Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Sűrűség és relatív sűrűség...

Sűrűség és relatív sűrűség levegőnél/gázoknál?

Figyelt kérdés

1. Mekkora a levegő sűrűsége 0°C-on, a 101,3kPa légköri nyomáson számolva?

2. Metán és egy ismeretlen gáz relatív sűrűségének összértéke pontosan 8. Mi volt az ismeretlen gáz?


Az 1. feladatban annyi egyértelmű, hogy 0°C --> normál állapotbeli moláris gáztényezőt vesszük, ami 22,41 dm^3/mol. Ezek után mi lenne a teendő?

A 2. feladatnál meg nyilván a metán moláris tömege 16 g/mol.



2016. febr. 13. 15:18
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Segítség az első feladathoz: Tudjuk, hogy p*V=n*R*T illetve n=m/M. Helyettesítsük be az n képletét a gáztörvénybe: pV=(m/M)RT, amit ha beszorzok M-mel, akkor pVM=mRT adódik. Ezt leosztjuk V-vel, akkor pM=(m/V)RT adódik, ahol m/V-ről tudjuk, hogy a sűrűség (ró) képlete. Így tehát p*M=ró*R*T. Ez a gáztörvény egy másik lehetséges alakja. Ha behelyettesítjük a levegő átlagos moláris tömegét, a hőmérsékletet (kelvinben!!!) és a nyomást (Pascalban!!) akkor a ró számítható.


Második feladathoz: Szerintem hiányos a feladat. Mihez képest relatív sűrűség? Mert azt mindig valamire vonatkoztatva kell megadni. Gondolom levegőre értik, de ezt így ilyen formában nem lehet megoldani.

2016. febr. 13. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszi!! Ahh ez a fránya egyesített gáztörvény mindenütt ottvan.. :D


Ez egy egész feladat A) és B) pontjába volt benne. Eredeti szövegét angolról átkonvertáltam magyarra, mert ez volt: A) Compute the density of air at 0°C and 101,3kPa. B) The relative densitry of methane is computed to an unknown gas. The value is exactly 8. Identify the unknown gas.


Gondolnám hogy levegőhöz viszonyítva. De a tanárunk sokszor elhagyja a kérdést, mondván csak "számoljunk" + ad adatokat. Most utóbbi lehetett hiányos (?)

2016. febr. 13. 18:12
 3/7 GLadislaus ***** válasza:
100%
Az nem összérték, hanem a metán relatív sűrűsége az ismeretlen gázra számítva. A sűrűségek aránya azonos a moláris tömegek arányával, az ismeretlen gáz moláris tömege 2 g/mol. Nem sok lehetőség van.
2016. febr. 13. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszii neked is a segítséget! Így már értem mind a kettőt :)
2016. febr. 13. 19:13
 5/7 A kérdező kommentje:
Még egy kérdés: az 1. feladatban kijött adatom 1294,62 lett a sűrűségre. Ennek mértékegysége ugye NEM az SI-beli kg/m^3 (=g/dm^3) ?? Ha nem akkor micsoda? Mert max 1,2946 lehetne, viszont wikin 1,2928 kg/m^3. Reális ennyi eltérés, avagy valamit rosszul számoltam?
2016. febr. 13. 22:31
 6/7 anonim ***** válasza:
Ja igen, elnézést, ezt elfelejtettem említeni. Jogos teljesen a kérdés. Azért kell még ezerrel leosztani a végeredményt, mert a tömeg SI-beli mértékegysége kg, ennek ellenére a levegő átlagos moláris tömegét 29 g/molnak (GRAMM!!/molnak) szoktuk venni, gondolom Te se váltottad át kg/molba :D Én se szoktam, ezt mindig benézem, tehát a végén ezerszer nagyobb eredményt kapunk emiatt a kelleténél. Az a kis eltérés pedig teljesen normális, a sűrűség 3-4. tizedes értéke már abszolút bizonytalan, főleg a nyomás miatt. Általában a légköri nyomást 101325 Pa-nak szoktuk venni (szerintem a wikis adatokat tuti ezzel számolták), itt 101300-nak kellett, ez is okozhat kis eltérést, meg még pár kerekítés is.
2016. febr. 13. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Húh megnyugodtam, valóban nem váltottam kg/molba, full igaz, hogy az az SI-beli :P

Még 1x köszönömm!! Ez a fizikás rész kifogott eddig rajtam, de bízom benne mostmár nemfog :DD

2016. febr. 13. 23:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!