Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az emberré válás egyszeri,...

Az emberré válás egyszeri, megismételhetetlen történés, mondjuk ki: csoda?

Figyelt kérdés
2016. ápr. 26. 14:06
 1/10 anonim ***** válasza:
95%

Nem.

Mivel volt vagy 100 fontos lépése, és mindegyik következik az előzőből.

Ezen kívül szerves folytatása a majommá válás lépéseinek, és abból is volt vagy 1000, és ezek is következnek egymásból.

2016. ápr. 26. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Mojjo ***** válasza:
100%

Bár egyesek szemében biztos jól hangzana, a semmi okunk ezt hinni. Sőt, biztosak lehetünk benne, hogy nem. Az emberré válás minden egyes lépése egy nullától eltérő valószínűségű esemény, így a teljes láncolat bekövetkezte is nullától eltérő valószínűségű. Ennek következtében kellően sok próbából (kellően nagy világegyetemben) szinte bizonyosan bekövetkezik többször is.

De egyébként egyetlen, nullától eltérő valószínűségű esemény bekövetkezte sem csoda. Sőt, matematikailag bizonyos nulla valószínűségű események is bekövetkezhetnek.

2016. ápr. 26. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
69%
A kretén lepontozók mindenhol ott vannak már 10 perc alatt?
2016. ápr. 26. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Tislerics Máté ***** válasza:
71%

https://www.youtube.com/watch?v=NSX72YRURiU


A csoda az mindig valami isteni beavatkozást jelent. Az emberré váláshoz nem szükséges isten. Még az élet kialakulásához sem kellhet feltétlenül. Ezt sajnos még nem lehet megállapítani...


Az igaz, hogy egyszeri és megismételhetetlen, de ez nem azt jelenti hogy csoda, csak nagyon sok tényező befolyásolta a dolgot. Egyszerűen így alakult.

2016. ápr. 26. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Az emberré válás megismétődése nem lehetetlen, csak a valószínűsége miatt olyan kicsi rá az esély, hogy nyugodtan mondhtajuk egyszeri és meg nem ismétlődő folyamatnak.


Ahogy amúgy a szürkefarkas kialakuása vagy a hétpettyes katicabogár vagy a vörösfenyő kialakulása is egyedi ebből a szempontból egyszerűen azért, mert pont ugyanúgy ahogy ezek a fajok létrejöttek, már soha nem fog ugyanez a faj létrejönni. Nyilván minél távolabbról nézzük, minél inkább megelégszünk egy ember-szerű, szürkefarkas-szerű stb lénnyel, annál nagyobb eséllyel találunk ilyet. Persze szeretjük azt hinni, hogy az ember valami egyedi és szent dolog, de ez csak a mérhetetlen beképzeltségünk miatt van. Az ember létrejötte semmivel sem specifikusabb, mint bármely más faj létrejötte. Ha megfelelő idő állna rendelkezésre (nem párszázezer, hanem pár tízmillió év), és ha megfelelő körülmények lennének (pl.: nem foglalná el az “ember” niche-t egy ember nevű faj), akkor szerintem itt a Földön is létrejöhetne egy másik, ember-szerű, beszélő, társadalomépítő főemlős. Persze részleteiben nyilván eltérne tőlünk.


Attól, hogy valaminek kicsi a valószínűsége, még nem csoda. A csoda az a “természetfeletti eredetű”, nem pedig a “kis valószínűségű”. Természetfeletti pedig eleve nem is létezik, legalábbis valószínűleg nem létezik, így a csoda szó is maximum képzeletbeli objektumokat jelöl (mint az unikornis szó), nem pedig valós dolgokat.


Az alacsony valószínűség megértéséhez képzeljünk el egy olyan lottót, amiben 90 helyett 1 millió számból húznak ki 5-öt. Akkor azt az 5 számot valószínűleg soha az életben nem húzzák ki többször. Nem esélytelen, hogy kihúzzák, de csalás nélkül majdnem lehetetlen. Akkor most az az 5 szám egy csoda? Nyilván nem.

2016. ápr. 26. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Mojjo ***** válasza:
71%

@5: "Az emberré válás megismétődése nem lehetetlen, csak a valószínűsége miatt olyan kicsi rá az esély, hogy nyugodtan mondhtajuk egyszeri és meg nem ismétlődő folyamatnak."


