Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy 4 dimenziós világban a...

Egy 4 dimenziós világban a jelenlegi fizikai állandók mellett milyen molekulák alkotnák az élet alapjait?

Figyelt kérdés

2016. márc. 21. 19:10
1 2 3 4 5 6 7 8
 31/72 Tislerics Máté ***** válasza:
Ja én a geometriai értelemben vett negyedik térdimenzióra gondoltam. Naivan úgy feltételeztem hogy csak ezek használhatók a fizikai világ elképzelésére 4. térdimenzióban... hoppá
2016. aug. 25. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/72 Tislerics Máté ***** válasza:
ja hát amit nem tudok vizuálisan elképzelni azt nem tekintem alkalmasnak arra, hogy a fizikai világot máshogy le tudjuk írni vele. ez olyan értelmetlennek tűnik... ez lehet a para... köszi... :D
2016. aug. 25. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/72 Mojjo ***** válasza:

@31:

"Ja én a geometriai értelemben vett negyedik térdimenzióra gondoltam."


Miért, én mit írtam? :)

2016. aug. 25. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/72 Tislerics Máté ***** válasza:
bazki tudom mi a para: én azt tekintem egy új geometriai értelemben vett 4. térdimenziónak, ami 4 olyan koordinátát tartalmaz, amik, mind merőlegesek egymásra... hát ez sajna meghaladja a képzelőeremet... :D
2016. aug. 25. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/72 Tislerics Máté ***** válasza:
Ráadásul ezt a 4 koordinátát, amik MIND merőlegesek egymásra, a fizikai világban alkalmazni... kész agyrém... :D
2016. aug. 25. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/72 Mojjo ***** válasza:

"én azt tekintem egy új geometriai értelemben vett 4. térdimenziónak, ami 4 olyan koordinátát tartalmaz, amik, mind merőlegesek egymásra..."


De hát pontosan erről is van szó.


"hát ez sajna meghaladja a képzelőeremet"


Ne aggódj, mindenkiét. De ahogy mondtam, nem elképzelni akarjuk, hanem számolni vele. Mondok egy példát: vannak az elektromágneses sugárzások, melyek spektruma a leghosszabb hullámhosszú rádiósugárzástól a legkeményebb gammasugárzásig hatalmas tartományt lefed. Ennek kis része a látható fény - ugyanolyan kutyaközönséges EM sugárzás, mint a többi. A különböző hullámhosszakat különböző színekként látjuk. Feladat: képzelj el egy új színt. Igen, újat, amilyet soha senki nem látott, mert nem tudunk érzékelni. El tudod képzelni? Nem? Akkor ez jelenti-e azt, hogy nem létezik nagyobb hullámhosszú EM sugárzás a vörösnél, mert nem tudjuk elképzelni, vizuálisan hogyan nézne ki?


Pont ugyanez a helyzet itt is a dimenziókkal.

2016. aug. 25. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/72 Tislerics Máté ***** válasza:

Egy új szín érzékelése nem nagy szám szerintem... Az infravörös tartományt is lehetne érzékelni ha lenne olyan szervünk hozzá mint a viperának... Kicsit vöröses lenne De mégis tök más mint az ismert színek. Ez ráadásul nagyon triviálisan szemléltethető egy infrakamerával. Persze magát az új Színt nem érzékeljük, de tudjuk vizualizálni.


Lehet hogy nektek egy hiperkocka szobor kielégítő szemléltetése a 4d-s világnak, de nekem nem... Na jó nem ertetlenkedek itt már többet inkább beleásom magam jobban a témába hátha jutok valamire... Köszi amúgy a próbálkozást :-)


Baromi érdekes téma ez, szerintem jól fogok szórakozni... És talán le is fogom tudni vetkőzni a kényszeremet az elegáns szemléltetésére a 4d-nek :-) ha meg marad a matek, akkor így jártam... :-D

2016. aug. 25. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/72 Mojjo ***** válasza:

@37: dehát nem azt mondtam, hogy érzékeld az új színt, hanem, hogy _képzelj el_ egy új színt. És pont ez a lényeg itt: elképzelni nem lehet, ugyanakkor érzékelni, vizsgálni más hullámhosszú EM sugárzásokat stb stb vígan lehet.


A 4D geometria ennek mintájára pont ilyesmi: nem tudod elképzelni, de (matematikai úton) vizsgálni remekül tudod.


De oké, hajrá, nézz utána :)

2016. aug. 25. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/72 anonim ***** válasza:

Ez pont olyan kérdés, mint hogy milyen lenne az a világ, amelyben manók és koboldok élnének. Mivel nem ilyen, ezért ez egy értelmetlen kérdés.


A jelenlegi fizikai állandókat nyilván nem tudnád megtartani, mert a négydimenziós tér miatt már a mértékegységek is megváltoznának, illetve be kellene vezetni új állandókat, amelyek pl. négyes térfogattal kapcsolatos mennyiségekre vonatkoznak, stb. A molekulákat összetartó elektrodinamika sem lenne ugyanaz négydimenzióban, mint háromban, szóval innentől kezdve a kérdés gyorsan kezelhetetlenné is válik.

2016. aug. 25. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/72 dq ***** válasza:

Túlgondolod.

A kérdés már 3 dimenzióban is teljesen kezelhetetlen mind fizikai, mind kémiai, mind biológiai szempontból.


Az áltrel és a standard modell hibásak, az elõrejelzések rendre tévesnek bizonyulnak, az univerzum tágul, és csak nem találunk megannyi szubatomi részecskét, bármekkora erõvel is tapsolunk.

Nevetséges feltételezés, hogy a 3d-ban sem mûködõ áltrel majd 4d-ban az igazsághoz közeli valamit ad. Valamit persze ad, ahogy 3d-ban is, összeomlik az univerzum..


Kémiai és biológiai szempontból sincs fogalmunk arról, hogy mi lehet. CHNOPS élet lehet, mert látjuk a szemünkkel. De esélyünk sincs megmondani, hogy mibõl lehet még, és mibõl nem. (ha nem azok lennénk, azt sem tudnánk megmondani, hogy CHNOPS-bõl létrejöhet élet, hiszen a laborkisérletek is rendre kudarcba fulladnak)

Tehát semmirõl nem tudjuk, hogy lehet-e, és semmirõl nem tudjuk, hogy nem lehet. (Azon kívül, hogy mi vagyunk. Descartes-i állapot, még ha õ másra is használta.)

2016. aug. 26. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!