Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy lehet egy függvény...

Hogy lehet egy függvény inflexiós pontjában a függvénygörbéhez húzható egyenes egyenletét meghatározni?

Figyelt kérdés

(1/3)x^3 + x^2+(1/3)

ennek a függvénynek


gondolom deriválni kell, és abban a pontban, ahol az inflexiós pont található

sajnos itt már megállt a tudomány :(


hogy határozzuk meg az inflexiós pontot? numerikusan


persze ha hibás az analógia szóljatok, ez csak egy tipp, hogy így kell


2015. nov. 8. 19:01
 1/10 A kérdező kommentje:

az egyenes egyenlete y=mx+b

ahol ismerjük a meredekséget deriválásból(?) és akkor b?


gimiben sajnos csak normálvektoros egyenlettel dolgoztam, mert az volt kézenfekvő azokhoz a feladatokhoz, most viszont kéne egy normálvektor amit meg nem tudok kifejezni

2015. nov. 8. 19:04
 2/10 anonim ***** válasza:

Szia!


Inflexiós pontban húzott egyenes párhuzamos az x tengellyel nem? A meredeksége ekkor nem 0?



Lederiválod akkor kapsz egy másik függvényt.

azaz:


y=(1/3)x^3 + x^2+(1/3)


majd deriválod az legyen y'


Ekkor y'= x^2+(2/3)x

Ennek a függvénynek kell 0-nak lennie, mert a meredeksége (a derivált) 0 az inflexiós pontban, ha minden igaz.


0=x^2+(2/3)x


megoldod.


Numerikusan:


[link]



DE nagyon-nagyon régen volt már ez nekem... :-) Nézz utána, de szerintem jónak mondható.

2015. nov. 8. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Azt elfelejtettem, hogy ha megoldod amit írtam akkor még csak az inflexiós pont x koordinátáját kapod meg, de ha visszahelyettesítesz az első egyenletbe, akkor megkapod az y-értéklét is!


Ekkor már, mivel a meredekség 0, az egyenes egyenlete


y= 'amit a visszahelyettesítés' után kapsz.

2015. nov. 8. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

2,3: Tévedés. Az inflexiós ponthoz húzott egyenes nem párhuzamos az X tengellyel (nem csak olyan függvények vannak, melyek taylor sorában csak páratlan fokú tagok szerepelnek).

Erre könnyen lehet példát találni, nem is kell messzire nézni, a kérdező házi feladatában szereplő függvény inflexiós pontjába húzott egyenes sem párhuzamos az X tengellyel.


Kérdező:

A kérdésedből látszik, hogy nem nagyon nyitottad ki az iskolai tankönyvet, de még csak az interneten sem néztél utána. Kíváncsiságból beírtam hogy "inflexiós pont", de ekkor a bőség zavarába kerültem a megnyitható oldalakat tekintve. Nem bonyolítottam túl, megnyitottam a wikipédiát, és nem értem miért okoz ez a kérdés nehézséget számodra, hiszen szinte ugyanezt a függvényt ábrázolják ott, és leírják hogyan kell megoldani a feladatot.


Az inflexiós pont meghatározásánál azt kell nézni, hogy hol vált előjelet a 2. derivált.

2015. nov. 8. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
nahát akkor le is vezethetnéd a konkrét feladatot, mert azért tettem fel a kérdést, mert nekem nehézséget okozott
2015. nov. 8. 21:04
 6/10 anonim ***** válasza:

Megnézed hol 0 a második derivált (lederiválod kétszer, y''=0), ez egy elsőfokú egyenlet, amit könnyedén megold bárki (1 megoldásod lesz, tehát egy pont esélyes hogy inflexiós pont legyen). Ha ez meg van, akkor a formalitás miatt megnézed, hogy a kapott érték körül (ahol f''=0) hogyan alakul f'' előjele (egyik oldalon negatív, a másikon pozitív lesz --> inlexiós pontunk van).


Ehhez a ponthoz kell húznod egy egyenes. Egy egyenes egyenlete y(x) = m*(x-x_0)+ y_0. Az m értékét úgy kapod meg, hogy nézed f' értékét az inflexiós pontban.

Ennél a pontnál már minden adott, a megoldást levezettem számodra, csak be kell helyettesítened néhány számot.


Semmi normál vektor nem kell ide, semmi köze nincs ehhez.


Szívesen.

2015. nov. 8. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Bakker..


Tényleg a második derivált kell ide... :-(


Nem jót írtam, bocsánat!

2015. nov. 8. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Az inflexiós pontot analízissel meghatározod. Ezután használhatod az adott x0-beli érintő általános képletét.


y = f'(x0) * (x-x0) + f(x0)


x0 helyére megy az inflexiós pont x értéke.

f : a függvény

f' : a deriváltja

2015. nov. 8. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
és ez az érintő egyenes lesz?
2015. nov. 8. 23:53
 10/10 anonim ***** válasza:
Muszáj neki annak lenni.
2015. nov. 9. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!