Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi lehet az összeadás és...

Mi lehet az összeadás és szorzás között?

Figyelt kérdés

A kérdés valójában kicsit bonyolultabb. Legyen:

H(a;1;b) = a+b

H(a;2;b) = a*b

H(a;3;b) = a^b

...

A kérdés, hogy H(a;n;b)=? (n nem egész szám), ennek speciális esete, ami a fenti kérdés is, hogy

H(a;1.5;b)=?

(Régóta foglalkozom a kérdéssel és nem olyan egyszerű, hogy az átlagukat veszem.)



2015. szept. 1. 22:51
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:

Miért kéne ott bárminek is lennie?

Sorozatos összeadásból lehet szorzás, sorozatos szorzásból hatványozás, és sorozatos hatványozásból is lehetne még valami, ez még érthető kérdés lenne. De hogyan képzelnéd el, hogy egy műveletet sorozatosan csinálunk is és nem is egy számmal?

2015. szept. 1. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 2xSü ***** válasza:
Elvileg itt n az iterációk számát jelenti. Félig meg nem lehet iterálni. N természetes szám kell, hogy legyen, ergo nem lehet 1,5.
2015. szept. 2. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:

Amikor a halmazt leírod, értelmezed rajta a műveleteket is. Hogy miféléket, az a halmazelemeken és rajtad áll. Hogy ezeket sorba rakod-e, és sorszámozod, az is rajtad áll.

Tehát gond nélkül definiálhatsz műveleteket, és amikor azok számossága az egész számok (racionális számok) számosságát meghaladja, akkor kénytelen leszel másfajta számokat is figyelembe venni. De azok már nem rakhatók sorba.

Mivel az 1,5 racionális, így nincs értelme, hiszen van neki megfelelő egész is. Egyszerűen rosszul számoztál.

2015. szept. 2. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
Definiáltál egy függvényt, és ki akarod terjeszteni folytonosan, differenciálhatóan (ne legyenek benne szakadások, csúcsok, töréspontok vagy törésvonalak, töréssíkok), olyan simán, amennyire csak lehet. Így valamit biztos kiad a függvébnyed erre az H(a;1.5;b) értékre.
2015. szept. 2. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

Az utolsó válaszadó fogalmazta meg helyesen a problémámat. És ez is a kérdés valójában: hogy definiáljuk ezt a függvényt ellentmondásmentesen?

(Szerintem az elég gyerekes érv, hogy nem lehet, mert N nem egész ... nem egész hatványokat vagy tetrációs hatványokat is tudunk értelmezni ... sőt komplexeket is!)

2015. szept. 2. 16:23
 6/18 anonim ***** válasza:

... sőt!

Nem egész faktoriálist is lehet értelmezni!

2015. szept. 2. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:
Csak a példa kedvéért írtam. És igen, azt általában a gamma függvénnyel oldják meg ... De a kérdésem még fenn áll. Erre keresem most a választ.
2015. szept. 2. 18:24
 8/18 Ozmium42 ***** válasza:
Pont ezen gondolkoztam néhány hónappal ezelőtt, de én csak néhány órát foglalkoztam vele, és feladtam. Érdekel, hogy mi sül ki belőle.
2015. szept. 2. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 Ozmium42 ***** válasza:

Ötlet:


Ha van egy A és egy B halmaz, akkor |A|*|B|, akkor lényegében olyan halmazok uniójának a számosságát vesszük, amiből annyi darab van, mint a A számossága, egyenként annyi elemük van, mint a B halmaznak és persze nincsenek közös elemeik. 1<n<2 "művelet" esetén meg lehetne ezt csinálni B részhalmazával, ahhoz hasonlóan, mint amit privátban írtam.

2015. szept. 2. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
Az iterált hatványozást fel lehet írni hatványozást és szorzást tartalmazó képletként, ezért nincs rá külön operátorunk.
2015. szept. 2. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!