Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fény hányszor kerüli meg a...

Clay Morrow kérdése:

A fény hányszor kerüli meg a Földet az egyenlítő körül 1 másodperc alatt? És 1 perc alatt?

Figyelt kérdés

2016. febr. 8. 15:11
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

1 mp. alatt kb. 7,5-ször.


1 perc alatt kb. 60*7,5-ször.


De ez csak egy kerekített érték, de szerintem neked ez is elég.

2016. febr. 8. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
79%

Egyszer sem, túl kicsi a Föld gravitációja ahhoz, hogy a fény körpályára álljon körülötte :)


Ha feltesszük hogy mégis körbemegy rajta, akkor is a három dolog közül mit nem tudsz, ami szükséges hozzá? A Föld egyenlítőjének hosszát, a fény sebességét, vagy az osztás műveletét?

2016. febr. 8. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
51%
Ha úgy gondolod hogy mire visszaér ugyanazon pont felé és körpályán halad fénysebességgel valami akkor nem csak osztani kell, ugyanis a föld is forog, egyik lehetőségben a föld forgási sebessége hozzáadódik (amennyiben a forgásirány ellenkező a haladás irányával) a másik esetben kivonódik (azonos iránya van a forgásnak és a fénysebességgel mozgó tárgynak) az így kapott sebességveltorral elosztod a föld egyenlítőjének hosszát és megkapod az eredményt (FIGYELJ A MÉRTÉKEGYSÉGEKRE!)
2016. febr. 8. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
#3 jogos, de a Föld elfordulásának mértéke annyira csekély a fény által megtett úthoz képest, hogy gyakorlatilag elhanyagolható az eredmény szempontjából.
2016. febr. 8. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Tényleg nagyon kicsi mértékű ez az elfordulás de ha pontos eredményt szeretnénk kapni akkor minden tényezővel számolni kell és ez egy 1000-ednyi pontosságú értéknél már okozhat eltérést, amit tényleg felesleges számításba venni az az hogy a föld kering, meg a hold és a többi bolygó gravitációja elferdíti a pályt, ez már billirdod értékeknél sem biztos hogy okoz változást
2016. febr. 8. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

A Föld forgásával akkor kell számolni, ha ugyanazon felszíni ponthoz kell visszaérnie a fénysugárnak. Ha csak az a kérdés, hogy az egyenlítő hosszát mennyi idő alatt teszi meg, akkor nem.


Görbült úton is haladhat a fény, mondjuk üvegszálban. Ekkor viszont azt is bele kell számítani (ha már pontos eredményt szeretnénk), hogy az üvegszálon milyen sebességgel halad végig.

2016. febr. 8. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm az egyes válaszolónak!

A többiek meg ne keveredjetek fölösleges vitába.


Második!

Csupán lusta voltam/vagyok és nem akartam hibázni. (Én 6,5-szörre emlékeztem..)

2016. febr. 8. 23:01
 8/12 anonim ***** válasza:
28%

"#3 jogos, de a Föld elfordulásának mértéke annyira csekély a fény által megtett úthoz képest, hogy gyakorlatilag elhanyagolható az eredmény szempontjából."


Nem jogos! A fény sebességéhez nem adhatod vagy vonhatod ki a Föld forgási sebességét, ugyanis így is úgy is fénysebességgel fog haladni hozzá képest. Képzeld el, hogy van egy álló meg egy száguldó meteor, ami 120 km/s sebességgel halad. A fény a száguldó meteor irányába ő is halad a maga sebességével. Ekkor a száguldó meteortól ugyanakkora sebességgel távolodik a fény, mint az álló meteortól. Nem vonhatod le belőle a 120 km/s-ot. Ez van, így működik a fizika. Így hát mindegy hogy mennyivel forog a Föld.

2016. febr. 8. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
#8: Nem ad hozzá senki semmit a fénysebességhez. A fény által egy sec alatt megtett út hosszához adjuk hozzá a Föld ennyi idő alatti elfordulásából adódó, Egyenlítő menti úthosszt. Így már világos?
2016. febr. 8. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Ja így már oké.
2016. febr. 8. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!