Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy 4 dimenziós világban a...

Egy 4 dimenziós világban a jelenlegi fizikai állandók mellett milyen molekulák alkotnák az élet alapjait?

Figyelt kérdés

2016. márc. 21. 19:10
1 2 3 4 5 6 7 8
 21/72 anonim ***** válasza:

Eredetileg csak az van benne.

Azért a kvantummechanika már kicsit másról szól. Ott a leírás és a megfigyelés ritkán jön össze.

2016. márc. 27. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/72 Mojjo ***** válasza:
56%

Kicsit későn találtam rá a topicra, de hátha még hasznos lehet. Először is döbbenetes, hogy egyes emberek mekkora magabiztossággal hirdetik a legnagyobb baromságokat is. Elsősorban Tislerics Mátéra gondolok, aki az értetlenkedésével, és valami alap-gyenge gimis szintű, félreértett matematikába való beleragadásával gyakorlatilag széttrollkodta a topicot. Gondolom nem rosszindulatból, csak tiszta tudatlanságból. (Csak, hogy mindenki érezze: ő az, aki egy másik kérdés alatt azt írta, hogy a pí a legnagyobb szám...)


Matematikailag tökéletesen leírhatók bárhány dimenziós terek, és vígan kiterjeszthetjük jelen fizikai törvényeinket ilyen terekre, megnézve, hogy "mi történne, ha...". Pl mi történne, ha a világunk négy térdimenziós lenne. Ezzel a gondolattal el is szórakoztak kicsit a fizikusok. Az első furcsaság, amit kaptak, hogy stabil bolygópályák nem léteznének. Négy dimenzióban is síkban keringenének a bolygók a központi csillagjuk körül, méghozzá ellipszis pályán ugyanúgy, de a legkisebb hatásra kirepülnének a rendszerből: pl ha oldalbatalálná őket egy meteor. Itt mi történik, ha oldalba talál egy bolygót egy meteor? Kb semmi. Minimálisan (legtöbbször mérhetetlenül kis mértékben) módosul az ellipszispálya, odébb helyeződik kicsit, ennyi. Négy térdimenzióban nagyon furcsa mozgások után kirepülne a csillagrendszerből a bolygó, ha oldalba kapta egy meteor.


Ez már önmagában elegendő lenne ahhoz, hogy biztosak legyünk benne, nem létezhetne élet egy négy térdimenziós világban - ha csak nem totál máshogy épül fel ott a fizika, de a kérdésben pont az volt, hogy ne épüljön fel máshogy. Ha nem épül fel máshogy, akkor nem alkotják semmilyen molekulák az élet alapjait, mert nem lehetséges élet 4D-ben.


Az elektromágneses erőkkel is történnének furcsaságok. Fejből ezt nem tudom megmondank, de bárki utánanézhet. Maxwell egyenleteivel szórakoztak fizikusok 4 dimenziós euklideszi térben, aki akarja, megtalálja az eredményt. Én magam rég olvastam, de úgy emlékszem - és úgy tűnik logikusnak -, hogy stabil elektronpályák sem tudnának kialakulni. Nem létezhetnének atomok sem, nemhogy molekulák.


Összessefoglalva: remekül le tudjuk írni, hogy mi lenne 4D-ben a jelen fizika mellett, és tutibiztosan kijelenthető, hogy nem létezne élet. Se galagisok, bolygórendszerek, de molekulák, sőt, atomok sem.

2016. aug. 22. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/72 Tislerics Máté ***** válasza:

Szerintem egy 4. térdimenzióban gondolkodó lénynek ezek a matematikai bohóckodások, meg érdekes játékok csak maximum megmosolyogtatók lennének... Úgy gondolom alábecsüljük a dimenziók elképzelhetőségét. Lehet ez miatt írok butaságokat... bocsi srácok!


Amiket írsz Mojjo nagyon érdekesek amúgy, persze ahogy írtad itt csak ,,szórakoztak" a fizikusok a gondolattal, hogy mi lenne egy 4. térdimenziós világban... jók ezek a játékok... érdekesek :)


Ja amúgy meg a Pí a legnagyobb szám csak poén volt.. De nem ütött nagyot ezek szerint... :D

Viszont arról nekünk kellett felvilágosítani utána, hogy tizedestört nem végződik 0-ra, mert elhagyjuk... hoppá :D

2016. aug. 22. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/72 Mojjo ***** válasza:
100%

@23: nem jött le, hogy poén lenne. És igen, van, hogy triviális dolgok nem esnek le nekem sem - hidd el, ennél néha jóval triviálisabbak sem. Ez előfordul, de nem azért, mert az ember nem tud valamit, hanem mert nem kattan be egy relé az agyában. De ha megmutatják neki, hogy te, ez így meg így van, akkor bekattan - ha volt ott valami valós infó.

Itt az volt a gond, hogy hiába magyaráztak mások neked, neked nem kattant a helyére semmiféle relé, hanem nyomtad tovabb ugyanazt.


De oké, semmi gond, előfordul.


Rátérve az egyetlen lényegi gondolatra:


"Szerintem egy 4. térdimenzióban gondolkodó lénynek ezek a matematikai bohóckodások, meg érdekes játékok csak maximum megmosolyogtatók lennének..."


