Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a nagy bumm előtt nem volt...

Ha a nagy bumm előtt nem volt semmi, és minden akkor keletkezett és azóta is tágul, akkor a táguló mindenség szélein a valami és semmi határán elvileg meg lehetne érinteni a semmit?

Figyelt kérdés
- A semmi van, vagy nincs?
2015. jún. 25. 17:42
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:

"Érinteni" bármit csak 3D-ben tudunk (+időben), szóval ebben a 3+1D-s téridőben nincs széle az Univerzumnak. Ahogy a felfújódó lufin rohangáló hangya sem fog soha a szélére érni.


"A semmi van, vagy nincs?"

Mint fogalom van, mint fizikai tulajdonság nincs.

2015. jún. 25. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:

Nem tudjuk mi volt az ősrobbanás előtt. Képletekkel, modellekkel le tudjuk írni az ősrobbanás UTÁNI állapotokat, nagyon megközelítve az ősrobbanás pillanatát, de nem tudjuk leírni azt a pillanatot, se utána következő nagyon kaotikus időszakot sem.


Az előtte való időről meg végképp nincs elképzelésünk - egyelőre úgy tűnik, hogy nincs olyan, hogy előtte. Ezzel együtt a kiváltó okot sem ismerjük.

2015. jún. 25. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:

Ezt úgy képzeld el, mint egy lufit, aminek csak a felületén tudsz szaladgálni.


Ennek az anyaga a nagy bumm előtt is megvolt, de csak ott kezdett felfúvódni.

NINCSEN SZÉLE!

Bárhová is mész rajta, sehol se ütközöl falba, vagy bármi másba.


A "semmi" ezen a lufin kívül van (mármint kívül ÉS belül is. A lufinak csak a felületén van bármi is).

Nem igazán tudjuk, hogy ez mit jelent - de valószínű, hogy mozogni sem lehet benne, és még a fény se terjed ott.

Az egyetlen dolog, ami talán ott is létezik, az a gravitáció.

2015. jún. 25. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:

Az ősrobbanás előtt egy végtelen anyag-energia-téridősűrűsödés volt, nem pedig "semmi".


A semmi pedig nem valami, tehát nem lehet "megérinteni". A valóságnak nincsen "határa", bár véges kiterjedésű. Ez egy jó kis paradoxon, de attól még igaz.

2015. jún. 25. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

Tehát a lufin belül nem galaxisok vannak, hanem a semmi? Én úgy gondolok a mindenségre, hogy kb. gömb alakú, egyre dagad, és a benne lévő dolgok távolodnak egymástól, de azért ami benne van (ami megtapasztalható), különbözik attól, ami nincs benne (a semmiől).


Így arra lettem volna kíváncsi, milyen lehet ránézni a semmire egy szerencsés pozícióban lévő égitestről, ami a mindenség peremén, a semmitől mondjuk látótávolságra van, vagy felszállni onnan egy űrhajóval, megcélozva a semmit, odamenni, és belenyúlni a mindenség szélébe.


Csalódott vagyok, hogy ez így nem fog menni.

2015. jún. 25. 20:45
 6/19 anonim ***** válasza:

"Én úgy gondolok a mindenségre, hogy kb. gömb alakú"

Amit látunk belőle, az igen.

Csakhogy ez azért van, mert tágul, és a fény még csak ilyen messziről ért ide hozzánk.

Ez a lufin egy körnek felel meg, és ezen kívül nem látsz el.

De ha odébb mennél, akkor egy másik kör közepén lennél, és abból nem látnál ki.

A mi világunkban pedig egy másik gömb közepén.

2015. jún. 25. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:

"Én úgy gondolok a mindenségre, hogy kb. gömb alakú, egyre dagad, és a benne lévő dolgok távolodnak egymástól"


Ez így okés, de úgy gömb helyett egy gömbfelületnek képzeld el. Mintha a Föld egyre nagyobb lenne, és mi a felszínén élnénk. Egyre több helyünk van, a dolgok távolodnak egymástól, de attól még nem tudunk a peremére utazni.


Voltak ilyen kísérletek, hogy megmérjék a mi 3D terünk görbültségét (mint a Föld görbületét), és így pl. megtudják, mekkora lehet, de egyelőre nem sikerült, úgy tűnik az Univerzum "sík". Én mégis a fenti megközelítést javaslom, mert egyszerű és közelebb állhat a valósághoz, mint hogy van széle.

2015. jún. 25. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
0%
Unom már ezt a lufis dolgot ha a lufi belsejében vagyunk ütközhetünk falnak,ha pedig kívül vagyunk az azt jelenti,hogy a lufi van valamiben...
2015. jún. 26. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:

"ha a lufi belsejében vagyunk"

De nem vagyunk. Az valami extra dimenzió lenne. Lehet, hogy az is az Univerzum része, de lehet, hogy nem. Egyelőre nem tudunk ilyenről.

És hiába unod, elég szemléletes. Lehet, hogy századszor olvasod, de a kérdező valószínűleg először.

2015. jún. 26. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

Valóban először szembesítettek ezzel, és azt kell mondanom, hogy nem igazán tudom elfogadni a dolgot... Ha példa ahhoz, hogy a valami és a semmi viszonyát magyarázza, akkor értem. Ha viszont azt kellene elképzelnem, hogy a mindenség sík, és nincs "vastagsága", azt feladom (ha sík lenne, és vastagsága is lenne, akkor gondolom ott tartanánk, ahonnan elindultunk).


Jobban járok, ha valami egyszerűbb dolgon kezdek gondoolkodni. Köszönöm!

2015. jún. 26. 08:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!