Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Gáztörvények: Boyle, Gay-Lussa...

Gáztörvények: Boyle, Gay-Lussac törvényei alapján hogy számolok?!

Figyelt kérdés

Semmit nem értek ebből az anyagrészből. Kaptunk vagy 30 feladatot, melyet épp elég volt elolvasnom. És nem értem az egész logikát, egyedül annyit hogy van egy pV = nRT egyesített gáztörvényes képlet.


Random feladatok (3 a 30-ból):

1. 1,0L of a gas at standard temperature and pressure is compressed to 473 mL. What is the new pressure of the gas? (2.11 atm)

2. A gas at 3.00 X 10^3 mm Hg inside a steel tank is cooled from 500.0 °C to 0.00 °C. What is the final pressure of the gas in the steel tank? (1060mm Hg)

3. A gas container is filled with oxygen at 23 °C and a pressure of 140 bar. The safety valve of the container opens at 2.00 X 10^7 Pa. At which temperature will the safety valve open up? (150 °C)



Aki bármelyikbe tud segíteni, annak nagyon megköszönném, ugyanis életmentő lenne! Nagyon nem vágom ezeket a gáztörvényeket.



2016. jan. 18. 19:56
 1/3 Topor G ***** válasza:
100%

Pedig egyszerű, csak a képletbe kell helyettesítened! Olyannyira, hogy az nR (állandó) tagot gondolatba el is hagyhatjuk, és akkor még érthetőbb lesz.

Pl. 1. a hőmérséklet nem változik, a kezdeti nyomás 1 atm. Az új nyomás a térfogatváltozás arányában nő (1000/473)

2. Először válts át K-re, ez alapvető! Utána ugyanaz a gondolatmenet, mint előbb, csak hőmérsékletre.

3. Itt is előbb C°->K és a nyomásokat is hozd közös mértékegységre! Mivel a térfogat a szelep nyitásáig állandó, csak a p/T aránypárral kell számolni!

2016. jan. 18. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszi a választ, de nekem még így is kínai az egész.. egyszerűen ez a része a kémiának képes kifogni rajtam mint az összes többi együtt.


Tehát ha elhagyjuk az nR tagokat a képletből, akkor azt kapjuk, hogy pV = T ugye?

1. Miért osztottad az 1000-t 473-mal? 473 mL az 0,473 L, szóval ittmár nem lehet az. Nemértem mi a zárójelben a 2.11 atm még mindig. És még ottvan hogy standard állapot, tehát valahol szoroznom kell 24,5 dm^3/mol mennyiséggel, nem? DE HOL?

2. Ugye 500 °C volt a hőmérsékletváltozás, mely 773 K lesz. Innen hogyan tovább, hogyan a hőmérsékletre?

3. Itt 127 °C a hőmérsékletváltozás, ugye 400 K kereken. Igen, és innen hogyan tovább, ismét elakadtam. Kérlek segíts! Annyira nem értem és nincs belátásom ebbe a színfizika részbe :/

2016. jan. 18. 20:24
 3/3 Topor G ***** válasza:
100%

1. Teljesen mindegy, hogy ml-ben, vagy l-ben számolsz, hiszen ez a példa annyira egyszerű, hogy csak aránypárokkal kell számolni. (Ezért mondtam, hogy hagyd el a n.R tagot, nem mintha valójában elhagyható lenne.) De ebben az esetben a T is állandó, a standard állapot csak azért volt megadva, hogy tudd, 1 atm (10^5 Pa) a nyomás. Tehát p*V=állandó. Tehát amilyen arányban csökkent a térfogat, olyan arányban nő a nyomás. (A standard állapot többi jellemzőjét felesleges belekavarni ebbe a példába, csak a saját életedet nehezíted meg.)

2. Kezdeti hőm.: 773 K, véghőm.: 273 K (0 °C)

Kezdeti nyomás: 3000 Hgmm, végnyomás: 273/773*3000=1059,5 Hgmm. Ezek is csak aránypárok, még a nyomás sem SI, de ez nem baj, mert az eredményt is Hgmm-ben adjuk meg! Itt a térfogat állandó, ezért elhagyjuk az egyenletből. p arányos T-vel

3. itt sem változik a térfogat (a szelep kinyitásának pillanatáig). Azt, hogy 127°C (vagy K, mindegy) a hőm. változás, azt még nem tudod. Nem tudom, mi a 400 K, itt már nagyon elszámoltál vmit.

A lényeg, hogy értsd az alapokat: ha a gázt melegítem, állandó térfogaton nő a nyomása. Ha a nyomásváltozás elhanyagolható (pl. lufi), akkor nő a meleg gáz térfogata. (Vigyél ki egy 20°C-on felfújt lufit a -10 fokra. Látható a csökkenés egy idő után)

Ha egy bezárt gázt tovább sűrítünk, nő a nyomása és a hőmérséklete. Ha hagyjuk összenyomva visszahűlni, akkor a nyomása is csökken, de nem az eredeti mértékig. Ezek az életből vett példákkal magyarázhatók, megérthetők. A változások mértékét pedig az általad is idézett egyenletek (gáztörvények) írják le.

2016. jan. 18. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!