Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen egy molekuláris biológu...

Milyen egy molekuláris biológus munkája?

Figyelt kérdés

Molekuláris biológus alatt értek mindenféle biológust, aki laborban dolgozik.


Izgalmas vagy unalmas? Jól fizet? Szabadidő? Stressz? Lehetőségek: karrier, elhelyezkedés?


2015. nov. 11. 19:40
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Nem egyszerű kérdés! Molekuláris biológus ha jól tudom feltételez egy minimum MSc végzettséget, de laborban laboránsként pipettázni már lehet BSc-vel is. A különbség annyi, hogy magasabb végzettséggel jobbak az előmeneteli lehetőségek. Ha nincs legalább egy MSc-d, akkor 100%, hogy laboránsként mész nyugdíjba, és sosem lesz lehetőséged high-end techonológiákat megtanulni.


Hogy mennyire unalmas... személyiségedtől és a témától függ. Hogy mennyi a stressz, az megintcsak a személyiségedtől és a főnöködtől függ. A munka természetéből fakadóan nem egy 8 órás foglalkozás többnyire: ha élő rendszerrrel dolgozol, akkor nem rakhatod a sejteket csak úgy félre, ha lejárt a munkaidő. Vannak sejtvonalak, amiket kétnaponta promt át kell passzálni, télen-nyáron, hétközben-hétvégén.


Hogy mennyire fizet jól... Magyarországon nem nagyon. Gyanítom az MTA és egyetemi kutatóhelyeken közalkalmazotti bértábla szerint, cégeknél talán egy picit magasabb a bér, de valószínűleg ott se túl sok. Hiába vannak pöpec diagnosztikai laborok, mivel sok a szakember, alacsonyak a bérek. Nyugaton egy picit jobb a helyzet: angliában egy research associate/assistant évi 22-28, egy scientist 25-35, senior scientist 35-45 ezer fontot keres (a scientist-hez már sok helyen kérnek PhD-t, de ha sokáig vagy associate, akkor előléptethetnek MSc.vel is). Külföldön (anglia, németo., svédo., belgium) viszonylag több, otthon nincs sok meló (és keveset fizet, de tapasztalatom szerint a stressz töredéke a nyugateurópainak). Az előmenetel pedig nagyon függ a cégektől... sokfelé van arra lehetőség, hogy science manager irányba lépj, ami nagyobb felelősséggel és kevesebb labormunkával jár (csak PhD-vel természetesen).


Ha kíváncsi vagy fizetésekre, cégekre, akkor a glassdoor.com-ot ajánlom. Lehet keresni munkakörre is!


Összeségében nekem tele lett a tököm a labormunkával, úgy éreztem, hogy a pipettázás robotoknak való. Posztdokság alatt átképeztem magam bioinformatikusnak, és most programozok.

2015. nov. 11. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod!


Esetleg tudnál még mesélni erről a bioinformatikus programozás dologról? Mennyire volt nehéz átképezni magad, mennyi időbe telt, milyen a munka, pénz?

2015. nov. 12. 15:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!