Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ebben az esetben se lépjük át...

Ebben az esetben se lépjük át a fénysebességet?

Figyelt kérdés
Ha fogok egy rudat, ami egy görgő segítségével forgatható. rakok a közepére egy gömböt és egyet a végére, ha akkora erővel lököm meg a középsőt, hogy az fénysebességgel forogjon, akkor a rúd végén lévő körül úgy hajlik meg a tér, hogy az is fény sebességgel forogjon?
2016. márc. 27. 20:18
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a válaszokat, a kíváncsiságomat tökéletesen kielégítette
2016. márc. 28. 00:10
 12/18 anonim ***** válasza:

#8, te olvasol is, vagy csak írsz?


Amit meg később írtál: igen, a látszólagos mozgás lehet gyorsabb, mint a fény.

De ilyenkor gondolkodj el, hogy valójában mi megy merre, és milyen sebességgel. A valós mozgás nem lépi túl a fénysebességet itt sem.

2016. márc. 28. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
100%
#8 A lézer fénye akkor is csak fénysebességel fog haladni. Tehát meg kell várnod azt a pár percet mire elér a Jupiterre a változás.
2016. márc. 28. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
100%

"hasonló lenne a helyzet ha futni próbálnék egy hajóban, ami 10 km/h híján fénysebességgel menne és én elkezdenék futni? végtelen erő kéne hogy 10 km/h-val fussak?"


Különösebb erőfeszítés nélkül tudnál futni, mintha állna a hajó, és közben mégsem érnéd el a fénysebességet. Ugyanis a 10 km/h mást fog jelenteni a hajón, mint a földön. Az idő fog úgy változni, hogy a te egy órád alatt (ami alatt 10 km-t futsz) kívülről nézve hetek vagy évek telnek el.

(De a hosszkontrakció felől is közelíthetünk, ugyanezt fogjuk kapni.)


A lézerről meg a bolygókról csak annyit, hogy ott nem valódi mozgásról van szó. A lézerpont nem egy tömeggel rendelkező objektum, és a sebessége is csak látszólagos. Az egyes fotonok például nem fognak egyik bolygóról a másikra ugrálni.

2016. márc. 28. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:

A helyzet az, kérdező, hogy sokféle szabály érvényesül a természetben, és mindnek van valami értelmezési tartománya. Ez azt jelenti, hogy különböző helyzetekben más szabályok érvényesek, az előző meg nem.

Próbálom egyszerűen érzékeltetni: nem lököd meg akkora erővel. Nemcsak az erőd mennyiségével van probléma, hanem azzal is, hogy nincs hová kitámasztanod. Hogy lökhess. Így aztán, te ugyanakkora sebességgel ellenkező irányba fogsz röpülni (feltéve, hogy golyónyi a tömeged). A másik probléma, ha meglököd, nem forogni fog, hanem egyenes vonalban haladni. A forgáshoz más is kell, folyamatosan.

Sajnálatos, de a fantázia önmagában kevés egy ilyen kísérlethez. Valójában szinte nem is szükséges. Annál inkább szükséges más. De ekkor is beleszól az értelmezési tartomány problémája. Az esetben ugyanis ilyen kérdés nem lenne.

2016. márc. 28. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Ekkor ha a fényforrásunkat gyorsan elkezdjük ide-oda rángatni, akkor a lézerfény ide-oda mozog a Jupiter felhőinek felületén. Akár gyorsabban, mint a fény. De akkor mégiscsak van gyorsabb a fénynél!"


Van tőled 1 mk-re és egymástól 1 km távolságra két céltáblád.

a kettőre kilősz egy-egy, 1 km/s sebességű lövedéket egytized másodperc különbséggel, így a két egymástól 1 km-re lévő táblán a két lövedék egytized másodperc különbséggel fog becsapódni.

A két tábla távolsága 1 km, a két becsapódás közti idő egytized másodperc.

Most ettől miért is haladt volna BÁRMI is a lövedék sebességének tízszeresével?

Két külön lövedék, mindkettő 1 km/s sebességgel, soha, sehol, semmi nem ment 10 km/s sebességgel, mégis a két becsapódás közt csak egytized másodperc telt el.


Ez ugyanaz, mint a lézered.

A lézersugár nem egy tárgy. Az záporozó fotonok sorozata, vagy tekinthetjük em. hullámnak is. De ettől függetlenül tekintheted ugyanúgy egy "puskából" fénysebességgel kiröpülő lövedékek sorozatának is.

A két bolygód közt nem mozog semmi ide-oda. Semmilyen sebességgel.

2016. márc. 29. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

"Ekkor ha a fényforrásunkat gyorsan elkezdjük ide-oda rángatni, akkor a lézerfény ide-oda mozog a Jupiter felhőinek felületén. Akár gyorsabban, mint a fény. De akkor mégiscsak van gyorsabb a fénynél!"


A fotonokat a Földről indítottad. Ha minden foton tartalmaz egy információt (de ez már nagyon elméletben), akkor te a Földről küldesz információkat a Jupiter felhőire külön kis csomagok formájában (egy csomag egy foton), és a Jupiteren jó messze (úgy pár Föld távolságra) ott áll két ember (most tekintsünk el attól, hogy ezt a Jupiteren elég nehezen tehetnék meg), akik értelmezik a te kis információcsomagjaidat, amiket megkapnak néhány század vagy ezred secundom eltéréssel, akkor most kik között történt információcsere? Vajon a Föld és a Jupiteren álló emberek között, vagy a Jupiteren álló két ember között? Szerintem már te is sejted a választ. Valójában a Földről küldtél információt a Jupiterre, de a Jupiteren álló két személy között semmilyen információcsere nem történt. Fénysebességnél gyorsabb haladás akkor lenne, ha ők cseréltek volna információt fénysebességnél gyorsabban, de ez nem lehetséges. A te lézerfényedet pedig jó egy órával később fogják érzékelni. Az pedig, hogy milyen időeltéréssel egymáshoz képest, nem számít. Ugyanígy használhattál volna két lézerfényt is, akkor sem lenne nagyon más a helyzet. De jobbat mondok. Te ugyanígy rángatod a lézered, csak most két csillagrendszer között. Mindkettő tőlünk 10 fényévre van, egymástól 3-ra. Mivel ez elméleti felvetés, nevezzük őket A-nak meg B-nek. Egy azon irányba vannak hozzánk képest. Te gyorsan rávilágítasz az egyikre, majd a másikra (továbbra is információt közölsz velük ezzel). Az A csillagrendszerben áll egy ember, aki ezt veszi, és a B-ben is. 10 év múlva megkapják a kis információdat 1 másodperc eltéréssel. Vajon a B csillagrendszerben élők mikor fogják megtudni, hogy te az A csillagrendszernek is adtál információt? Pontosan 3 év múlva. Előbb nem. Na, és itt pont ez a lényeg.

2016. márc. 29. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
"Pontosan 3 év múlva. Előbb nem." Mármint a megérkezés 10 évétől számított még 3 év múlva.
2016. márc. 29. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!