Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyi a telep belső ellenállása?

Mennyi a telep belső ellenállása?

Figyelt kérdés

18 V üresjárási feszültségű, ismeretlen belső ellenállású telepre 20 ohmos potenciométert kapcsolunk. Ha a potenciométer egyik végpontja és a csúszka közé 6V; 0,3 A feliratú izzóval csatlakozunk, akkor a csúszka középállásában az izzó éppen az üzemi feszültségen világít.

a) Mennyi a telep belső ellenállása?

b) Milyen hatásfokkal működteti a telep az izzót?


Hiába igyekszem, nem jövök rá a megoldásra. Valaki le tudná nekem vezetni?



2016. jan. 2. 17:39
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Írd le hogy próbálkoztál aztán megmondom hol rontottad el
2016. jan. 2. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Topor G ***** válasza:
Ha már sokat próbálkoztál és nem megy, akkor ügyesen megzavartak. Pedig egyszerű, a megoldás el van rejtve: 3 ellenállást kötsz sorba, az egyik az izzó (ami szerencsére üzemi teljesítményen világít), a másik a potméter, ami 10 ohmra van állítva (kis kavarás a feladványban) a harmadik a keresett belső ellenállás. Ez első ránézésre is több adat, mint ami a feladat megoldásához kell! Hajrá!
2016. jan. 2. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Topor G ***** válasza:
Elnéztem, bocsánat. Kapcs. rajz nélkül rosszul értelmeztem a feladatot. 4 ellenállás van tehát, ahol az izzó és a poti fele (10ohm) párhuzamosan van kapcsolva. Ha ennek értékét kiszámolod, akkor a fenti gondolatmenet mehet tovább.
2016. jan. 2. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

na szóval, még sosem csináltam potenciométeres feladatot, de most leírom, hogy meddig jutottam


4 ellenállás van akkor ugye,

először kiszámoltam egy R ellenállást (az izzó ellenállását): R=U/I=6V/0.3A=20 ohm


aztán számoltam egy eredő ellenállást, mivel az izzó párhuzamosan van kapcsolva a poti felével (?, azaz 20ohm/10ohm=10ohm), ami: 1/R'= 1/10 + 1/20 = 3/20


----> R' (eredő)= 20/3 = 6,67 ohm


ezután sorosan összeadtam az ellenállásokat (hozzáteszem, máshogy nem jön ki az eredmény, ha nem írom be a végeredményt, ami R(belső)=3,33 ohm) TEHÁT KÉNE AZ ÁRAMERŐSSÉG, amit nem sikerül kiszámolnom a belső ellenállás nélkül, legalább is nem tudom, hogyan kéne


na és akkor sorosan:


Re (másik eredő)= 10(poti fele) +3,33 (Rb) + 6,67(ez az első eredő)= 20ohm


és akkor így jönne ki az áramerősség:


I= U-null (üresjárási fesz.) / Re (legutóbbi sorosan számolt eredő) = 0.9 A


és ha ezzel az áramerősséggel számolnék, akkor kijönni a belső ellenállás


KÖSZÖNÖM A KIINDULÁSI PONTOT!! :)


segítetek rájönni erre a fergeteges feladat megoldására?

2016. jan. 3. 08:31
 5/6 Topor G ***** válasza:
De, hát ott van a megoldás, hisz' tudod az izzón eső feszültséget és a vele párh. kapcsolt ellenállás értékét! Mi a gond? 6V/10ohm=0,6A + az izzón 0,3A megy át, az összesen 0,9A. A többi ellenállás sorosan van kapcsolva, azokon ugyanennyi áram megy át. A megoldás többi részét leírtad. Még a hatásfok van hátra, de az már nem lehet gond.
2016. jan. 3. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Heureka:D Túlbonyolítottam, köszönöm mégegyszer!
2016. jan. 3. 23:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!