Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Komplex kémiába valaki segíten...

Komplex kémiába valaki segíteni megérteni ezeket? ;]

Figyelt kérdés

Szóval van a kémia ezen szószerinti "komplex" területe, ahol az ismereteim kissé labilisak. Valaki segítene? =)


Legfőbb kérdéseim azok lennének, hogy hogyan határozzuk meg a komplexünk képletét, ha tudjuk a központi iont, ligandumot és a koordinációs-számot? Valaki erre írna egy konkrét példát, hogy kell ily módon haladnom?

Másrészben hogy hallottam még a tanáromtól és nem ment bele, hogy 2-féle elmélet alapján jöhet létre egy komplex és ki-ki döntse el, hogy melyiket hiszi. Sajna nem ismertette, felületesen súroltuk ígyis ezt a témát.. valaki elmondaná ezeket nagyvonalakba?

ÉS utoljára pedig hogy a mindennapi életben hol találkozunk komplexekkel, még ez is érdekelne?


Előre is köszönöm ha valaki időt szán erre a kérdésre, tényleg érdekelnének ezek az infók! =)



#kémia #komplex #kötés elmélet
2015. dec. 6. 00:22
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Legyen Me^2+ koordinációs száma 4, a ligandum meg H2O. Ekkor a képlet [Me(H2O)4]^2+

Vagyis veszed a ligandumon annyiszor, amennyi a koorinációs szám, és az össztöltést kiviszed a zárójelen kívülre. Ha pl. a ligandumom most egy negatív töltésű lett volna, akkor az össztöltés -2 lett volna (2-4*1), és ez kerül a zárójelen kívülre. Ha a ligandum több helyen is kötődik a központi atomhoz, akkor minden kötés egy helyet foglal el a koordinációs számból. Mondjuk az EDTA 4 helyen komplexálja az ionunkat, akkor [MeEDTA] a képlet, és nem [Me(EDTA)4]

Ennyi a képlet felírás.


Nem tudom, milyen két elméletre gondolt, én csak egyet ismerek. A ligandum egy kötését a központi atom üres pályájára donálja. Ez bőven elég a komplexek felületes megértéséhez.


Fogalmam sincs, hogy a hétköznapi életben hol találkozunk komplexekkel. Sehol leginkább. Ennek a kémiában van szerepe, ha vegyész, vegyészmérnök, gyógyszerész vagy hasonló leszel, akkor fontos, de szerintem aki nem ezzel fog foglalkozni, annak soha életében nem lesz szüksége komplexkémiai ismeretekre.

2015. dec. 6. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, mostmár vili a képletfelírás! =)

És igen, alap hogy kémiai pályára készülök, leginkább gyógyszerésznek, viszont ez szakterülete is most kicsit felkeltette az érdeklődésem a kémiában. :D


Apropó találtam egy PPT-t közbe és a végén volt az amire céloztam, hogy a komplexek kötéselméletéhez 2 dolog volt említve; a vegyértékkötés- és kristálytér elmélet.

Úgy a vegyértékkötés elméletet még annó tanulmányoztam, de hogy ezesetben hogy kapcsolódott ez ide az jó kérdés. Ez még egy homály, valamint ez a kristálytér elmélet - amiről még nem hallottam :O

Valaki vágja ezeket?

2015. dec. 6. 02:27
 3/3 anonim ***** válasza:

[link]

[link]


Itt leírják az alapokat. Mivel én is most kerestem ezeket google-ben, ezért mást nem is fűznék hozzá.

2015. dec. 6. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!