Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Képes lehet egy baktérium...

Képes lehet egy baktérium vírusok előállítására?

Figyelt kérdés
2016. febr. 26. 08:41
 1/10 anonim ***** válasza:
34%
Nem.
2016. febr. 26. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Wadmalac ***** válasza:
100%
A kérdés azt akarja jelenteni, hogy van-e baktériumot megfertőzni képes vírus?
2016. febr. 26. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Nos bizonyos géndarabokat a bacik képesek magukba injektálni,akár vírusokból is. Viszont,ha így van,akkor nem lehet,hogy pl.mikor elő kéne állítania valamit,akkor helyette vírust állít elő?
2016. febr. 26. 10:59
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha valóban az a kérdés, akkor igen, a baktériumoknak is lehetnek vírus fertőzéseik.
2016. febr. 26. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Vannak olyan vírusok, amelyiknek az életciklusa része, hogy a DNS-e (vagy RNS-e) beépül a bacigenomba és ott akár elég sokáig alvó állapotban marad. Amikor aktiválódik, akkor látható fertőzés nélkül vírusokat kezd termelni. Elvben az is lehetséges, hogy a külvilágból magától felvett vírusgenomot beépítse és életképes vírusokat termeljen, de nem hallottam arról, hogy ezt valaha megfigyelték volna.
2016. febr. 26. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 sadam87 ***** válasza:
100%

#hollofernyiges

A válasszal szinte teljesen egyetértek, csak két kisebb megjegyzést teszek.

1. "(vagy RNS-e) beépül a bacigenomba"

Én sosem hallottam olyanról, hogy vírus RNS épülne a gazda genomba. Tudtommal csak vírus DNS épülhet be. (Természetesen előfordulhat ilyen folyamat RNS genomú vírusnál is - de csak ha retrovírusról van szó.)

2. Ez csak egy kis kiegészítés: a folyamat nem csak baktériumokban, hanem eukariótákban (akár az emberben is) végbe mehet. (Csak azért tettem hozzá, mert nem tudom, ez a kérdező számára is egyértelmű-e.)

[link]

[link]

2016. febr. 26. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
2016. febr. 26. 13:06
 8/10 Ozmium42 ***** válasza:
100%
Bakteriofágnak hívják a baktériumokat fertőző vírusokat. A bakteriofág RNS-t vagy DNS-t juttat a baktériumba, de értelemszerűen csak a DNS épülhet be a baktérium genomjába.
2016. febr. 26. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 sadam87 ***** válasza:
100%

#7

Az általad linkelt szövegből nem derült ki, de a kísérletben olyan változatával dolgoztak a Cas fehérjéknek, amelyek reverz transzkriptáz enzimmel voltak összekötve. Ennek a segítségével a baktérium az RNS-t DNS-é írja át, és ezt illeszti be a DNS-ébe (legalábbis ha jól értem). Az eredeti cikk absztraktja itt elérhető:

[link]

Szeretném azt is leszögezni, hogy itt nem ugyanarról a mechanizmusról van szó, amiről hollófernyiges és é beszéltünk (bár ez talán kiderült a válaszokból). Ezt a CRISPR/Cas rendszert, amiről a cikkben szó van, én őszintén szólva nem nagyon ismerem. Azonban ha jól értem a rendszer működését, nem az egész virális genomot építi be a DNS-ébe a baktérium a folyamat során, hanem csak rövid szakaszait. Így aztán nehezen tudom elképzelni, hogy ezek miatt a szakaszok miatt vírusok termelődjenek a baktériumban (mellesleg a rendszer épp a baktériumok immunitásának kialakításában játszik szerepet).

[link]

2016. febr. 26. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Nos érdekes ,köszönöm!
2016. febr. 27. 07:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!