvileg hasonlóbbak lesznek.


De kétlem, hogy ilyet kimértek-e valaha, vagy kutattak-e egyátalán. A monoamniotikus ikrek annyira ritkák, hogy nehéz annyit összeszedni belőlük annyit, hogy statisztikailag releváns legyen a teszt, arról nem is beszélve, hogyha felnőtteket akarsz vizsgálni, hogy deríted ki, hogy pontosan mi volt a felállás (nem tudom, hogy ezeket a részleteket feljegyzik-e, és ha igen, meddig őrzik meg).

2015. jún. 17. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszi a véleményeket, tudom, hogy kicsit nyakatekerten fogalmaztam :P Egyelőre megoszlanak a vélemények, szóval írjatok még! :)
2015. jún. 17. 12:55
 5/7 anonim ***** válasza:

DNS másolásakor is lehetnek hibák, de a kifejlődésben is lehet egy csomó különbség, amit nem is feltétlenül hiba, csak mondjuk nincs "pontosan meghatározva" egy bizonyos megnyilvánulás.

Gondolj arra, hogy az emberek nem szimmetrikusak.

A kézen az ujjlenyomat, a végtagjaid hossza, az arcod bal és jobb fele tükrözve teljesen máshogy nézhet ki.

Vagy az érrendszer, úgy fejlődik ki, ahogy.


De ha még vesszük azt is, hogy az embriók vérellátása, elhelyezkedése sem tökéletesen ugyanolyan...

2015. jún. 17. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Ez nem sokban befolyásol. Nézz utána az "epigenetikának" ez alapján környezeti hatásoktól függetlenül is lehetnek nagy eltérések 2 egyedben azonos génállomány esetében is.
2015. jún. 17. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:

Nekem egypetéjű fiaim vannak. 35 hétre születtek, közel egy kiló súlykülönbséggel, mert a B magzat oldalán el volt meszesedve a placenta, nem jutott annyi tápanyaghoz a vége felé, plusz elképzelhető, hogy ikertranszfúziós szindróma is elkezdődött. Legalábbis állítólag.


Emiatt tehát B baba kisebbnek született, kórházban is tovább volt bent. Ez a különbség növekedésük során egyre csökkent, és egyre hasonlóbbá váltak, de B babának mindig vékonyabb maradt egy nagyon kicsit az arca meg a testalkata, pedig egyformán jó evőkké és mozgékonyabbá váltak. Első ránézésre egyformák, de aki egy kicsit jobban megismeri őket, az utána már különbséget tud tenni.


Ugyanakkor a személyiségük is teljesen más, s ez kiül az ember vonásaira, a mimikájára, mozdulataira, szerintem ez is támpontot nyújt a megkülönböztetéshez.


Egyébként sincs két teljesen egyforma ember, még a nagyon egyformának látszó ikrek közt is vannak apró különbségek, ami az idő múlásával, s az életmódjuk különbözősége miatt egyre több és nagyobb lesz.

2015. jún. 18. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!