Erről jelenlegi ismereteink alapján semmit nem tudunk nyilatkozni - ugyanis nem tudjuk, hogy mekkora a világegyetem. Azt tudjuk, hogy a látható világegyetem mintegy 92 milliárd fényév sugarú, körülbelül százmilliárd galaxissal, nagyon körülbelül 10^22 csillaggal. Erős becslési pontatlansággal. De ennyi, ez csak a látható világegyetem, hogy ezen túl mekkora, arról a leghalványabb fogalmunk sincs. Az sem kizárt, hogy végtelen. Na meg azt sem tudjuk, hogy tulajdonképpen mekkora valószínűség rendelhető hozzá az emberré váláshoz. Mindenesetre könnyen lehet, hogy igen-igen valószínű, hogy még sokszor, sok helyen kialakult _hajszálpontosan_ olyan lény, mint az ember. Olyannyira olyan, hogy idejöhetne és itt élhetne.


De, csak, hogy érzékeltessem a dolgot. Mi is kell nekünk? Az, hogy egy megfelelő méretű és elhelyezkedésű (nem galaxismag közelében, nem kettős/hármas tagja stb) csillag körül olyan helyen és olyan méretű és összetételű bolygó keringjen, ami megfelel földi típusú élet kialakulásának, és ott ki is alakuljon pontosan földi típusú élet, és abból pontosan ember fejlődjön ki. Mennyi ennek az esélye? Roppant alacsony. Elképesztően alacsony. Legyen mondjuk egy a milliárdszor milliárdszor milliárdszor milliárdszor milliárdszor milliárdszor millióhoz? Ez 1/10^-60 esély. Ha a világegyetemben van mondjuk 10^65 csillag, akkor igen nagy esélye van annak, hogy rengeteg emberi élet fejlődött ki. De ez szimpla bűvészkedés a számokkal. Lehet az esély 1/10^120, mivel a leghalványabb fogalmunk sincs, hogy mekkora a világegyetem valós mérete, semmi, de abszolút semmi alapunk feltételezni azt, hogy nincs benne mondjuk 1^130 csillag. Semmivel sem esélytelenebb, mint bármely más szám. Épp ezért mondom, hogy nem csak, hogy nem csoda, de még az, hogy egyszeri és megismételhetetlen sem biztos - sőt, fogalmunk sincs róla, tippelni sem tudunk.

2016. ápr. 26. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Mojjo ***** válasza:
100%

"Azt tudjuk, hogy a látható világegyetem mintegy 92 milliárd fényév sugarú"

Sorry, természetesen átmérőjűt akartam írni.

2016. ápr. 26. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Tislerics Máté ***** válasza:
34%

Szerintem az emberré válás nem számít akkora csodának. Mármint YOLO meg tényleg örülök, csak hát akkor mennyi esély lehetett arra, hogy létrejöjjön mondjuk egy elemi részecske? Az ősrobbanás után nemsokkal olyan szintű változások mentek végbe, amik szinte felfoghatatlanok: Létrejött az anyag, a foton, a sugárzás, a tér, az idő a gravitáció... Ezekre mennyi esély lehetett? :D És még ezek sem számítanak csodának!


A csoda az, hogy létrejött az ősrobbanás, mert ami "előtte" volt az már kizárólag a természetfeletti és az ,,unikornisok" világa! :)

2016. ápr. 26. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

Ennyi erővel nevezhetjük csodának azt is, ha a lottón kihúzzák az 1-2-3-4-5 számsort. Pedig annak is ugyanakkora az esélye, mint bármilyen más számsornak.

Nem nevezhetsz valamit egyszeri, nagyon valószínűtlen csodának ,ha hiányoznak az adataid a variációs lehetőségek átlátásához.

Nem tudjuk, hány bolygón van élet az univerzumban.

Nem tudjuk, ebből hány bolygón fejlődött ki értelmes élet.

Nem tudjuk, hány bolygón fejlődött ki párhuzamosan több értelmes faj.


Akkor hol a viszonyítási alap?

2016. ápr. 27. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Az emberré válás akkor lenne különleges, ha mellékágak nélkül jött volna létre. Ha belegondolsz, hogy hány ponton vált szét annak a fajnak az evolúciója amitől az embert akarjuk eredeztetni (ergo ameddig vissza tudunk menni a leletek alapján) akkor látod, hogy ez inkább egy véletlen. Hihetetlen sok faj alakult ki, és ebből az ember csak az egyik. Egyáltalán nem csoda, pusztán véletlen, hogy az ember kialakult.
2016. ápr. 27. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!