Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Atommagoknál ez hogy van?

Atommagoknál ez hogy van?

Figyelt kérdés

Ha van egy atommagunk, annak van egy tömegszáma, ami ugye megadja, hogy hány barion van benne. Kb. ez az érték a tömege is atomi egységben. Akármilyen elemet nézek meg wiki-n, mindegyiknek az atomtömege g/mol-ban van megadva. Ez jól van így? Eszerint az anyagmennyisége egy magnak egyenlő az atomtömegével?


Akkor ha pl. ki akarom számolni, hogy 0.2 gramm radonban mennyi mag van, az 0.2/a radon tömegszáma * A_v lesz?


2016. ápr. 11. 01:38
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

A mól pont onnan jön, hogy ennyi (6*10^23) proton/neutron tömege pont 1 g. Ezért van az, hogy ilyen szép móltömegeink vannak. Pl. 1 mol szén az pont 12*6*10^23 protont és neutront tartalmaz, ezért 1 mol tömege pont 12 g.


n=m/M

és

n*N_av=N


ahol:

n: mólszám [mol]

m: tömeg [gramm]

M: moláris tömeg [g/mol]

N_av: Avogadro szám [1/mol] vagy [darab/mol]

N: darabszám [-] vagy [db]

2016. ápr. 11. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
91%

"Kb. ez az érték a tömege is atomi egységben. Akármilyen elemet nézek meg wiki-n, mindegyiknek az atomtömege g/mol-ban van megadva"


nem kb, az egy relatív szám, persze csak ha nem akar 6*10^-23 szintű számokkal dolgozni

erre találták ki az avogadro állandót

2016. ápr. 11. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 sadam87 ***** válasza:

A mól definíciója szerint 1 mol 12-es tömegszámú szénizotóp tömege pontosan 12 g. Mivel (mint megállapítottad) a tömegszám nagyjából megegyezik a relatív atomtömeggel (illetve az atom tömegével atomi tömegegységben), ezért a tömegszám jól közelíti az atom moláris tömegét g/mol-ban megadva. (A relatív atomtömeg értéke pedig definíció szerint megegyezik a moláris tömeg g/mol-ban mért értékével.)

"Akkor ha pl. ki akarom számolni, hogy 0.2 gramm radonban mennyi mag van, az 0.2/a radon tömegszáma * A_v lesz?"

Nagyjából, bár így a dimenziók nem stimelnek, és az érték sem lesz egészen pontos. Én inkább a moláris tömeggel számolnék (amit meg is találtál). A tömegszámmal (amellett, hogy az egy nukleonra jutó kötési energia miatt is eltérhet a relatív atomtömegtől) az is baj, hogy egy elemnek több izotópja is lehet, amelyek eltérő tömegszámúak. De közelítő számításhoz tökéletesen lehet a tömegszámmal számolni.

2016. ápr. 11. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!