Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A villanykörte hogyan és...

A villanykörte hogyan és miért működik?

Figyelt kérdés

2015. szept. 4. 07:51
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
2015. szept. 4. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

A második kérdérse egyszerűbb válaszolni: azért működik, mert jól készült el, és még nem romlott el.


Az első rész egyszerűen: az üvegbúrában levő fémszál izzani kezd az áram hatására. a rezsó is ezt csinálja, csak nem izzik annyira, hogy erősen világítson. Ha egy vezetéken elektromosság halad át, melegedni kezd. Persze ha nemelég nagy a feszültség, nem lesz észlelhető melegedés. A villanykörténél elég erős a feszültség ahhoz, hogy annyira kiforrósodjon az izzószál, hogy erőteljes fényt adjon ki.


A részleteket az első válaszoló által csatolt linkből megtudhatod.

2015. szept. 4. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
29%

#2: valójában a villanykörte nem működik jól.

Manapság reklámozzák, hogy húú már milyen sokáig bírják. Ezek mind a lebutított változatok. A villanykörte feltalálásának korábban az izzók még 'végtelen' ideig égtek, de a tervezett elévülés miatt ezt leszabályozták, különben senkinek nem lenne haszna belőle, hogy 1x elkészítenek valamit, és többet nincs rá szükség.

2015. szept. 4. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

#3: Murphy törvénye: ami elromolhat, az el is fog romlani. Márpedig egy izzószál ugyanúgy képes elöregedni és elromlani mint bármi más, nem kell azon semmit sem szabályozni ennek érdekében. Maga az izzószál fizikai sajátossága, hogy ahol vékonyabb, ott jobban melegszik, mert ott nagyobb az elektromos ellenállása. Ahol pedig jobban melegszik, ott gyorsabban is szakadnak le róla az anyagát alkotó atomok, tehát még gyorsabban vékonyodik, ami ezen a szakaszán az ellenállásának növekedését fogja okozni. Ez egy ördögi kör, általában emiatt is égnek ki az izzószálak.

Részben pont ezen jelenség elkerülése miatt találták ki a halogénizzókat.

[link]

2015. szept. 4. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat
2015. szept. 4. 11:32
 6/15 2xSü ***** válasza:
100%

#2:


Ahogy írták fentebb, az izzószál felmelegszik, izzik, így egyrészt oxidálódna – ezért töltik meg semleges gázzal, illetve hoznak létre vákuumot az körtében –, másrészt párolog is. Így semmiképp nem működhet végtelen ideig. Viszont régebben vastagabb volt az izzószál. Emiatt tartósabb lehetett, hiszen nagyobb tömegű, vastagságú izzószál hosszabb ideig tud ugyanolyan mértékű párolgás mellett szakadás nélkül működni.


Viszont az izzószál vastagsága és az izzó ellenállása összefügg. Vastagabb izzószál esetén több áramnak kell átfolynia a szálon, hogy az olyan hőmérsékletre melegedjen, hogy izzani kezdjen. A régi izzók lehet, hogy tovább bírták, de sokkal rosszabb volt a hatásfokuk. Egy régi 100W-os izzó nem világított olyan világosan, mint egy mai 100W-os izzó. A hatásfok növelésére a legjobb mód, ha vékonyabb izzószálat teszünk a villanykörtébe. Ehhez viszont megfelelő tisztaságú anyag kell, precízebb technológia, ennek ki kellett forrnia. A mai izzókban sokkal vékonyabb, de tisztább és egyenletesebb vastagságú izzószál van, így ugyanakkora fogyasztás mellett – az ellenállás növekedése miatt – több fényt adnak. Viszont az izzószál vékonyságának járulékos következménye, hogy az izzószál anyaga hamarabb elpárolog olyan mértékig, hogy a szál megszakad.


Szóval nincs itt semmiféle összeesküvés. Igen, azt gondolom, hogy van tervezett elavulás az iparban, lehet úgy élettartamot csökkenteni, hogy az adott termék hamarabb tönkremenjen, ami kedvező lehet a gyártónak. De az izzók esetén alapvetően nem ez a mérvadó, tényleges technológiai oka van annak, hogy bár az izzók élettartama valamelyest csökkent – bár igyekeznek egyensúlyt tartani az élettartam és a teljesítmény között –, de cserébe sokkal nagyobb hatásfokkal működnek. Úgy az ipar, gazdaság – beleértve a háztartásokat is – egészét nézve ez utóbbi előnyösebb. Én legalábbis inkább cserélek évente izzót (pár száz forintért), minthogy 100W helyett 500 W-ot fogyasszon a szoba bevilágítása, így akár több ezer forintos növekedést okozzon a villanyszámlámon.

2015. szept. 4. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
köszi
2015. szept. 4. 17:09
 8/15 anonim ***** válasza:
10%

2xSü, alapvetően igazad van - viszont, ha nem lenne tervezett elavulás, akkor 2500 óra lenne egy normál izzó élettartama a jelenlegi 1000 óra helyett.

Ez bizony már megegyezés kérdése, ami annak idején a cégek között történt.

2015. szept. 4. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 Tom Benko ***** válasza:
62%
@8: Akkor én találtam egy szabályszegőt - 6000 óra jósolt élettartam... A tervezett elavulásnak egészen más az oka, mondhatni környezetvédelmi érdek, akármilyen furának is hangzik.
2015. szept. 5. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
21%

"6000 óra"

Sima izzószálas? Nem halogén, nem fénycső, nem LED?


Amúgy köszönöm a sok lepontozónak... legalább odaírták volna, mi bajuk van.

2015. szept. 5. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!