Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehet kiszámolni, h...

Hogyan lehet kiszámolni, h hány tömegszázalékos NaCl-ra a fiziológiás sóoldat?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy a válasz 0,9 m/m% csal azt nem, hogy az alábbi adatokból, ez hogy jöhet ki:

ozmózisnyomás: 7,6 x 10^6 Pa

hőmérséklet: 37 °C

a híg NaCl oldat sűrűsége vehető 1 g/cm3



2015. dec. 29. 23:55
 1/3 anonim ***** válasza:

[link]

figyelj, ránézésre ez a nyomás biztosan nem ennyi ez akkora nyomás, hogy beszarás, 76 atmoszféra nyomás

moralitás kell először


pí=c(nacl)*R*T


aztán ezzel:


xb=c(nacl)*M(H2O)/ró



a megoldás alapján 0,05nek kéne kijönnie c-re


milyen suliban tanítanak ilyesmit?

2015. dec. 30. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Igazad van tényleg rosszul írtam ki az adatokat, a nyomás 7,6 x 10^5 Pa, de így se jön ki jól a koncentráció:(
2015. dec. 30. 08:47
 3/3 sadam87 ***** válasza:

Az alábbi link alapján a vérplazma ozmózisnyomása mintegy 28 Hgmm (a második linkben látható képen 25 Hgmm szerepel), azaz kb. 3,7 kPa (=3,7*10^3 Pa).

[link]

[link]

Ez alapján az ozmotikus koncentráció 1,448 mol/ dm^3. Nem szabad elfelejteni, hogy a NaCl vizes oldatban ionjaira disszociál, így 1 mol NaCl feloldása során 2 mol oldott részecske (ion) fog képződni. Így a NaCl oldat koncentrációja 0,724 mol/dm^3-re jön ki. Azonban ez is 4,24 m/m%-os oldatot jelent, szóval vagy valamit elszámoltam (de lövésem nincs, mit), vagy valami nem kerek a történetben. :S


#1

"xb=c(nacl)*M(H2O)/ró"

Ezzel az egyenlettel a móltörtet lehet kiszámolni, szóval biztos nem ezzel kell számolni. A fiziológiás sóoldat ozmolaritása egyébként kb. 300 mOsm/l körül van, azaz a koncentrációja mintegy 0,15 mmol/l.

[link]

2015. dec. 30. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!