Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Most honnan tudom, hogy...

Most honnan tudom, hogy melyik szubsztitúció vagy addíció?

Figyelt kérdés

Pl a brómnál és a klórnál is mind a két folyamat végbe mehet. de akkor most honnan tudom, hogy melyiknek kéne végbemenni (főleg szerves kémiát értek ezalatt).

Oké persze, ha le van írva akkor látom, de amúgy ha nekem kéne fölírni a jobboldalt, akkor számomra ez nem lenne egyértelmű :s

Köszönöm



2016. febr. 24. 14:03
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Ezt kell megtanulni nyilván.

Alkánokra a szubsztitúció jellemző. (pl. metán klórozása)

Alkénekre (pl. etilén brómozása), diének (pl. buta-1,3-dién brómozása), alkinekre (pl. acetilén hidrogénezése) az addíció telítetlenségüknél fogva.

Aromás szénhidrogénekre a szubsztitúció (pl. benzol brómozása).

2016. febr. 24. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
A szubsztitúció helyettesítést jelent, így melléktermék képződik, pl: CH4 + Cl2 -> CH3-CL + HCL, a klór- és a hidrogénatom cserélődött ki. Az addíció esetében nincs melléktermék, két vagy több vegyület egyesül egymással, pl: etén + H2 = etán. (C2H4 + H2 = C2H6). Tehát a szubsztitúciónál képződik melléktermék.
2016. febr. 24. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Ha van a molekulában kettős vagy hármas kötés, akkor az addíció a valószínűbb, bár meg lehet oldani a szubsztitúciót is. Ha nincs többszörös kötés, akkor csak szubsztitúció lehetséges.


Például ha az a kérdés, hogy hogy reagál az etilén brómmal, akkor a helyes válasz, amit középsuliban elfogadnak, az az addíció: dibróm-etán keletkezik belőle. Ha kémia szakra mész egyetemre, majd megtanítják, hogy hogyan lehet az etilént szubsztitúciós reakcióba vinni brómmal.

2016. febr. 24. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!