Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a halmazoknak van szorzata,...

Ha a halmazoknak van szorzata, akkor van összege is?

Figyelt kérdés
Halmazok összegzésén olyan műveletet értek, amit ismételgetve ismét szorzáshoz jutunk. Van ilyen?

2016. júl. 17. 16:57
1 2
 1/13 Henike00 ***** válasza:
Tudtommal nincs ilyen, halmazok összegét általában egymásközt diszjunkt halmazokon értelmezzük, és valójában unióról beszélhetünk. Halmazok szorzatán pedig a Dékárt szorzatukat értjük, ami pedig rendezett n-esek halmaza.
2016. júl. 18. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Kedves Kristóf!


Szerintem szakadj el a valós számok halmazán értelmezett és megszokott műveletektől, és ne próbáld meg más matematikai struktúrákra ráerőltetni. Az hogy mit nevezünk szorzásnak meg összegnek, némiképp konvenció kérdése és csak az adott definíción belül számít. A Descartes-szorzatot is nyugodtan lehetne Descartes-összegnek nevezni, hiszen elemeket szépen egymás mögé írva képezünk belőlük párokat. Ahogy a férfiakat meg a nőket is a házasságkötés során összeADJÁK.

2016. júl. 18. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 Tom Benko ***** válasza:
Csak azért nevezik szorzatnak, mert véges halmazok esetén a szorzathalmaz elemszáma az egyes halmazok elemszámának szorzata. A létrehozásában viszont teljesen más elvek játszanak szerepet.
2016. júl. 18. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm #1-es, #2-es és #3-asnak válaszaitokat!

Odáig eljutottam, hogy:

|A U B| = |A| + |B|

|A x B| = |A| * |B|

|A ^ N| = |A| ^ N

De mi a helyzet, ha N nem egész, sőt halmaz?

2016. júl. 18. 21:52
 5/13 Henike00 ***** válasza:

Itt gondolom, hogy a halmazok számosságára gondolsz. Az unióra az csak akkor helyes, ha A és B halmazok disjunktak.


Ha például N valamilyen halmaz, akk A^N azt a halmazt jelöli ami tartalmazza az össze függvényt f: N->A.

Pontosabban leirva A^N={f|f:N->A}. Akkor |A^N|=|A|^|N|. Remélem hogy erre gondoltál.

2016. júl. 19. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Igen, számosságra gondoltam, és feltételeztem, bár nem írtam le, hogy A-nak és B-nek nincs közös eleme.

Kedves Henike!

Nem egészen értem, amit írtál. Tudnál szolgáltatni egy példát, ha szépen megkérlek?

2016. júl. 19. 11:26
 7/13 Henike00 ***** válasza:

Például: ha A={0,1},B={a,b}. Akk A^B={f,g,h,j}

ahol


f(a)=0,f(b)=1;

g(a)=0,g(b)=0;

h(a)=1,h(b)=1;

j(a)=1,j(b)=0;


f,g,h,j az összes lehetséges függvény, ami leképezheti a B-t az A-ra, vagyis mind f:B->A, g:B->A, h:B->A, j:B->A.


Tehát akkor |A^B|=4, ugyanaz mint |A|^|B|=2^2=4. Ez az utolsó összefüggés abból adódik, hogy valójában a B halmaz minden eleméhez annyi elem társulhat, amennyi az A halmaz számossága, ez már kombinatorika.

2016. júl. 19. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Ebben az esetben |A^B| nem inkább |A|*|B|, hiszen A={0,1,2} és B={a,b,c} esetén:

A^B={f1,...,f9}

Ahol:

f1(a)=0,f1(b)=1,f1(c)=2,

...

f9(a)=0,f9(b)=1,f9(c)=2,


Vagy rosszul értelmezem?

2016. júl. 19. 16:00
 9/13 Henike00 ***** válasza:

Nem, mert mivel neked 3elemű a B halmazod, és az A halmaz is 3 elemű, szóval összesen 3^3=27 fajta függvényed lehet,

f1(a)=0, f1(b)=0, f1(c)=0;

f2(a)=0, f2(b)=0, f2(c)=1 és igy tovább adják sorban a kvetkeő számokat:

0,0,2;

0,1,0;

0,2,0;

0,1,2;

0,2,1;

0,1,1;

0,2,2;

....

összesen 27 lehetőség.

2016. júl. 19. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Tom Benko ***** válasza:

K^N esetén egyáltalán nem biztos, hogy halmazról beszélünk már. Véges N esetén még biztos, megszámlálhatóan végtelen N esetén kapjuk a sorozatok terét, ez, amennyire tudom, még éppen halmaz, azonban könnyen alkothatunk olyan objektumot, ami már nagyon nem halmaz. Ilyen pl a [0,1]^[0,1] kifejezés, ami a [0,1] intervallum önmagára való leképezéseit takarja. Ez "túl nagy" halmaznak. Érdekes amúgy, hogy egészen "gyenge" megszorítások elegendőek lehetnek a halmazzá váláshoz, pl. csak a folytonos függvényeket tartjuk meg közülük.


A példák, amiket írtál, azok tulajdonképpen a műveletek egyfajta értelmezései, ha a természetes számokat nem analitikus, hanem halmazelméleti, számosságaritmetikai úton vezetjük be.

2016. júl. 20. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!