Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Minél nagyobb valami annál...

Minél nagyobb valami annál nagyobb a gravitációja vagy minél nehezebb?

Figyelt kérdés
gondolok itt a Földnek van gravitációs mezeje viszont a Jupiternek nagyobb,erősebb van de miért azért mert nagyobb vagy azért mert nehezebb?

2015. aug. 25. 20:47
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

A gravitáció forrása a tömeg illetve energia. Ezek térbeli eloszlása határozza meg, hogy mekkora lesz a gravitáció. Nemrelativisztikus esetben lényegében csak a nyugalmi tömeg számít, amely a Jupiter esetében jóval nagyobb, mint a Földé, ezért erősebb is a gravitációja.


A súly pedig azt az erőt jelenti, amellyel egy csak gravitáció hatására mozgó testet meg tudunk tartani a gravitáció ellenében. Ezt mind a Föld, mind a Jupiter esetében úgy kellene "lemérni", hogy megállítjuk őket akeringésükben, és megnéznénk, hogy mekkora erővel vonzza őket a Nap. És akkor kiderülne, hogy a Jupiter bár 5-ször messzebb van, mint a Föld, a tömege kb. 320-szor nagyobb, vagyis 320/25-ször, vagyis közel 13-szor nagyobb a "súlya", mint a Földnek.


Végezetül pedig: súlytalanság akkor lép fel, ha egy kellően kicsinek számító test csak és kizárólag egy a testtel nem együtt mozgó megfigyelő számára jelen lévő gravitációs tér hatására mozog. Ekkor a testtel együtt mozogva súlytalanságot tapasztalunk. Hétköznapi nyelven szólva: ha egy zuhanó liftben vagyunk, akkor ott súlytanság van. Ha egy keringő űrhajóban vagyunk, ott is súlytalanság van. Ha bárhol vagyunk a világegyetemben, akkor a környező összes tömeg hat ránk, és ezek összesített gravitációjának hatására mozgunk (egy olyan megfigyelő számára, aki ennek a gravitációs hatásnak ellenáll, azaz "érzi" a gravitációt), és ekkor is súlytalanságban vagyunk.

2015. aug. 27. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
Védeném az ötödik válaszolót! Nem állította, hogy a világegyetemnek van tömegközéppontja, csak elvontan, elméletben. Ez olyan mint a -1 négyzetgyöke.
2015. aug. 27. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
Nem állítottam, csak elméletben, de nem elvontan. Nem tudom, hogy a világegyetemnek van-e tömegközéppontja, de ha a világegyetem kiterjedése és tömege véges - és a fizika törvényei és fogalmai (pl. tömeg, méret) tényleg annyira konzisztensek, mint a tudósok ma gondolják - akkor van neki.
2015. aug. 28. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Még ha lenne is a világegyetemnek tömegközéppontja, az akkor is irreleváns lenne a súlytalanság szempontjából. Súlytalanságot az érez, akire csak a gravitáció hat. Az pedig mindenhol hat.


Tömegközéppont definiálásához tudnunk kellene mondani valamit a világegyetem méreteiről és geometriájáról illetve tömegeloszlásáról. De még ekkor sem feltétlenül van tömegközéppontja. Kérdés: egy egyenletes tömegeloszlású gömbhéjnak hol van a tömegközéppontja? Válasz: a gömb középpontjában. Vagyis egy gömbhéjon kívüli pontban, azaz a gömbhéjon élő lények számára nem létezik. Ugyanígy elképzelhető, hogy a világegyetemnek sincs tömegközéppontja. (Jelenlegi tudásunk szerint ugyanis nincs beágyazva semmibe, nem úgy mint egy kétdimenziós gömbhéj a háromdimenziós térbe.)

2015. aug. 28. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!