Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért pusztult el a hőscincérem?

Miért pusztult el a hőscincérem?

Figyelt kérdés
Tavaly novemberben a tűzifa közt találtam két hőscincért. Mindkettőt jókora befőttesüvegben tartottam, tettem melléjük faágat, meg szórtam az üveg aljára kristálycukrot. Az egyik faágat vízbe mártottam, hogy legyen nekik folyadékutánpótlás. Volt egy pár hét, amikor teljes erejükből kaparták az üveg oldalát, sőt repkedtek benne. Most az egyik nagyon gyengén mozog, a másik pedig megdöglött. Mit csináltam rosszul? Miért pusztult el? Amelyik pedig gyengén mozog, hogyan tudnám "feléleszteni"?

2016. jan. 29. 21:02
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Azt csináltad rosszul, hogy az élőhelyén hagyás helyett biztos halálra ítéltél két igen nagy eszmei értékű, védett rovart. Engedd meg, hogy gratuláljak az intelligenciádhoz.
2016. jan. 29. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
Tisztelt kérdező! Most elméletileg pénzbírsággal kéne téged sújtani! A legjobban teszed, ha szabadon engeded!
2016. jan. 29. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
Nem az első válaszoló vagyok, hanem a #2.
2016. jan. 29. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
De ilyen hidegben odakinn nem pusztulnak el? Tavasszal mindenképp elengedem őket.
2016. jan. 29. 21:53
 5/15 anonim ***** válasza:
Nem pusztulnak el, tudják mi a dolguk.
2016. jan. 29. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
Nyilván kihalna a faj, ha télen elpusztulnának. Engedd el azt amelyik még életben van, azzal teszed a legjobbat. Tényleg védett egyébként, tehát szabálysértést követsz el mellesleg. Engedd el.
2016. jan. 29. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Nem, a rovarok többsége simán kibírja a napokig tartó fagyokat (akár -10 fokot is). El tudnak bújni mélyebb repedésekbe, fakérgek alá, akár a földbe, akár méteres mélységekre. Arról nem is beszélve, hogy ők rovarok, nem okoz gondot neki az, ha kicsit vegetálnak. Leáll az anyagcseréjük, a legtöbb rovar a kisebb fagyokat tökéletesen jól bírja, és hibernált állapotban életben marad akár hónapokig is. Csak a nagyobb -15 vagy -20 fokok ártanak nekik, mert ilyenkor megfagyhatnak bennük azok a vegyületek, amik "életben" tartják őket a kisebb fagyoknál.


És egy tanács:

Ha látod, hogy lent van a földön egy madárfióka, ne vedd fel, mert szinte az összes madár eteti még a fiókáját lent a földön is, miközben a fióka elbújik egy bokorba, vagy más biztonságos helyre. Otthon nálad viszont szinte biztos, hogy meghal. És így van szinte az összes állattal. Hogy ha látod, hogy baja van, akkor sem kell neki segíteni, mert szinte biztos hogy életben maradnának. Pl. a legtöbb rovar a víz alatt is vígan kibírja elég sokáig, és ha megfagy, akkor a jég felolvadása után újra beindul a szervezetük. Ő nekik az árt a legjobban, ha te hazaviszed őket "megmenteni".

2016. jan. 29. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
De mi abban az ártalmas, ha neki megfelelő táplálékot meg vizet biztosítok, tavasszal pedig elengedem (jobb esetben) sértetlenül? Ha jól tudom a hőscincér fakéreggel táplálkozik, én száraz gallyakat adtam neki. Semmi kínzást vagy bármi ártalmast nem tettem vele, sőt, eléggé öblös üveget adtam neki élettérnek (azért nehogy már a lakásban másszon össze-vissza).
2016. jan. 30. 15:57
 9/15 anonim ***** válasza:

Először is egyáltalán nem biztos, hogy csakis kizárólag fakéreggel táplálkoznak. Nem kizárt, hogy a kutatók nem figyelték meg az összes táplálék forrását. Másodszor pedig az sem biztos, hogy csupán maga a fakéreg az adja nekik a fő tápanyagot. Akármi más is lehet az ő általa megevett fakéregben, ami szükséges az életben maradásához, és ami a te általad nekik adott fakéregben nem található meg. Ez nagyon sok tényezős dolog, te magad biztos hogy nem fogod tudni sokáig életben tartani. Illetve a hetekig, hónapokig tartó levegőtlenséget ők sem bírják, ajánlatos lyukakat bökdösni befőttesüveg/palack/akármi tetejébe, oldalába.


"azért nehogy már a lakásban másszon össze-vissza"


Hát, ilyenkor nem az a megoldás, hogy bezárjuk őket (védett fajjal amúgy sem érdemes ezt csinálni), hanem hogy szabadon engedjük. Tudod már nincsenek annyian, mint régen. Elhiszem, hogy érdekelnek az állatok, de nem érdemes ezt tenni velük. Ha igazán szereted, nem viszed haza őket. Végül is egy rovarról van szó, nem egy galambról ami elrepül, ha közelebbről megvizsgálod a szabadban. Legközelebb nézegesd meg őket a szabadban, és ne vidd haza őket, vagy más olyan lehetetlen helyre, ahol elpusztulhatnak (az nem mentség, hogy adtál nekik kaját).

2016. jan. 30. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
Alufóliával volt lefedve az üveg, voltak lyukak szúrkálva rajta.
2016. jan. 30. 16:27
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!