Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Élnek vagy éltek olyan élőlény...

Élnek vagy éltek olyan élőlények a Földön amelyek nem LUCA-tól származnak?

Figyelt kérdés

Az archeákról ezt célték sokáig de azok is részesei lettek a filogenetikus 3 doménnek.

Vannak nem LUCA-élőlények?


2016. febr. 18. 10:58
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

Értem már a kérdésed. Nem, jelenleg nincs tudomásunk olyan élőlényről, amely genetikailag bizonyíthatóan más őstől származna, mint bármely másik (vagyis az összes többi).


Csak most meg azt nem értem, hogy miért kellett ezt a kérdést megbonyolítani a LUCA-val? Annak ehhez nem sok köze van.

2016. febr. 18. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 sadam87 ***** válasza:

Mielőtt válaszolnék, szeretném leszögezni, hogy nem vagyok szakértője a témának. Ennek ellenére szeretnék hozzászólni a témához, remélem, nem tévedek nagyot, illetve ha igen, akkor tanulhatok belőle.


Kedves kérdező. A LUCA (Last Common Universal Ancestor) definíció szerint a jelenleg élő összes ismert faj utolsó közös hipotetikus őse (attól függetlenül, hogy egy tényleges fajról, vagy több fajról van szó). Természetesen elvileg létezhet olyan faj, aminek az utolsó közös őse az összes mai fajjal korábban létezett, mint akit jelenleg LUCA-nak gondolunk. Ha felfedezünk ilyet, onnantól kezdve az ő és a többi faj közös ősét tekinthetjük LUCA-nak.

Az sem lehetetlen (elvileg), hogy az élet a Földön több alkalommal is kialakult. Az nem túl valószínű, hogy jelenleg is léteznének olyan fajok, amik a többitől teljesen függetlenül alakultak ki (bár elvileg ez sem kizárható, de még sosem találtak ilyet), az azonban könnyen elképzelhető, hogy az élet több alkalommal is kialakult, egymástól függetlenül, de csak a mi közös ősünktől származó fajok maradtak meg, a többi kipusztult, és nem maradt nyomuk (legalábbis jelenleg biztosan nem tudunk ilyenről).


#5

Nem igazán értem mire gondolsz. Ha a közös ős szerinted egy archaea-féle, akkor miért ne egyezne meg a LUCA-val?

Egyrészt természetesen lehetséges, hogy LUCA nem egy konkrét faj volt, hanem fajok egész csoportja, amelyek között horizontális géntranszfer zajlott le (tudtommal először Woese vetette fel ezt a lehetőséget).

[link]

Ugyanakkor tudtommal ez nem teljes körűen elfogadott tudományos álláspont, többen érvelnek amellett, hogy a LUCA egy adott faj (esetleg egy adott populáció) volt. Ha jól értem, itt is emellett foglalnak állást (de nem volt időm teljesen végigolvasni, feldolgozni):

[link]

[link]

(A teljes cikk a második linkben oldalt tölthető le.)

Itt is egy ilyen típusú hipotézisről írnak (az más kérdés, hogy mennyire valószínű):

[link]


Ugyanakkor azt nem értem, hogyan gondolod azt, hogy a LUCA nem egy konkrét faj volt, hanem élőlények egész csoportja, miközben feltételezel egy konkrét közös őst? Egyedül úgy tudom ezt értelmezni, hogy volt egy adott (szerinted archaea-féle) közös ős, ebből kialakult egy csomó faj, majd ezek horizontális géntranszferekkel, és egyéb hasonló huncutságokkal létrehozták az élővilág nagy doménjeit. Ha tényleg erre gondoltál, ez szerintem is elképzelhető elvileg, csak nekem kicsit nyakatekertnek tűnik (de végül is az eukarióták kialakulásakor valószínűleg valami hasonló történt). Ha viszont nem így gondoltad, akkor nem értem, hogyan.

Ezen kívül azt írod, hogy a közös ős archaea-féle. Nos ez egyáltalán nem lehetetlen, de ebbe abszolút nincs konszenzus. Például ebben a cikkben azt írják, hogy az eukarióták és az archaeák közös őse valószínűleg összetettebb volt az archaeáknál, így nyilván a közös ősük sem lehetett hozzájuk hasonló.

[link]

De a második linkemben sem archaea típusú közös őst vizionálnak (ott írnak is kicsit a problémáról).


#9

"Viszont léteznek olyan lények, amelyek a DNS olvasásakor nem bázis3-asokat használnak, hanem 2-eseket vagy 4-eseket."

Ezt szerintem már korábban is meg írtam egyszer (de sajnos most nem találtam meg), hogy ilyen NEM LÉTEZIK. Lehetnek apróbb eltérések a genetikai kódban, de minden élőlény kódja bázishármasokból áll!


#10

"Ha jól étem a luca egy fa (kötözködők kedvéért hasonlat csak) amelynek van ezer ága de csak egy töve."

Akkor inkább úgy fogalmaznék, hogy LUCA a fának a töve. És nem biztos, hogy csak egy töve van...

"De honnan tudhatjuk hogy nem létezik egy másik fa?"

Például mert alapvetően minden élőlény ugyanazokat az építőelemeket használja: nukleinsavak, fehérjék, szénhidrátok, lipidek. Ezen kívül alapvetően a genetikai kód is megegyezik (pár apró eltéréstől eltekintve), és a fehérjeszintézis módja is alapvetően egyforma, csakúgy, mint a membránok felépítése (bár ebben az Archaeák kicsit különlegesek. Még további közös tulajdonságokat is lehet említeni, ezeket itt foglalták össze:

[link]

"Amely ágai itt élnek köztünk de valóban semmi közünk hozzájuk? ld archea vagy aperiodikus kristály"

Az archeák egyértelműen közös eredetűek a többi élőlénnyel, sőt közelebbi rokonságban állnak az eukariótákkal, mint a (valódi) baktériumok.Az aperiodikus kristályokat pedig nem egészen értem, hogyan jönnek ide.


"Csak most meg azt nem értem, hogy miért kellett ezt a kérdést megbonyolítani a LUCA-val?"

Szerintem értelmezhető a kérdés akkor is, ha abból indulunk ki, hogy a LUCA nem egy faj volt.

2016. febr. 18. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 sadam87 ***** válasza:

Elnézést, az lemaradt, hogy az utolsó bekezdést a 11. válaszolónak címeztem.

Illetve a 9. válaszolónak írt reakciómban annyit pontosítanék az "ilyen NEM LÉTEZIK" helyett, hogy ilyenről nem tudunk.

2016. febr. 18. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!