Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Honnan tudják a csillagászok,...

Honnan tudják a csillagászok, hogy a belátható világegyetem sugara 13 700 000 000 fényév?

Figyelt kérdés

2016. ápr. 21. 15:42
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
18%
Pont ennyinek mérték. Pont ennyit látnak be.
2016. ápr. 21. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
48%

Mivel a világegyetem tágul, ezért minden pontja az összestől távolodik ( kivéve ahol egy erősebb ellenerő lép fel lokálisan, pl gravitáció, ami összetartja a bolygókat, csillagrendszereket, galaxisokat), a Doppler-effektus mozgó hullámforrásnál fellépő jelenség, amikoris a távolodó hullámforrás frekvenciája nő.

Ránéztek egy távoli galaxisra és mivel a fény hullámjelenség (is) ezért a Doppler-effektus segítségével ki tudták számolni, hogy milyen gyorsan távolodik.


Van egy ún. Hubble-törvény is, amely pedig arról ad nekünk információt, hogy valami ha minél meszebb van annál gyorsabban távolodik és ennek az ar anyának a segítségével a fentebbi sebességből tudnak következtetni a távolságra is.


Persze ennél sokkal bonyolultabb a táguló tér dinamikája.

2016. ápr. 21. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Tényleg bonyolultabb, de mi köze ennek a kérdéshez?
2016. ápr. 21. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
A másik, hogy a világegyetem kora kb. ennyi lehet, tehát a fény maximum ennyi utat tudott azóta megtenni.
2016. ápr. 21. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
Nade a világegyetem korát pont onnan tudják, hogy 13,7 milliárd fényév messzire látunk...
2016. ápr. 21. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Nem egészen. Egyrészt a tágulás mértékéből számítottuk vissza, másrészt a gömbhalmazok öreg csillagainak vizsgálata is ugyanerre az értékre vezetett, egymástól függetlenül.
2016. ápr. 21. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim válasza:
27%
Valójában nem tudják de olyan sok pénzt emészt fel a csillagászat meg az űrkutatás, hogy néha muszáj előállni valami hihető elmélettel. Ilyen a sötét anyag meg kettőscsillag stb. amelyeket nem tudnak bizonyítani csak elméleteket alkottak köréjük.
2016. ápr. 21. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

sehonnan.

a látható világegyetem sugara 45-47 millió fényév.


valamit összekevertél.

2016. ápr. 21. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
*milliárd
2016. ápr. 22. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Ypszilon1980 ***** válasza:
Na igen, ezek csak elméletek, amik itt a földön működnek, a világegyetemben ki tudja mennyire igazak ezek. Hogyan tágul, mikor nem tudják mekkora? Az igaz, hogy 13milliárd fényév, ameddig ellátnak, valóságtartalma ki tudja mennyi. Egy film szerint olyan, mintha visszautaznánk az időben a föld keletkezéséig, szóval minél messzebb megyünk a földtől lehet, hogy visszautazunk az időben, világűr lehet nem is létezik...
2016. ápr. 22. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!