Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mesterséges gravitáció?...

Mesterséges gravitáció? Lehetséges?

Figyelt kérdés
Arra vagyok kiváncsi, hogy lehetséges-e, mert rengetek Sci-fi-ben szerepel mint az űrhajók "alapfelszereltsége" és valóban szükséges lenne a súlytalanság káros "mellékhatásai" miatt.
2010. márc. 16. 21:25
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
74%
Elég alapvető, hogy lehetséges, de mozgó test kell hozzá. Egy forgó gyűrű például (ha megfelelő sebességgel forog akkor a gravitációval egyenértékű)
2010. márc. 16. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
ÉS milyen irányba hat? Úgy értem elképzeljük, hogy egy gyűrű forog egy űrhajó korül és gondolom abban a gyűrűben kell benne lenni, ami ugye forog és "fejjel lefelé áll" de mivel nincs a világűrben olyan, hogy fejjel lefelé, az emberen aki a gyűrűben van a gravitáció maga alá mutat?
2010. márc. 16. 21:46
 3/14 Nemo kapitány (V.A.) ***** válasza:
Valójában a gravitációt nem lehet előállítani, mert csak tömegek között lép fel. Azonban a hatása ugyanaz, mint a gyorsulásnak, nincs különbség. Emiatt a mesterséges gravitáció nem tömegvonzás, hanem olyan környezet, ahol gyorsulást szenved a test. Ez lehetne egyenes vonalú is, de ahhoz folyamatosan energia kellene és elég hely :-), tehát a körmozgás/ forgás általi centripetális gyorsulás a megoldás.
2010. márc. 16. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 Nemo kapitány (V.A.) ***** válasza:
A forgó űrhajókerék külső fala lesz a padló, a fej mindig a kör centruma felé mutat álló helyzetben.
2010. márc. 16. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm a válaszokat. Már csak azt nem értem, hogyha ezt mi "tudatlanok" ilyen szépen kitaláltuk miért nem lehet gyakorlatban megvalósítani?
2010. márc. 16. 21:55
 6/14 A kérdező kommentje:
Mármint úgy értem, hogy a világűrben gyakorlatban.
2010. márc. 16. 21:55
 7/14 anonim ***** válasza:
Mert mire kellene? Úgy sem utaznak olyan nagy távot, az űrállomáson meg csak felesleges energia pazarlás lenne. Meg természetesen pénzbe kerül megépíteni, és sok időbe.
2010. márc. 16. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Emberes Marsutazás... 1 évig is tarthat az út
2010. márc. 16. 22:02
 9/14 anonim ***** válasza:
Mire odaérnek szétsugározza őket a Nap. Csoda hogy a Föld-Hold távot megúszták egy szürkehályoggal.
2010. márc. 16. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

A gyakorlatban, úgy tudom, azért nem alkalmazzák, mert a földihez hasonlatos gravitáció előállításához elég nagy szerkezetekre lenne szükség (kb. 200 méter sugarú forgásra kell gondolni).


Ennél kisebb szerkezet csak úgy tudna előállítani földi gravitációt, ha nagyon gyorsan forgatnák, márpedig a kicsi, gyorsan forgó szerkezetben előálló gravitációnak lennének kellemetlen kisérőjelenségei is


1) nem lenne egyenletes a gravitáció erőssége az űrhajós teljes magasáágban: a fejmagasságban kisebb lenne a gravitáció, mint a lábnál,


2) a mozgó űrhajós egy oldalra hajtó erőhatást érzékelne (Coriolis erő), ez pedig összezavarná, szédülést, kellemetlen egészségi mellékhatásokat okozna.


[link]


Nagyméretű, lassan forgó szerkezet esetében e két kellemetlen mellékhatás enyhébb, szóval ez úgy már járható út lenne. Sajnos, az így megkövetlet 200 méteres sugár soknak hangzik, főleg, ha egy tömör gyűrűre gondol az ember.


Persze ha mondjuk két egyszerű űrkapszuláról lenne van szó, amit egy 400 méter hosszú kábel köt össze egymással, és egymás körül keringenek, az már nem hangzik annyira utópisztikusnak.

2010. márc. 16. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!