Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehet áthidalni egy...

Ozmium42 kérdése:

Hogyan lehet áthidalni egy ilyen evolúciós "ugrást"?

Figyelt kérdés

Itt a fórumon olvastam valamelyik evolúciós vitában, hogy egy majom fajnak és az embernek azért nem lehet közös utóda, mert az emberek kromoszómaszáma eltérő, ami a majomban még két kromoszóma, az az emberben fúzionált egy kromoszómává.


[link]


Ha egy populációban feltűnik egy olyan egyed, aminek ilyen fúzionált kromoszómája van, az hogyan örökítheti tovább a genomját, ha már szaporodásképtelen a többiekkel?



2016. jún. 6. 14:53
1 2 3
 21/24 Cerevisiae ***** válasza:
53%

Ja... amúgy növények esetén még gyorsabban változhat a kromoszómaszám. Elég ha megnézzük, hogy a repce esetén mi minden történt a termesztése során:


[link]


A leginkább termesztett változatok:

Brassica juncea: 18 pár kromoszómával rendelkezik

Brassica oleracea: 9 pár kromoszóma...

Brassica rapa: 10 pár kromoszóma...

Brassica napus: 19 pár kromoszóma...

2016. jún. 9. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 anonim ***** válasza:
Oké, de én nem is azt kérdeztem meg hogy lehet-e gyereke normál emberrel, vagy hogy életképes lesz-e, hanem hogy szaporodóképes lesz-e az utód. Eddig úgy tudtam crossing over csak homológ kromoszóma párok esetén lehetséges, de ha nem akkor persze rossz kérdést vetettem fel, elnézést.
2016. jún. 10. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/24 Cerevisiae ***** válasza:
78%

@Outcast: „Oké, de én nem is azt kérdeztem meg hogy lehet-e gyereke normál emberrel, vagy hogy életképes lesz-e”


Bocsáss meg, akkor félreértettelek, pedig a #18-ban ezt írtad: „De a fúziós ember csak olyan emberrel tud szaporodóképes utódot létrehozni, aki ugyanolyan, fúzionált kromoszómával rendelkezik, nem?”


A fúziós emberünk már megvan, és a fúziós emberünk lehetséges eredményes párosodásáról is szól ez a cikk, ahol a másik fél ’normál’ ember (itt a lehetséges kimenetek tárgyalása a cikk közepén (is) van):

[link]


Én csak erre a kérdésedre válaszoltam.


Utána még ezt is kérdezed a #18-ban: „Ha egy normál emberrel lesz utóda, akkor az adott utód nem lesz meddő?”


Ez már inkább egy második kérdésnek tűnik. Ha félreértettem, elnézést.


Tehát arra az utódra gondolsz, ami a ’normál’ meg az eleve fuzionált nászából született?

2016. jún. 10. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 Cerevisiae ***** válasza:

Outcast...


Lehet, hogy én se vagyok érthető...

A lehetséges kimeneteket látva, azt nem értem, hogy szted' mi a különbség a fúziós bébi, meg az apa között, ha az apa amúgy bizonyos esetekben szaporodóképes normál párral is.

2016. jún. 10. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!