Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy 32 lapos magyar kártyacsom...

Egy 32 lapos magyar kártyacsomagból hányféleképpen kaphat 8-8 lapot 4 játékos (a 8 lapokon belül a sorrend mindegy)?

Figyelt kérdés
2016. febr. 18. 12:10
 1/3 anonim ***** válasza:

Az első a 32 lapból bármelyiket kaphatja, a második 31 lapból kaphat, és így tovább, ezzel 32*31*...*1=32!-féleképpen tudjuk kiosztani a lapokat. Viszont, mivel az adott játékosoknál lévő 8 lap között a sorrend nem számít, ezért ezt elosztjuk 8!*8!*8!*8!-sal.


Tehát 32!/(8!*8!*8!*8!)=99.561.092.450.391.000-féleképpen lehet kiosztani a lapokat.

2016. febr. 18. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Máshonnan megközelítve: (32 alatt a 8)*(24 alatt a 8)*(16 alatt a 8).


Ez természetesen megegyezik az első válaszával, de azért tartom szerencsésebbnek így felírni, mert ez egy tipikus kombinációs feladat. Akkor használjuk a kombináció legókockáját. Ismétlés nélkül választunk különböző elemekből, sorrend mindegy? X alatt az Y. Nem kell mindig a kályhától indulni.


Az első 32-ből kap nyolcat, a második 24-ből, a harmadik 16-ból, az utolsónak meg megy a maradék. Három kombináció szorzata, ennyi.

2016. febr. 18. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi!!! - Királyok vagyunk (én is megcsináltam a második módszerrel, még a kérdésem feltevése előtt - csak nem voltamteljesen biztos benne, hogy jól gondolkodtam).
2016. febr. 18. 14:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!