Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a gravitációs térből ne...

Ha a gravitációs térből ne lehet energiát nyerni (mint a mágnesesből sem, konzervatív erőtér), akkor hogyan működik az űrszondák gravitációs hintamanővere során a sebességnövelés?

Figyelt kérdés

2015. júl. 12. 13:38
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
úgy, hogy közben az adott bolygó perdülete csökken
2015. júl. 12. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Az, hogy egy tér konzervatív, nem azt jelenti, hogy nem tudsz belőle energiát nyerni. A konzervatív azt jelenti, hogy térben nincs jelen disszipatív erő, ebből következően a munka útfüggetlen, csak a kezdeti és végpozíciótól függ. A mágneses is végez munkát. A tévhit, amiből az jön, hogy a mágnes nem végez munkát az a pontöltésre ható Lorentz erő miatt van. Azzal számolva tényleg nem végez, tehát ponttöltés mágneses tere nem végez munkát, de a mágnes nem ponttöltés, ott más az erő, így már lesz munka is. Gravitációs térből való energianyelésre példaként ott a szabadesés. A gravitációs potenciális energiából kinetikus lesz, ergo minél tovább zuhan, annál gyorsabb lesz a test. Visszafele szintúgy működik a dolog.
2015. júl. 12. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Földről indított, Marsnál történő hintamanőver esetén:


Földkörüli pályáról úgy számolják a "burntime"-ot, hogy az nagyon közel haladjon a Marshoz, de a légkörébe még ne lépjen be. Emiatt a pálya elhajlik. Mikor a Mars felé közeledik a jármű, elkezd gyorsulni. Ezt a gyorsulást a periapszisig (a pálya legközelebbi pontja az adott égitest tömegközéppontjához) teszi, onnan a gravitáció lassítja. Azonban a periapszisnál begyújtják a hajtóművet "prograde" (a sebességvektor irányába néz a jármű eleje, azaz a hajtóműből kiáramló anyag ellentétes irányba távozik) helyzetben, így plusz sebességet nyernek, többet, mintha csak simán gyújtanák be a hajtóművet, bolygóközi térben.

2015. júl. 12. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
És igen, közben a bolygó mozgási energiájából "lopnak" el a súlyuk arányában egy keveset. Ami a pár száz kilós műhold versus a 10^23kg bolygó esetén még papíron is rendkívül csekély mennyiséget eredményez, de létezik.
2015. júl. 12. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Crisopher ***** válasza:

Jól írták. Igazából a bolygó fog lassabban keringeni a Nap körül. Ez persze nagyon minimális sebességcsökkenés, nem is érezhető. De ami az óriás bolygónak egy morzsa az a kicsi szondának egy kiadós vacsora.

Oké, ez iszonyat primitív példa volt, de valami ilyesmiről van szó.

2015. júl. 12. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Na és mi van akkor, ha a bolygókat állónak tekintenénk és így is ugyanakkora gravitációjuk volna, akkor is működne ez a manőver? Ha igen, honnan lenne az energia? A gravitációs mező gyengülne tőle?
2015. júl. 19. 23:20
 7/13 Crisopher ***** válasza:
"Na és mi van akkor, ha a bolygókat állónak tekintenénk és így is ugyanakkora gravitációjuk volna, akkor is működne ez a manőver?" - Nem.
2015. júl. 20. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Akkor azt is mondhatjuk, hogy a forgó gravitációs térbe "akad bele" a szonda, ami lassítja vagy gyorsítja, mint egy megfelelő irányú szellő?
2015. júl. 20. 04:49
 9/13 anonim ***** válasza:

Hát...

Azért ez nem ilyen egyszerű.

Azt tegyük hozzá, hogy a számítások csak körülbelüliek. Mivel a gravitációs erő a végtelenségig kihat,ezért a számítások csak körülbelüliek. Most nem azt mondom hogy elnagyoltak, de az apoapszist (egy hintamaővernél is) csak közelítőleg tudják. Azaz a bolygó tkp-jától számolnak mondjuk 400 km-et, a valóságban az lehet hogy csak 380 km vagy 420... ha pontosan akarnák számolni, akkor egy élet menne rá, persze, ha pontosak az adatok...

Egyébként hajtómű nélkül is lehet hintamanőverezni, de igazából azt nem nnagyon használják, főleg, ha utána is lesz majd, mivel ez nem adna "komoly" sebességet és utána (a műszerek pontosságát belevéve) újra kell számolni mindent. Persze a mai gépek már jó közelítést adnak, azaz a hiba intervalluma kisebb, mint a pálya hibalehetősége.


Anno a legkomolyabb gépek teljesítménye kellett, hogy a Holdat eltalálják, de ez az adat sem volt tuti, a gépek számítását emberek ellenőrizték, akkoriban papíron. Ma sem egy gép számol, van egy, ami kiad egy eredményt és több gép ellenőrzi (általában az eredmények átlagképzésével).


Egyébként igen, úgy működik, ahogy leírták/rákérdeztél.

2015. júl. 20. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Gravitációval és mágnesekkel lehet "VELE" elöállitani.Nem BELÖLE állitják elö, mint az üzemanyagnál. Figyeld meg a különbséget amit irtam, mert fontos. Gravitációval és az állandó mágnesek terét használva lehetséges uj, addig még semmilyen formában nem létezö mozgási energiát teremteni. Ennek semmi köze nincs az energiamegmaradás törvényéhez. Viszont a megteremtett uj mozgási energiának már van köze hozzá természetesen. 2005 ben fedezte fel a gravitációs energiatermelés jelenségét Veljko Milkovic szerb akadémikus. 1200% energiatöbletet ér el. Én 2011 ben készitettem el a mágnesinga motoromat, ahol a mozgási energia tengelynyomaték formájában jelenik meg. Ez hasonlit pl. a voyager ürszondák makettjéhez, ahol állandó mágneseket használok gyorsitobolygók helyett. Könnyen olcsón elkézithetö. Szemléletes bizonyitéka az uj tiszta energiaelöállitásio módszernek.
2022. jan. 3. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!