Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miről szól a Schrödinger...

Miről szól a Schrödinger egyenlet?

Figyelt kérdés

Egyáltalán nem értek hozzá, ha lehetséges, saját szavas magyarázatra vágyok, a wikipédiát már megnéztem,de nem értem.

Köszönöm!


2016. jún. 12. 18:57
 1/8 anonim ***** válasza:
94%
Én négy év egyetem után sem értem, de azt tuti, hogy gyűlölöm.
2016. jún. 12. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

A "legenda" szerint egyszer Einsteint egy újságíró megkérte, hogy magyarázza el a relativitás elméletet olyan hétköznapi módon fogalmazva, hogy az egyszerű emberek is megérthessék. Erre Einstein ezt válaszolta: "Ön hogyan magyarázná el valakinek, hogy mi az a kenyér, ha az illetőnek fogalma sincs róla, hogy mi az a liszt, élesztő, stb?"

Azt kell hogy mondjam, hogy másoknak is bizony kemény félévekbe kerül megérteni a Schrödinger-egyenletet, ha egyáltalán nem érted, akkor valószínűleg nem árt még némi matematikát, némi kémiát és némi fizikát tanulnod.

A kvantummechanika bizony nem az a kategória, amit egyszerűen és szemléletesen el lehet magyarázni...

2016. jún. 12. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Ezek az idézetek elég jól összefoglalják:


[link]

2016. jún. 12. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Mojjo ***** válasza:

"Lett légyen az gólyatúra, joghurt vagy kefír,

Schrödingernek egyenlete az mindent leír"


Ennél szebben aligha lehet megfogalmazni :)


[link]

2016. jún. 12. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
66%

Ha az ember nem akar vele konkrétan számolni, akkor azért nem olyan bonyolult elmagyarázni.


A kvantummechanikában minden dolgot (jellemzően egy elektront, atomot, molekulát stb.) egy úgynevezett állapotfüggvény ír le. A Schrödinger-egyenlet pedig az az egyenlet, ami meghatározza ennek az állapotfüggvénynek az időbeli fejlődését, azaz az adott dolog jövőbeli állapotait.

2016. jún. 12. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
ha számolni akarna vele akkor se olyan nehéz, bevezethetők az új fogalmak a középiskolás tudásra is gyorsan, a problémák ott kezdődnek, ha nincsenek ilyen alapok vektorokról meg algebrából
2016. jún. 12. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
96%

Namost, hátha szerencsém lesz, s kedden ezt húzom:

A Schrödinger egyenlet egy sajátérték egyenlet.

Szemléltetve egy sajátérték-egyenlet:

Af(x)=a*f(x)

(az A-n van egy ilyen kalap: ^, csak nem tudom begépelni)


Ez egy matematikai formalizmus, szóval ez a felírás sajátságos jelentéssel bír - vagyis nem lehet f(x)-el egyszerűsítve azt mondani, hogy A=a :D.


Tehát, 3 dolog van benne: van egy függvény, ez az f(x). A függvényekkel lehet sajátságos műveleteket végezni. Deriválni, integrálni, de akár elosztani tízzel. A függvényműveleteket matematikailag úgy is le lehet írni, hogy egy függvényre hat egy operátor, s ezt így írod le: A*f(x). (az A-n kalap van most is). Mondjuk, a függvény az 2x, te meg azt mondod, hogy 4x-et akarsz csinálni belőle, akkor a az operátorod megszoroz minden függvényértéket kettővel.

Namost, a fenti esetben az operátorod a kettővel való szorzás, ez f(x)-ből ugye olyan függvényt csinál, ami végeredményben 2*f(x). A lényeg, hogy konstanszorosát kaptál. Ez esetben pedig azt mondhatjuk, hogy az f(x) függvény az A operátor sajátfüggvénye (mert konstanszorosára véltoztatta meg), és a sajátértéke 2-lesz (mert 2X-est adott).

Az egyenlet jobb oldalán az a*f(x) ezt is jelenti: az az f(x) a függvényünk, és az a a sajátérték.

Szóval: a=2


De mire is jó ez a rizsa?

Le tudjuk írni egy rendszer állapotát egy függvénnyel, ezt nevezzük hullámfüggvénynek, s pszível jelöljük.

Tudni akarjuk, hogy mennyi a rendszer energiája, készítünk egy operátort, ami kellően rákérdez.

(Te pszí, mennyi neked az energiád?)

Ez az operátor spéci, Hamilton-operátornak hívjuk. (kalapos H).

S ha jó a konstrukt, akkor a sajártérték lesz a válasz, az energia

Tehát:

(kalapos H)*pszí(r) = E*pszí(r)

2016. jún. 12. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, különösen az utolsót! Segített :)
2016. jún. 13. 01:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!