Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az összefüggés (oka,...

Mi az összefüggés (oka, alapja) a Hold és a nő ciklusa között?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy 28-28 napos mindkettő kb., de ezen kívül? Meg miért? Vagy ez rejtély a tudomány számára?

2016. jan. 31. 13:11
 1/10 anonim ***** válasza:
14%
Nem rejtély. Magad is utánaolvashatsz, ha tudsz angolul. Ha viszont nem, az hatalmas hátrány manapság.
2016. jan. 31. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
69%
" A common suggestion is that, since the Moon affects large bodies of water such as the ocean (a phenomenon known as "tidal force"), the Moon should be expected to have an analogous effect on human beings, whose bodies contain a great deal of water.[7][38] However, this is a misconception that fails to take into account differences in scale. The tidal force is in fact very weak and should be expected to exercise no more gravitational pull on the human body than a mosquito.[7] Besides this, the "suggestion" failed to account for the dependence of tides from both the phase of the Moon and the time of day. A further suggestion is that positive ions increase in abundance during a full Moon and that this should be expected to influence human behavior. However, this is a pseudo-scientific claim. Not only is the increase in frequency extremely slight (much smaller than that caused by air conditioning and air pollution),[38] but ionic charge—positive or negative—has no effect on human behavior, and no physiological effect other than static electric shock"
2016. jan. 31. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
93%
Nem hinném, hogy több lenne véletlen egybeesésnél. Ha lenne köztük összefüggés, akkor a nőknek ugyan olyan holdfázisoknál kellene menstruálniuk, de ez nem így van. Arről nemis beszélve, hogy sok nőnek nem 28 napos a ciklusa.
2016. jan. 31. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Angollal nincs problémám, de magyarul gondolkodom, magyarul tettem fel a kérdést, és így magyar választ is vártam.

Ráadásul amennyiben jól értem a fél figyelemmel elolvasott angol szöveget, ebben sincs több, mint amennyi kérdésemre elég lenne.


Talán kihagytam azt a részt a kérdésemből, hogy főleg azért érdekel, mert ha az apály-dagály a Hold vonzása miatt van, oké, de akkor ilyen alapon minden nőnek egyszerre kéne menstruálnia is, hiszen csak egy Hold van (a Földnek legalább is...), ergo az az egy hat minden nőre. Akkor tehát annak mi a magyarázata, hogy mégsem egyszerre van minden nő ciklusa?

És az sem kielégítő magyarázat, hogy fogamzásgátlók meg hormonok, amiket eszünk, mert nem tudom elképzelni, hogy régen, amikor még egyik sem volt, akkor az összes nő egyszerre vérzett volna... Vagy de? Ha meg nem, akkor hol a logikai baki?

2016. jan. 31. 14:15
 5/10 A kérdező kommentje:
Amúgy a Hold ciklusa sem pontosan 28 napos mindig, ezért is ilyen össze-visszaszámozásúak a hónapok (28, 29, 30, 31)
2016. jan. 31. 14:16
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

A hónapok (legalábbis a Gregorián naptárban) nem a Hold-ciklust követik, hanem az évet, csak a rómaiak szerettek azzal szórakozni, hogy magukról elneveznek egy hónapot, és az övéké legyen hosszabb.


De a mi naptárnak nem a Holdat, hanem a Földet követi, és azt próbálja lefedni, mikor érünk vissza a pálya ugyanazon pontjára.


A női menstruáció pedig valószinű, hogy véletlen egybeesés. Biztos akkor lenne, ha a nagy átlag követné a hold-ciklust, de nem teszi. A napok átlagos száma kerekítve stimmel a holdciklus átlagos kerekítésével, és ennyi. A kezdete és vége között a legtöbbeknek semmi összefüggést nem mutat, ezenkívül nagyon kevés nőnek pontos a ciklusa - pedig ha külső hatás ennyire befolyásolja, hogy egyeznek a napok, akkor erre is kéne hatnia - sokkal sűrűbb a rövidebb, hosszabb ciklus. Sőt, még adott nőnél is ingadozik, pedig ha a Holddal lenne összefüggésben, akkor nem lenne ennyire átlagos az ingadozás, VAGY populáció szinten egyezne az ingadozás, de amennyire tudom, erre semmilyen egyezést nem talált senki. És akkor erre még tegyük hozzá azt is, hogy a nők ciklusát erősen befolyásolja a többi nő által kibocsátott feromonok, ami megint a holdciklus ellen hat. Mégpedig nehéz elképzelni, hogy egy ennyire rugalmas és változékony rendszer függne egy külső hatástól.


