Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Észterhidrolízis?

Észterhidrolízis?

Figyelt kérdés

Észterek (nem szimmetrikus) hidrolízisénél (nem lúgos) honnan tudom, hogy az alkohol vagy a karbonsav lesz-e a nagyobb szénatomszámú a keletkező anyagok közül? Mindig az alkohol? Van erre szabály?

Például etil-acetát hidrolízisénél etanol és ecetsav keletkezik, de keletkezhet metanol és propánsav is?



2016. ápr. 8. 09:40
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
Van rá szabály, nem keletkezhet bármilyen alkohol vagy karbonsav. Mindig úgy nézd az észtert, hogy a COO utáni szénláncból lesz az alkohol, a COO csoport meg kap egy hidrogént. Általánosan felírva egy R-COO-R' szerkezetű észterből mindig R-COOH és R'-OH keletkezik, tehát amilyen csoport kapcsolódik a COO két végéhez, annak megfelelő karbonsav és alkohol lesz belőle.
2016. ápr. 8. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Walter_Dornberger ***** válasza:

Egyetértek az előttem szólóval annyival egészíteném ki a szabályt, (ahogy nekem tanították) hogy a karboxil csoportot tartalmazó szénatomból lesz a karbonsav mindíg.

Az a C-O kötés hasad el, amelyik olyan szénatomhoz kapcsolódik, amelyiken nincs O= csoport.

Teljesen mindegy hogy savas vagy lugos hidrolízis, a hasadás szempontjából.

2016. ápr. 8. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!