Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van bizonyíték a féregjáratok...

Van bizonyíték a féregjáratok létezésére, vagy csak egy elmélet?

Figyelt kérdés
2016. ápr. 30. 21:57
 1/7 A kérdező kommentje:

Jaj, rossz helyre írtam a kérdést, a "természettudományok" témakörbe akartam.


Jelentené valaki, hogy rossz helyen van? Köszi.

2016. ápr. 30. 21:58
 2/7 anonim ***** válasza:
Magad is megbizonyosodhatsz róla, ha utazol a pesti 99-es buszon.
2016. ápr. 30. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Elmélet, amit elméletileg bebizonyítottak, konkrétan már Einstein.


Nyilván ez a bizonyítás valami matematikai levezetés volt, nem tartom valószínűnek, hogy ezt valami méréses vizsgálattal is alátámasztották volna. Bár ki tudja, nem értek hozzá ennyire.

2016. ápr. 30. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
A helyes kifejezés hipotézis, vagy magyarosabban feltevés/feltételezés. Ha elmélet lenne, az azt jelentené hogy van rá bizonyíték. De nincs. Csak kitalálták.
2016. ápr. 30. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

@22:33


Érdekes a szóhasználatod. Én eddig azt gondoltam, hogy amit "elméletnek" neveznek az azért van úgy, mert nincs rá bizonyíték. Amire van, azt "ténynek" nevezzük. Ezek szerint a tudományos nyelvezetben másképp vannak a dolgok?

2016. ápr. 30. 22:43
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

"Ténynek" a konkrét megfigyeléseket nevezik. Az általam előállított katalizátor 1 óra alatt átlagosan 42%-os konverziót ér el, 0,34% szórással. Ez egy tény. Bár nem egy nagyon gyakori szóhasználat, inkább kísérletnek hívják. Ténynek csak akkor, ha nagyon-nagyon sokszor elvégezték, és biztosan kizártak mindenféle mérési hibát. Pl. hogy a gravitációs gyorsulás mértéke 9,81 m/s^2. Ezt több százezer ember kimérte már (pl. én is), mondhatjuk hogy tény.

A hipotézis és elmélet szavak egy más síkon mozognak. Ezek tények magyarázatai. A hipotézis egy felvetett magyarázat. A féreglyuk pl. egy hipotézis, mert egy működési mechanizmust ír le. Mondjuk az egy kicsit belerondít a képbe, hogy nincs jelenség amit magyaráz, de tudományos terminológiában a hipotézis szó illik rá a legjobban. Elmélet akkor lesz valami, ha már nagyon sok dolgot magyaráz, és képes megbízhatóan előrejelezni kísérletek eredményeit. Pl. a relativitás elmélet, ősrobbanás elmélet vagy evolúció elmélet. Ezek nem csak magyaráznak már ismert tényeket/kísérleteket, de tervezhetőek kísérletek, amiknek a kimenetelét meg lehet jósolni általuk. És ha egy hipotézis elég jó eredményeket ad ilyen téren elég sokáig, akkor kezdik elméletnek hívni. A tudományos elméletekre már megbízhatóan lehet támaszkodni, amikor egy adott jelenséget próbálsz megmagyarázni, és a segítségükkel előrejelezheted a saját kísérleteid eredményeit.

2016. ápr. 30. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Bizonyítani csak azt bizonyították, hogy létezHETnek, azt nem, hogy léteznek is.
2016. máj. 1. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!