És akkor még tegyük hozzá azt, hogy a Hold ciklus pár millió éve (amikor ezek a rendszerek kialakultak) még másmilyenek voltak, hiszen a Föld forgása is folyamatosan lassul (egyre hosszabbak a napok, vagyis régen egy-egy holdciklus átlaga NEM 28 földi nap volt), + a Hold is távolodik, tehát változik a ciklus.


Emberi életben mérve ez nem észlelhető, de évmilliók alatt meglévő hatás. És amint láthatjuk, a ciklust a külső tényezők SOKKAL jobban befolyásolják, mint a Hold, ezért nem túl valószinű, hogy a Föld lassulása és a Hold távolodása ennyi külső behatás ellenére evolúciós hatást fejtett volna ki és változtatta volna a női hormonrendszert miközben egyre több és több nap telik el.


És még egy végső érvelés: sok állatnál éves ciklus van, rájuk miért nem hat a Hold, ha ennyire erős hatása van?

2016. jan. 31. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 sadam87 ***** válasza:
100%

Az angol wikipedián is azt írják, nem sikerült kimutatni semmilyen összefüggést a holdciklus és a menstruációs ciklus között, azaz a nagyjából egyforma hosszúság valószínűleg csak véletlen egybeesés.

[link]

Azt szerintem nem nehéz belátni, hogy manapság vajmi kevés hatással lehet az életünkre a holdciklus: a Hold egyetlen jelentősebb hatása az emberre az éjszakai fényerősség változása (az árapály hatás mellett, de az csak a tengerparton megfigyelhető, és nehezen elképzelhető, hogy szárazföldi állatokban jelentős élettani változást okozna). Napjainkban, amikor igen jelentős a fényszennyezés, egy nagyobb városban jószerivel fel sem tűnik, épp milyen fázisban van a Hold.

A hagyományos törzsi társadalmak esetében nem ilyen egyszerű a kérdés. Ha jól emlékszem, Asimovtól olvastam egy eszmefuttatást azzal kapcsolatban, hogy az őseinknél a telihold időszaka egy nagy ünnep lehetett, és egybeeshetett (például) a gyereknemzéssel. Persze ezt inkább csak egy ötletként vetette fel. A wikipedia alapján a vizsgált, hagyományos életmódot folytató ("primitív") törzseknél sem találtak összefüggést a holdciklus és a menstruációs ciklus között. (De azért szerintem a Hold szerepére az ősi társadalmakban utal az, hogy több, jelenleg is használt időegységünk - hónap, hét - a holdciklusból származtatható.)


#Sir Btucher

Számos állatnál megfigyelhető, hogy az életciklusuk a holdciklushoz alkalmazkodik (valamilyen szinten). (Igaz, a wiki alapján ilyesmit hüllőknél, madaraknál és emlősöknél nem tudtak kimutatni.)

[link]

Az evolúciós érvelésed sem állja meg teljesen a helyét, hiszen ha már egyszer kialakult a ciklus, viszonylag könnyen tud alkalmazkodni a holdciklus változásaihoz (természetesen bizonyos keretek között) - persze ha feltételezzük, hogy a Hold elég nagy hatással van a menstruációs ciklusra, aminek viszont tényleg semmi jele. Tehát a Hold keringési idejének lassú növekedése önmagában szerintem nem ellenérv a két ciklus összefüggése ellen.

2016. jan. 31. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

Amennyiben VAN összefüggés, lenne egy ötletem az eredetére.

Az éjszaka éber állatok zsákmányszerzési aktivitása sok esetben alkalmazkodik a holdfázisokhoz, attól függően, hogy az adott jószágnak az éjszakai magasabb fényerő éppen hátrányos, vagy előnyös. Ez nem kell, hogy feltétlenül közvetlenül összefügg a termékenységi időszakokkal, viszont közvetetten, az általános aktivitást befolyásoló hormonok révén összefügghet. Ez valahol magyarázat lehet a teliholdnál álmatlanul fetrengők nyűgjeire is.


Az meg, hogy a ciklus-, a fázishosszok passzolnak, de egyfázisúság nincs, utalhat arra is, hogy a szinkron előnyei már nem hatnak, ezért az időzítés "passzintása" már nem létezik, de a genetikai fázishossz-emlék még működik.


Ez csak ötlet, nehezen hiszem, hogy bizonyítható lenne.

2016. febr. 1. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Sunshinedoll ***** válasza:
87%
Én pl általában teliholdkor vagy a környékén szoktam menstruálni :D :D Kétlem, hogy bármi összefüggés lenne, egyébként, mivel kevés nőnek van 28 napos ciklusa és a holdciklus sem pont 28 napos.
2016. febr. 1. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat, érdekes eszmefuttatás! :) (és levonom a következtetést: nincs bizonyított ok-okozati összefüggés, ez a válasz a kérdésemre, ha jól értem. Ugye? :))
2016. febr. 3. 08:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!