Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van az hogy minél...

Miért van az hogy minél inteligensebb egy élőlény annál kevesebb a természetes fegyverzete?

Figyelt kérdés
Gondolva itt a főemlősökre főként az emberre.
2015. júl. 1. 16:51
1 2
 11/14 Shai-Hulud ***** válasza:

OFF


" iszonyú ritka, hogy orka támadjon emberre. "


Annyira, hogy eddig egyetlen egy ilyen esetet jegyeztek fel. Valószínűleg a delfin összetévesztette a szörfölő embert pl. egy fókával, de amint észrevette a tévedést, azonnal elengedte az embert.

Az ürge egyetlen karcolás nélkül megúszta a dolgot, csak a szörfdeszkáját amortizálta nullára az orka.

(Ha nem muszáj, nem keresem meg a forrást, néhány hónapja olvastam a dolgot.)


Pedro


ON

2015. júl. 3. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:
Tudom hogy az ocka nagyobb erősebb okosabb de a cápa fegyverzete jóval veszélyesebb szerintem.Tudom hogy kardszárnyú ölt már nagy fehéret amit dokumentáltak is natgeon de azt valahogy csak jelentéktelen információként megemlítették és mindenki elfelejti hogy az a fehércápa egy 3,5 méteres gyerek volt.
2015. júl. 3. 08:59
 13/14 Shai-Hulud ***** válasza:

"de a cápa fegyverzete jóval veszélyesebb szerintem"


Szerintem is. Azaz pontosítok: ÖNMAGÁBAN sokkal veszélyesebb.

De a tényleges veszélyességet más dolgok is befolyásolják:

Igaz, hogy a cápa a revolveres fogsoraival előnyben van, de a cápa egy magányos vadász, vagyis általában egyedül vadászik, míg az orkák szinte mindig csapatban (családban) vadásznak, és határozottan jól összehangoltan. Ez igen nagy előny, annyira, hogy orkák már öltek meg kék bálnát is, ami ellen egyik cápafajnak sincs semmi esélye.


Még egy dolog: a cápa akkor öl, ha éhes. Mondjuk sokszor éhes, az igaz, de ha jóllakott, akkor nem vadászik tovább, nem öl.

Az orka viszont (az emberhez hasonlóan) képes puszta élvezetből is ölni, azaz nem feltétlenül csak azért gyilkol, hogy egyen, hanem kedvtelésből, vagy gyakorlásként, vagy csak hogy éppen csináljon valamit...


Összegezve az orka (mint faj, nem mint egyed) sokkal veszélyesebb tud lenni a cápánál.

Nekünk külön szerencse, hogy sokkal jobb a látása, mint a cápának, és nem tartozunk az étrendjébe. :)


Pedro

2015. júl. 3. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 sadam87 ***** válasza:

"Tudom hogy kardszárnyú ölt már nagy fehéret amit dokumentáltak is natgeon de azt valahogy csak jelentéktelen információként megemlítették és mindenki elfelejti hogy az a fehércápa egy 3,5 méteres gyerek volt."

1. A fehér cápa jellemző felnőttkori hossza 4-5 m. Igaz, hogy a megfigyelt cápa ennél valamivel kisebb volt, lehet, hogy tényleg fiatal egyed volt, de semmiképp nem "gyerek". (Hímeknél ekkora méretű egyed már elérhette az ivarérettséget.)

[link]

2. A delfint, ami megölte a cápát, mintegy 5 méteresre becsülték (nőstény volt). Ez kifejezetten kis termetnek számít a kardszárnyú delfinek között, a hímek jellemző testhossza 7-9 méter, a nőstényeké 6-8 méter. Tehát bár a fehér cápa tényleg kisebb volt az átlagosnál, ugyanez igaz a delfinre is.

[link]

[link]


Pedro (#11)

Több kardszárnyú delfin támadás is ismert, bár valóban egy kézen meg lehet számolni, és egyik sem volt végzetes. Ez azonban csak a szabadon élő delfinek esetében igaz!

[link]

2015. júl. 3. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!