Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Euler azt állítja az 1-1+1-1+....

Plaszlo200 kérdése:

Euler azt állítja az 1-1+1-1+. Sor értékéről, hogy az 1/2. (L. Https://hu. Wikipedia. Org/wiki/Riemann-féle_zéta-függvény). Ha én analízis vizsgán nem azt felelem, hogy a fenti sor divergens, engem karóval vágnak ki. Most akkor mi van?

Figyelt kérdés

2015. okt. 2. 15:34
 1/9 anonim válasza:

Pontosítanád a kérdést? :)


Vagy, ha bizonyos feladat akkor leírnád mert így nem igazán értem mit kérdezel.

2015. okt. 2. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

[link]


"Euler heurisztikája" rész.

2015. okt. 2. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Szerintem itt valami felsőbb matematika van, amit még nem tanultál, és ott mások a szabályok, de ha csak így szemléljük, akkor én hamar belátom neked, hogy ennek a sornak az összege igazából nem 1/2, hanem 1/4:


Az eredeti összegünk:


x=1-1+1-1+1-1+...


A cikk szerint ezt az összeget eltolta egy 0-val:


x=0+1-1+1-1+1-1+...


Viszont én azt mondom, hogy toljuk el még egy 0-val:


x=0+0+1-1+1-1+1-1+...


Majd még eggyel:


x=0+0+0+1-1+1-1+1-1+...


Ha ezeket összeadjuk, akkor 4x=1-et kapunk, amire x=1/4 lesz a végeredmény. Értelemszerűen ugyanezen gondolatmenet alapján kiderül, hogy az összeg 1/8, 1/16, etc.. De gondolom ez a történet nem ennyire egyszerű, és ezért lehet rajta megbotránkozni.


Amúgy ha jól rémlik, akkor ennek a z=-1/12-nek sok szerep jut a húrelméletben (hogy hogyan, azt ne kérdezd).

2015. okt. 2. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Legyen x=1-1+1-1+1... Ezt egy taggal eltolva x=0+1-1+1-1+... adódik. A két sort tagról tagra összeadva 2x=1-et kapunk, azaz x=1/2.


Szerintem meg az eredeti "x"-szel jelölt sor divergens! Hogy lehet az értéke 1/2? (Az "x"-szel jelölt sor a Cauchy-féle konvergencia-kritériumnak sem felel meg, ergó nem lehet konvergens!)

2015. okt. 2. 16:40
 5/9 A kérdező kommentje:
"Szerintem itt valami felsőbb matematika van, amit még nem tanultál, és ott mások a szabályok" - miféle felsőbb matematika? És hol vannak azok a szabályok?
2015. okt. 2. 16:51
 6/9 anonim ***** válasza:
A sor divergens, Euler meg megsejtette, hogy milyen pofas lenne, ha a zeta-fuggveny ott pont 1/2 lenne, es butykolt hozza valamit. Ami tortenetesen marhasag lett.
2015. okt. 2. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Tudjátok én ezt az egészet nem értem ám! Euler nyilván tudta már, hogy divergens sorok összeadása nem értelmezett, tehát miért csinált mégis ekkora marhaságot?


Aztán: Euler időben jóval korábban élt Riemann-nál (szerintem nem ismerhette még a Riemann-sejtést, mert akkor ugyebár Euler-sejtésnek hívnánk).


Vajon miért kellett neki "heurisztikusan" olyasmit kihozni, hogy 1+2+3+4+5+... = -1/12? Divergens sor, véges összeggel... Mit akarhatott?

2015. okt. 2. 18:06
 8/9 anonim ***** válasza:
Semmit csak gondolom arra akart rámutatni hogy nem lehet ész nélkül sorokat összeadogatni
2015. okt. 2. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Így van, Euler sztem is egy ellenpéldát alkotott ezzel.

Mármint, hogy divergens sor esetén nem végezhető el értelmesen az összegzés.


Melyik egyetemen vágnak ki, ha divergens sort divergensnek mondod?

2015. okt. 26. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!