Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy lehet a réz (II) -ionnak...

Hogy lehet a réz (II) -ionnak komplex ionja (akár ammóniával, akár vízzel)?

Figyelt kérdés

Tehát,a könyvben azt írja, komplex ion jön létre akkor, ha a fémionnak vannak a d-alhéjon feltöltetlen helyei,és van egy, vagy néhány nemkötő-elektronpárral is bíró molekula(pl NH3, vagy H2O)

Konkrétan ez érdekel: {Cu(NH3)4}2+, vagyis réz-tetraamin-ion.

Még képen,nyíllal is ábrázolják,hogy a réz(II)iont négy darab ammónia molekula köti be datív kötéssel. De ez mégis hogyan lehet?????


A Réz elektronszerkezete: 3s2, 3p6, 3d10 (tehát telített a d-alhéj és az összes többi alhéj is!!!) és legkívül 4s1, ahová még férne 1 elektron, ugye.

Na most ide hová fér be még 4 elektron,pl ammónia vagy víz datív kötésével??? Ha lead 2 elektront, pl a 4s-ről és a 3dről, akkor is csak 3 elektron fér be,nem 4!!!


Segítenél? :( Nagyon be vagyok kavarodva. ELőre is köszi!!

18/lány. Érettségire készülök, tanárral majd csak januárban találkozok.



Bocsi,de totál nem értem.


2015. dec. 25. 21:32
 1/2 A kérdező kommentje:

Ha lead 2 elektront, pl amikor réz(II) ionná válik, így értettem. Gondolom ekkor leesik 1 elektron a 4sről, ésegy a 3dről és akkor is csak 3 hely marad 3 elektronnak, vagy ha a d-héjról esik le 2 elektron(valami ilyesmit mondott a tanár,merthogy ez mellékcsoportos fém),akkor is csak 3 elektronnak van hely! :D

Hülye vagyok...

2015. dec. 25. 21:36
 2/2 anonim ***** válasza:

Nem 4 elektron, hanem 2*4, mivel a datívkötés pont úgy alakul ki, hogy az egyik molekula adja mindkét elektronpárt a kötéshez.

Az 8 plusz elektron a rézatom köré, dehát igazából semmi probléma nincsen, mert ottvan még az egész 4p, ahova 6 még simán fér, aztánmeg 2 eletront alapból vesztett a réz, tehát kijön nyugisan az a 8, még anélkül az egy plusz helyen kívül is a 4s pályán.

Ez hasonló ahhoz a turpissághoz, ami a foszforral, vagy a kénnel történik, amikor például H3PO4, meg H2SO4 -et képeznek. ott se lenne hely ennyi elektronnak csak a megkezdett pályákon.

De nem kell nagyon izgulnod, ha nem tudod a pontos mechanizmusát, ugyanis ezt még emelt érettségin se kérik számon, csak hogy a komplex pontosan milyen képletű, amit szerintem is úgy jegyezhetsz meg a legkönnyebben, ha megpróbálod átlátni, ahogy a kérdésben is tetted :)


ui.:

Ne haragudj, ha valamit hibásan neveztem meg, elég rég tanultam ezt már, és azóta a megnevezések kimentek a fejemből, de a logikáját tekintve én ezt gondolom legvalószínűbbnek.

2015. dec. 27. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!