Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Természettudósok, vagy termész...

Természettudósok, vagy természettudománnyal foglalkozók! Nektek mit jelent a tudomány?

Figyelt kérdés
Miért döntöttetek úgy, hogy tudománnyal szeretnétek foglalkozni?

2016. jún. 22. 11:49
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Röviden az önérdekű kíváncsiság, a problémákon való töprengés élvezete, miközben kizárod a világot és csak az objektivitás és a tárgyilagosság marad.


Nekem az is rengeteg jelent, hogy nem emberekkel kell foglalkoznom, nem kell, hogy közöm legyen politikához, ezért is tartom kicsit önérdekűnek.


De ez valószínűleg olyan amit sosem lehet elég pontosan megfogalmazni hiába érzem több éve. De beszélhetünk a témáról terjengősebben is privátban.

2016. jún. 22. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
33%

"miközben kizárod a világot és csak az objektivitás és a tárgyilagosság marad" - ugye érzed ebben az ellentmondást?

Pont ez a baj ma a tudománnyal, a tárgyilagosságot összekeveri a logikával, a vegytiszta absztrakcióval, ahol minden kocka és minden passzol, csak épp a valósághoz nem biztos, hogy köze van.

Vegyük A tényt. Ebből egyértelműen következik B állítás. B-ből pedig C. C -> D -> E, stb. De mire N-hez érsz, már nemhogy a valósághoz nincs köze annak, amit állítasz, de értelme sincs, csak a saját belső logikája szerint. A legtöbben ezt képtelenek felfogni, és keresik, hogy hol rontották el az okoskodást. Sehol. A logika így működik és kész.

2016. jún. 22. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
46%

Talintulli, nincs igazad.

Ha végigviszel egy ilyen logikai láncot, az végig igaz lesz a valóságban is.


A gond ott szokott lenni, ha elrontod a következtetéseket: pl. logikusnak TŰNIK, hogy ha a bolygók keringenek a Nap körül, akkor az elektronok IS keringenek az atommag körül.

CSAKHOGY ez nincs így! Tehát kevés az, ha valami logikusnak TŰNIK - hanem TÉNYLEGESEN is stimmelnie kell ahhoz, hogy igaz legyen!

2016. jún. 22. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Szerintem ha logikáról van szó, akkor két dolgon lehet elcsúszni:

- Ahogy a tudomány fejlődik, egyre bonyolultabb, egyre több mindennel összefüggésben álló dolgokat állít, így könnyen kialakulhat az állításrendszerekben olyan logikai hiba, amit nem veszünk észre elég hamar.


- Az, hogy a logika ilyen fontos elemet játszik a tudományos gondolkodásban nem magától értetődő, hanem inkább kísérleti tapasztalat. Az eddigiek során nem került elő olyan logika által vezetett gondolat, amit teljes bizonyossággal a logika szabályait követőnek állíthattunk volna, és mégsem volt összehangban a valósággal. Ennek persze aztán az az eredménye, hogy bátran extrapoláljuk ezt a tényként kezelt állítást, de a kísérleteken kívül nincs rá elvi bizonyítékunk (legalábbis én nem ismerek ilyet). Ebből azt állítani, hogy fennáll a logika megdőlésének veszélye bugyuta filozofálgatásnak tűnik, ami csak azt sugallja, hogy azért jó filozofálni, mert bármilyen baromságnak tűnő dologgal foglalkozhatunk, de ez attól még nem érv az ilyen fajtájú gondolatok elvetésére.

2016. jún. 22. 14:14
 5/10 anonim ***** válasza:

Lehet nagyon félreértettük egymást D:


Nem értem mi bajotok a logikával. Szerintem már önmagában az is bámulatos, hogy a matematika ilyen jól képes leírni a világunk. Mikor megalkották a termodinamikát és a papíron levezetett egyenletek a valóságban hihetetlenül pontos eredményeket adott, annak ellenére, hogy az egészet axiomatikusan építették fel.


De biztos van erre több példa is. (Esetleg mikor a newtoni módszerekkel képesek voltak előrejelezni a bolygók mozgását az is egy fantasztikus érzés lehetett..)

2016. jún. 22. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Ha a kialakult vita folytatódna (aminek nagyon örülnék, mert engem érdekel), akkor szívesen csinálnék neki egy külön kérdést, de kérlek benneteket, hogy itt maradjunk az eredeti témánál. :)
2016. jún. 22. 17:53
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Engem semmilyen magasztos cél nem vezérel, a tudományról való filozofálgatásnál pedig végképp kevés dolog áll messzebb tőlem. Nem is tartom lényegesen magasabb rendű dolognak, mint, mittudomén, az autószerelést.


Én azért kutatok, mert ebben lelem örömömet. Egyáltalán nem zavar, hogy az eredményeim nagy valószínűséggel semmi igazán lényegeset nem tesznek hozzá a tudományterületem kisebb áttöréseihez sem, nemhogy a nagyobbakhoz.


Számomra tehát a tudomány szórakoztató megélhetést jelent. Folyamatosan szállítja a kisebb-nagyobb szellemi erőfeszítést igénylő feladatokat amelyeken az idő 80%-ában örömmel és viszonylag szabadon dolgozom. Ja, és kis mennyiségben szeretek igazi tudományt tanítani (nem ám olyan szedett-vedett alkalmazott dolgokat, mint amiket én magam csinálok).


De bizonyára egy csomó ipari munkakört is ugyanilyen szívesen végeznék, és ha ezt megunom, fogok is.

2016. jún. 23. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
0%
A természettudomány egy marhaság. Minden elévül 100 évenként
2016. jún. 25. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
#8 Attól tartok, hogy ezt ahogy igy nyersen kijelentetted nem igazán tudom hova tenni. Kifejtened kérlek?
2016. jún. 26. 00:56
 10/10 anonim ***** válasza:
"Minden elévül 100 évenként" - attól nem marhaság. Ez a szép benne, ez jelzi, hogy jó esetben kicsivel jobban értjük a dolgokat. Rosszabb esetben a hülyeség burjánzik és épít légvárakat úgy, ahogy korábban leírtam.
2016. jún. 26. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!