Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen változás megy végbe az...

Milyen változás megy végbe az agyban a kétféle tanulás során?

Figyelt kérdés
Másféle változás következik be, amikor magolunk, és más, amikor megértünk valamit? Van különbség az agy fizikai "kinézetei" közt attól függően, hogy magolással (ismétlés, erőltetés, bevésés) változtatunk a működésén (okosodunk), vagy pedig egy hirtelen ráeszmélés történik, pl. egy összefüggés felismerése? Mennyire függ össze ez a kettő? Mert tárgyi tudás nélkül nincs "alapanyag", amin a megértés alapulhatna, viszont a nagy tárgyi tudás önmagában nem feltétlenül eredményez felismeréseket. (Nem a két módszer szükségességét szeretném összehasonlítani, mert egyformán fontos és egymás kiegészítői, hanem az agy megfigyelhető változásai érdekelnének, ha vannak ilyenek.)

2015. okt. 29. 00:51
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

A megértés mindig azt jelenti, hogy az eddigi ismereteidhez sok-sok ponton hozzákapcsolod.

A magolás során pedig egy független adathalmaz keletkezik.

2015. okt. 29. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Igen, megértésnél számos már meglévő ismerethez kötődik az új.


Magolásnál viszont általában csak egyhez. Ha pl. évszámokat magolsz, akkor azokat megpróbálod egy-egy adott "címkéhez" kötni. (Pl. 2. világháború kitörése = 1939). Az évszám semmi máshoz nem kötődik. Ha megértéssel, akkor pl. elgondolkodsz azon, hogy a befejezése 1945-ben volt (ezt jobban meg szokták jegyezni), tehát maga a háború 6 évig tartott. Így már két ponthoz van kötve.


Vagy ha egy szöveg tartalmát magolod, akkor az egyes gondolatokat általában egymás után kapcsolod lineárisan. Az előző gondolatról fog eszedbe jutni a következő. Ha a közepétől kellene elkezdened visszamondani, valószínűleg nem menne.


Ezért a magolt tudás sokkal kevésbé tartós, az idővel hamar szertefoszlik.

2015. okt. 29. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Érdekes az is, hogy míg a magolt dolgot egy rajtunk kívülálló dolognak érezzük, amit el lehet felejteni vagy módosítani (pl átírják a történelem könyvet, hogy egy háború mégsem akkor kezdődött, hanem egy évvel korábban), addig a megértett dolgokat a sajátunkként fogunk fel, egyfajta igazságként, mert ha pl valaminek a logikájára rájövünk, akkor az már végleg a miénk.


És ilyenkor fizikai elváltozások történnek az agyban? A "bevésődés" csak képletes fogalom? Egy halott ember kivett agyából lehet következtetni arra, hogy az agy mely területeit használta intenzívebben? Vagy csak szemmel nem látható biokémiai folyamatok mennek végbe az agyban?

2015. okt. 29. 19:02
 4/12 anonim ***** válasza:
27%

Nézd: ez már többször szerepelt itt.

Miért nem keresel vissza?

Amúgy a Gugli neked is barátod...


A bevésődés során az agysejtek ÚJ, FIZIKAI kapcsolatot építenek ki.

Igen, meg lehet mondani egy ember agyából, hogy melyik területeit használta sokat.

2015. okt. 29. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Rendben, de miért kell ilyen flegmának lenni? Vagy csak rossz passzban vagy? :)
2015. okt. 30. 02:25
 6/12 anonim ***** válasza:
43%

Azért, mert 2 szót képtelen vagy beírni a keresőbe, mielőtt kiírnál egy kérdést... amit amúgy a szabályzat is így kér.

Na meg azért is, mert a jó válaszokat is csúnyán lepontozzák. Mindegy mit írok (ha amúgy jó a válasz), mert a % úgyis megy lefelé.

2015. okt. 30. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Én nem nyomtam egy darab piros kezet sem! És mégis nulla a százalékod. Talán el kellene gondolkoznod a stíluson is, tényleg nem bunkóságból mondom, de nagyon negatív a hozzáállásod.


Egyébként meg vagy nem válaszolsz, vagy normálisan. Ha úgy ítéled meg, hogy a kérdésem butaság, vagy felesleges, vagy bármi más okból nem érdemes a válaszra, akkor egyszerűen figyelmen kívül hagyod.


Mi a suliban még nem tanultuk az adott témát, és próbálok mindig utána keresni a neten annak, ami épp érdekel, de rengeteg infó van ömlesztve, van, ami olyan tudományos szint, ami nekem már magas, ezért néha érdekesebb és hasznosabb tud lenni, ha "élő emberektől" kérdezek. (Nem mintha a Wikipédiát halottak írnák, de érted, hogy értem. :D) Itt a fórumon pedig NEM találkoztam még ezzel a kérdéssel, amit feltettem, mivel nem bújom éjjel-nappal a netet. Milyen keresőszót kellett volna beírnom?? Azt, hogy "agy" vagy "tanulás"? Írd meg, légyszi! Mindkettőre töméntelen mennyiségű találatot ad, amit képtelenség végignézni belátható időn belül, hogy ráakadjak egyre, amelyik megegyezik az én kérdésemmel!

2015. okt. 30. 09:17
 8/12 anonim ***** válasza:

Keresőszó: "agy"

1. oldal vége felé:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

Van még más is, most csak az 1. oldalakat néztem.

De érdemes a többit is elolvasni, mert hasznos dolgok vannak bennük.


Mivel a 0%-ra pontozott válaszom is helyes volt, és információ van benne, megköszönném, ha te is pontoznád.

2015. okt. 30. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Amit belinkeltél kérdést, másra irányul. És inkább azt köszönhetnéd meg, hogy nem pontoztalak le, nem hogy még itt zöld kézért kuncsorogj nekem. :D
2015. okt. 30. 09:37
 10/12 anonim ***** válasza:
43%

A lepontozott válaszom nem a fő kérdésedre, hanem a #3 kiegészítésre vonatkozik!

Amit idéztem, természetesen az is!

2015. okt. 30. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!