Két eset lehetséges:


- vagy egy alapjaiban tökmás világot képzelünk el, tökmás fizikával, ahol esetleg létezhet élet 4 térdimenzióval

- vagy ezt a fizikát vizsgáljuk meg négy térdimenzióval


A kérdés ez utóbbira vonatkozott, ha megnézed. És bizony, mivel abban az esetben négy térdimenzióval nem lenne semmiféle élet, mosolygó lények sem lennének. Persze, el lehet kezdeni kidolgozni valamiféle fizikát, ami potenciális élethordozó négy térdimenzióval, csak itt senki nem kérdezte ezt. És tudtommal annyira egy fizikus sem unatkozott, hogy ilyesmivel kezdjen játszani. Vagy ha igen, nem publikálta. (Ismétlem: tudtommal. Ha valaki mégis ilyesmire akadna, linkelje nyugodtan, érdekelne.)


Nem igazán értem, mi miért mosolyognivaló. Ezek nyílván gondolatjátékok, de érdekesek, izgalmasak. Ennyi jár szerintem :)

2016. aug. 23. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/72 dq ***** válasza:

@22: "Négy térdimenzióban nagyon furcsa mozgások után kirepülne a csillagrendszerből a bolygó, ha oldalba kapta egy meteor."


Miért tenné? Hogyan tenné? Egyáltalán honnan szerezné hozzá az energiát hogy eltávolodjon végtelen messze?

2016. aug. 23. 02:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/72 dq ***** válasza:

És ha én a 4d Földön lennék, és felugranék, akkor elszállnék? Vagy, belerúgok a Gellért-hegybe, és elrepülne végtelen messzire?

(tudom, hogy nem keringek a Föld körül, de akkor is kéne egy csomó energia hogy messze kerüljek tőle)

2016. aug. 23. 02:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/72 Mojjo ***** válasza:
100%

@25: honnan szerezné az energiát? Hisz átadja neki a meteor, ami beléütközik. A lényeg az, hogy kicsi hatásokra már instabillá válik a pálya. Őszintén szólva egzakt levezetést nem láttam, ugyanakkor szerencsére ezt már nem egy random analízistanártól hallottam, mint a nullás dolgot :) Hanem Dávid Gyula (ELTE TTK, atomfizika tanszék) egyik előadásán. Holnap előkeresem neked, mert fent lesz neten. Vagy legalábbis megpróbálom a 100+ videó közül kimazsolázni, ami tőle felkerült netre.


Viszont arra ösztönzött a kérdésed most, hogy utánanetezzek _kicsit_, hátha van erről valami jó leírás. Amit sikerült most találnom, szerintem érdekes és szemléletes - hogy mennyire ontopic, annak eldöntését rád bízom :) A link:

[link]


Sorry, a mai napra ennyi ment :) Viszont szerintem mindenképp érdemes ránézni.

2016. aug. 23. 02:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/72 Mojjo ***** válasza:
100%

@25: elkezdtem böngészni a Dávid Gyula videókat és találtam is egy videót, amiben erről beszél. Igazából kb pöccre ugyanazt hallhatod benne, amit én is elmondtam (nem véletlenül, hiszen pontosan az ő előadásain hallottam erről), így ez a rész talán annyira sok pluszt nem ad, de valamennyit biztosan mégis. Illetve lehet megéri megnézni a videót végig, érdekes előadásokat szokott tartani.


16:40-től kb 19:10-ig tart a kérdéses rész. A linken egyből 16:40-től kezdődik a videó:

http://www.youtube.com/watch?v=fTne2sZ-y1g&t=16m40s

2016. aug. 23. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/72 Tislerics Máté ***** válasza:

Fúú hát nagyon érdekesek ezek az előadások! bárcsak érteném a mögötte megbúvó ,,durva" matematikát! Bizonyára abban a bizonyos durva metekban van a megoldás, ami miatt nem tudom elfogadni a 4. térdimenziós elképzeléseket. Sokat olvastam arról, hogy mi is a 4. térdimenzió, és megmondom őszintén, semennyire sem tudom komolyan venni azokat.


kicsit úgy érzem mint ha foggal körömmel próbálnánk megfogalmazni a 4. térdimenziót, úgy hogy nincs elegáns vagy triviális összefüggés a 3. és 4. térdimenzió között! Miért nincs?! az 1., 2., 3. dimenziók nagyon elegánsan következnek egymásból, miért nincs ez így a 4. térdimenzió esetén? Miért lesz görcsös a folyamat?! Szerintem azért mert rossz nyomon járunk! Remélem tévedek és van olyan magyarázat ami megcáfol! Eddig ilyet még nem találtam... leakadok a témáról ígérem! túl bonyolult...

2016. aug. 24. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/72 Mojjo ***** válasza:

@29: őszintén nem értem a problémádat. A négy térdimenzió csak azt jelenti, hogy négy paramétert kell megadni ahhoz, hogy egy pont helyzetét meg tudjuk ott határozni. És négy dimenzióban is pont ugyanúgy tudunk definiálni mindenféle mértani alakzatot, ugyanúgy tudunk számolni, mint háromban, vagy kettőben - vagy bárhányban. Azt mondod, az egy-kettő-három térdimenziók logikusan következnek egymásból - dehát hajszálra ugyanilyen logikusan következik belőle a négy is. Komolyan nem értem a gondod... Maximum arra tudok tippelni, hogy az zavarhat, hogy a négy térdimenziót nem tudjuk vizuálisan elképzelni. De nem is elképzelni akarjuk, hanem számolni vele. Számolni meg lehet tetszőleges n dimenziós terekkel, ugyanazon szabályok mentén.


dq ehhez szerintem jobban ért, és talán tud is irodalmat tetszőleges n dimenziós terek lelkivilágához. Szóval dq, ha erre jársz, tudnál esetleg valamit ajánlani, ami segíti a téma megértését?

2016. aug. 25. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!