Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van valami egyszerű módszer...

Van valami egyszerű módszer egy másodfokú kifejezés szorzattá alakítására?

Figyelt kérdés

Éppen a racionális törtfüggvények integrálását tanulom, nagyon jól megy és értem is, de van olyan helyzet, amikor szorzattá kell alakítani a 6x^2+8x+2 kifejezést, amiből már megelőzőleg kiemeltem az x-et, és nem tudok rájönni, hogy az melyik szorzat. A példában amit láttam, ott

(2x+2)*(3x+1)-re bontják föl, de én erre magamtól nem tudok rájönni, biztosan van erre valamilyen módszer.



#szorzattá alakítás #integrálás #racionális törtfüggvények
2016. jan. 16. 15:45
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Ha a kifejezést egyenlővé teszed 0-val és megoldod (másodfokú megoldóképlet), akkor megkapod a felbontást. Ha egy másodfokú egyenlet két gyöke a és b, akkor a szorzat alakja (x-a)*(x-b). Mivel ugye nyilván ott lesz nullával egyenlő a kifejezés, ahol x=a vagy b az (x-a)*(x-b) kifejezésből.


Ha gyorsabb módszert akarsz ennél, akkor lehet nézegetni a kifejezést. A konstans a két gyökének a szorzata. Ha 2, akkor vagy 1 és 2, vagy -1 és -2. Már ha egészek, nyilván ha irracionális megoldások vannak, akkor az életbe nem tippeled be. Ha a négyzetes tag együtthatója 1, akkor az elsőfokú tag együtthatója -(a+b). Mivel (x-a)(x-b)=x^2-ax-bx+ab=x^2-(a+b)x+ab. Ezek alapján sokszor gyorsan ki lehet találni a szorzat alakot. De szerintem ha van nálad egy rendes számológép, akkor egyszerűbb beírni a megoldóba az a, b, c értékeket és kiírja az eredményt.

2016. jan. 16. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Na megszereztem ezt a skill-t is, köszi szépen!
2016. jan. 16. 17:01
 3/14 anonim ***** válasza:
Már nem azért, de ezt a "skill-t" már meg kellett volna szeretned középszinten...
2016. jan. 17. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

"Már nem azért, de ezt a "skill-t" már meg kellett volna szeretned középszinten..."

Ki mondta ezt neked? Mi van akkor, ha negyven évesen tanulom meg?

2016. jan. 17. 14:31
 5/14 anonim ***** válasza:

*szerezned akart lenni, csak a telefon autokorrektora átírta...


Értelemszerűen, hogyha integrálást akarsz tanulni, akkor vagy van középszintű érettségid, vagy legalábbis középszintű tudásod, és a másodfokú polinomok gyöktényezős alakja középszintű anyag...


Ráadásul az első hiányosan írta le, mivel ha a fenti kifejezést tetszőleges, 0-tól különböző t számmal megszorzod, akkor is ugyanazok lesznek a gyökök és másodfokú lesz a kifejezés, tehát a helyes alak: t*(x-a)*(x-b) (középszinten úgy tanítják, hogy a*(x-x1)*(x-x2), ahol a a főegyüttható (és nem 0), x1 és x2 pedig a kifejezés gyökei (ahol az értéke 0)).

2016. jan. 17. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Én rájöttem miről van szó és kész. Mellesleg nem tudom miért nem mindegy neked, hogy én milyen tudással kezdtem ennek neki. Jól megy és kész, értem. Sose tanultam ilyet a középiskolában.
2016. jan. 17. 14:53
 7/14 anonim ***** válasza:
Nekem aztán édesmindegy, hogy mikor-hol-hogyan-miért tanulod... Viszont ha nincs meg a kellő alap, nem fogsz sokáig eljutni benne.
2016. jan. 17. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Nekem aztán édesmindegy, hogy mikor-hol-hogyan-miért tanulod... Viszont ha nincs meg a kellő alap, nem fogsz sokáig eljutni benne.

Ez hiányzott. A deriválást már megtanultam, az integráláshoz kellett ez. Meg tudom tanulni, nem kell aggódnod. Jobban fogok érteni hozzá, mint te.

2016. jan. 17. 15:09
 9/14 anonim ***** válasza:

Na kérdező, ha úgy gondolod, h. tényleg érted, akkor inetgráld ki 1/(x^2+4x+9) -et! (Az egyszerűség kedvéért mondjuk -végtelentől +végtelenig).

Ilyen vizsgába amúgy simán lehet, gondolom most vizsgázol a héten.

2016. jan. 17. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Na, reggel vettem észre a példádat, megcsináltam. Rá is jöttem, meg nem is, mivel egymásnak ellentmondó információkat találtam erről a neten.

Először is a trükk az, hogy a nevezőben lévő kifejezést nem lehet szorzattá alakítani, így hát a részeredmény a következő lesz:

1/(x+2)^2+5

1/5 * 1/(x+2/5^0,5)^2+1

A +5 a nevezőben van és a +1 is.

Ezt lehet integrálni már, de két eljárást is láttam ezzel kapcsolatban.

Az egyik a következő:

1/5 * 1/(x+2/5^0,5)+1=(1/5)*arctan((x+2/(5^0,5))

A BME-ről egy pdf ezt mutatja:

[link]



A második pedig innen származik:

[link]

A legutolsó előtti nagy ponthoz kell kattintani.

Itt pedig a végeredmény a következő:

arctan((x+2/(5^0,5))*5^0,5


A különbség annyi, hogy az elsőnél a kifejezés 1/5-el, azaz 5^(-1)-vel a második pedig 5^0,5-el van szorozva. Ezt találtam.

2016. jan. 18. 11:42
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!