Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyi az a legkisebb tömeg,...

Mennyi az a legkisebb tömeg, amitől egy objektum még gömbölyű?

Figyelt kérdés
Kérlek titeket, ne kössetek belém, hogy az objektumok nem teljesen gömb alakúak, hanem picit lapított gömbök. Nem ez a lényeg!

2015. júl. 16. 21:07
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Mi köze a tömegnek a test alakjához?
2015. júl. 16. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Kedves első!


1. Most én kérdezek!


2. Minél nagyobb egy test tömege, annál nagyobb a gravitációs ereje. Ha elég nagy a gravitációs ereje, akkor felveszi a gömb alakot. Ezt hidrosztatikai egyensúlynak nevezzük.

Az Naprendszerben az égitestek többsége nem gömb alakú, mert nem elég nagy a tömegük és ezzel együtt a gravitációs erejük sem.

2015. júl. 16. 22:19
 3/13 A kérdező kommentje:

Első!


Figyelmedbe ajánlom még ezt a kérdést:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

2015. júl. 16. 22:30
 4/13 anonim ***** válasza:

~ 10^19 kg

Attól is függ, hogy milyen anyagból van, de leginkább attól, hogy mit tekintesz gömbölyűnek.

Ezt?

[link]

Vagy ezt?

[link]

2015. júl. 16. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Rettentően köszönöm!


Hölgyeim és uraim! Itt egy figyelemreméltó ember!

Telibe találtál. Tökéletes.


Azért vagyok oda, mert általánosítottál, felsoroltad azokat a dolgokat, amitől függ ez a szám.


Egyébként az is lehetséges, hogy egy objektum a kialakulása közben kigömbölyödik, de aztán egy ütközés során elveszti alakját, igaz?

2015. júl. 16. 22:49
 6/13 Wadmalac ***** válasza:
100%

Anyag, kiindulási hőmérséklet, hűlési idő, tömeg. Ezek határozzák meg együtt, gömbölyű lesz-e a végterméked az űrben, szabadesésben. Ebből például a hűlési idő erősen függ a tömegtől, ezzel a mérettől.

Konkrétan kisbolygók esetén lehetnek extrém eltérések is, pl. a Miranda elvileg kisebb, mint amiről feltételezték, hogy gömbölyűre összeállhat, mégis gömbölyű.

A Mirandánál jóval nagyobb kavicsok is röpködnek, amelyek nem is közelítik a gömb alakot. És ezeknek csak egy része az, ami azért, mert esetleg a kialakuló gömb formát a legrosszabbkor trafálta valami telibe.

Aztán ahogy nőnek a méretek, eljön az a kategória, ami már bármiből van, gömb lesz, mert a saját gravitációja alatt az elvileg szilárd kőzet is képlékennyé válik és kerekre "folyik". Ehhez még az sem kell, hogy geológiailag még aktív legyen, vagyis rendelkezzen képlékeny olvadt maggal.

2015. júl. 17. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2015. júl. 17. 13:03
 8/13 anonim ***** válasza:

Nagyon beképzelt hozzászólásaid vannak kérdező.

Ezzel szemben még a kérdést se tudtad rendesen feltenni:


Mennyi az a legkisebb tömeg, amitől egy objektum MÁR gömbölyű?


Kicsit vegyél vissza!

2015. júl. 17. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
szerintem az egy atomos hidrogén is gömbölyű de biztos vannak még ettől is kisebb tömegek amik gömbölyűek
2015. júl. 18. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Szerintem a 8. vagy a 9., vagy mindkettő az 1. válaszoló.


Már megint találtál egy gyenge pontot ami segítségével belém köthetsz.

Ez most komoly?


Helyes:

Mennyi az a legkisebb tömeg, amitől egy objektum MÉG gömbölyű?

vagy

Mennyi az a legnagyobb tömeg, amitől egy objektum MÁR gömbölyű?


Mennyi az a legkisebb tömeg, amitől egy objektum MÁR gömbölyű?

Ez olyan mintha arra lennék kíváncsi, hogy mennyi az a tömeg, ami alatt az objektumok MÉG gömbölyűek, és ami fölött MÁR nem.


Egyébként attól függ, hogy a kisebbtől a nagyobb felé, vagy a nagyobbtól a kisebb felé haladunk.

Mivel én azt írtam, hogy a legkisebb, ezért a nagytól a kicsi felé haladunk. Ez azt jelenti, hogy a "legkisebb" alatt a MÁR szót használjuk, fölötte a MÉG szót. Én a arra utaltam, hogy fölötte MÉG gömbölyűek, alatta MÁR nem.


Így utólag rájöttem, hogy jobb lett volna ha így írom: Mennyi az a legkisebb tömeg, ami fölött egy objektum még gömbölyű?

Lehet hogy így sem helyes, de legalább érthetőbb, nem?


A legostobább dolog belekötni a másik mondandójába, ha érted, hogy mit akar. Ha pedig nem értetted, akkor megértelek.


Egyébként igyekszem kevésbé beképzelt lenni, igazad van, hogy nagy a pofám, de interneten mindenkinek több a mersze. :D


Illetve abban is igazad van, hogy nem mondtam meg pontosan, mégis milyen objektumokról van szó. Mivel nincs külön olyan kategória, hogy csillagászat ezért ez nagy hiba volt felőlem.


A lényeg, hogy volt, aki megértette, mire célzok. Itt a vége fuss el véle. Mindenki örül, senki nem haragszik senkire. Bocsánatot kérek a viselkedésemért.

Várom a visszajelzésed! :D


Ui.: Ugyan az.

2015. júl. 19. 15:05
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!