Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért árnyékban mérik a...

Miért árnyékban mérik a hőmérsékletet? Nem ez a normális állapot, hogy valami takarásban van. Esőnél sem úgy mérik, hogy fedett helyen hány mm esett.

Figyelt kérdés

Kitettem a hőmérőt a napra, 45 fokig ment fel.

Ha elindulok a boltba, vagy bárhova, semmi sem garantálja, hogy árnyékban megyek, tehát nem 36 fokban gyalogolok, hanem bizonyos részeken 45 fokban.

Mi indokolja, hogy árnyékban mérjék?

Azt kellene mérni véleményem szerint, hogy a Nap mit produkál, azt pedig nem egy ernyő árnyékában vagy egy fedett teraszon tudjuk reálisan megmérni.

A természet valójában, kint a szabad ég alatt lenne pontos ez a mérés.

Ahogy a kérdésben írtam, ennyi idővel mérhetnénk a csapadékot is fedett részen, és akkor csak az képezné a mérés alapját, hogy az esőből mennyi nedvesség tud beszivárogni a fedett részre.


2015. aug. 9. 17:40
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
94%

Az árnyékban a LEVEGÖ hömérsékletét méred - és ez az, ami összehasonlítható a többi méréssel.


A napon a höméröre esö napsugárzás direkt azt melegíti fel, és annak semmi köze a tényleges hömérséklethez.

2015. aug. 9. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
de ha én az utcán vagyok, akkor engem is közvetlenül ér ez a sugárzás, ami nem 36 fok.
2015. aug. 9. 17:47
 3/11 anonim ***** válasza:
94%

Te félreérted a hőmérséklet fogalmát. A meteorológiai hőmérséklet a levegő hőmérséklete. A napra kitett hőmérő nem ezt, hanem a mérőeszközre ható, a nap közvetlen sugárzásából eredő hőmennyiséget méri. Te pedig nyilván nem erre volnál kíváncsi.

Amit a nap produkál, az az ember számára nem mond semmit. Ugyanis minden azon múlik, mi érzékeli. A szurok például képes megolvadni tőle, mert ő elnyeli a sugárzást. A fehér murva viszont visszaveri, ezért "ő" egyáltalán nem olyan forróságot érzékel.

Azt hiszem, az érzékelés fogalmát kellene világosan megértened.

2015. aug. 9. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
82%

Kiegészítésül csak annyit tennék hozzá az előttem szóló teljesen korrekt kommentjéhez, hogy kérdésedre válaszul: a csapadék mennyiségét is pontsan meghatározott körülmények között mérik, meghatározott, 1 négyzetmétres cvsapdékgyüjtő ernyővel, gyüjtőedénybe. Namármost, ha csak egy gyors zápor hullik, minimális mennyiségben, akkor ezt a mérő nem tudja megmérni, mert az ernyőre hullott mennyiség még nem folyik be az üvegbe, az eleje elpárolog. EZt úgy hívjuk: csapadéknyom.

A gyakorlatban ez 20 c fokon 0,4 mm csapadék, 35 c fokon közel 0,85 mm, nulla fokon kevesebb, mint 0,05 mm. Tekintettel arra, hogy az éves csapadék kb. 60-100 csapadékos napon hullik le, több fázisban, évente kb 20-50 mm-el kevesebb csapadékot mérünk, mint amennyi ténylegesen leesik.

Mégse reklamálja semmi, mert ez a csapadék ugyanúgy nem hasznosul, ugyanúgy elpárolog a földről is azonnal, mint a gyűjtőernyőről, azaz nincs is értelme mérni.

A méréseknek 150 éves kialakult metódusuk, elfogadott technikájuk van, ha nem tetszik, az senkit se érdekel, a világ a kedvedért nem lesz másféle.

2015. aug. 9. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
88%

Jó, tűző napon a hőmérő akár 50-70 fokig is felhevülhet - most neked az fog értékelhető eredményt adni, ha azt mondják, hogy fekete hőmérőnk szerint ma 80-90 fok van odakinn?


Azért mérjük a levegő hőmérsékletét, mert az viszonyítást ad. Most te, és egy fekete matt fémhőmérő teljesen máshogy fog felhevülni a Napon. A te bőröd mondjuk felmelegszik 40 fokra, a fekete hőmérő meg 80 fokra. Akkor most hány fok is van valójában?

2015. aug. 9. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
91%

"Mi indokolja, hogy árnyékban mérjék?"


Az időjárásjelentésben (ha figyelsz) azt mondják: a levegő hőmérséklete 33 fok! A levegő hőmérséklete pedig árnyékban is és napsütésen is ennyi.

Az egy másik dolog, hogy téged, vagy a mérőműszeredet ha közvetlen napsütés ér, akkor az jobban felhevültök. (De nem a levegő melegít fel, hanem a közvetlen napsugárzás!)

Szóval az időjárás jelentésben téged a levegő hőmérsékletéről tájékoztatnak!

2015. aug. 10. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
71%

"de ha én az utcán vagyok, akkor engem is közvetlenül ér ez a sugárzás, ami nem 36 fok"


Árnyékold magad napernyővel, vagy fehér szellős pamutruhával, és ne fedetlen testtel mászkálj a tűző napon!

2015. aug. 10. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

jó, majd ernyővel vagy hosszú ujjúban, hosszú nadrágban mászkálok az utcán!

ez igazán hasznos tanács, igazad van.

2015. aug. 10. 11:32
 9/11 anonim ***** válasza:
86%
Két réteg lenvászonba öltözve (hosszú nadrág, hosszú ujjú ing és még egy kaftán is) tudok úgy lenni a tűző napon, hogy nagyon meg sem izzadok, míg körülöttem mindenki félpucérra vetkőzve fő. Nem hülyeség a hosszú ruha, csak nem mindegy, hogy miből van.
2015. aug. 10. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
0%
Nem tudom, miért lett minden válasz lepontozva, amikor mindegyik helyes. Kérdező, tegyük azt is hozzá, hogy nem hogy dobozba dugják, de két hőmérőt is használnak (száraz és nedves). Ennek átlaga szerepel a jelentésekben.
2015. aug. 10. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!