Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért "villámlik" a konnektor?

Miért "villámlik" a konnektor?

Figyelt kérdés

Egyszer megvágott az áram, amikor egy villásdugót húztam ki a konnektorból. Hatalmasat csattant, villámlott, nekem meg lezsibbadt a karom vállig... Úgy megijedtem, hogy pl. laptopot azóta nem merek bedugni a konnektorba, hiszen az mindig villámlik és csattan. De van, hogy más háztartási eszközök is csattannak. Annyira félek, hogy ismét meg fog csapni az áram, hogy néha egészen hisztérikus jeleneteket tudok levágni, hogy valaki más dugja be, illetve húzza ki a dugót.

A férjem szerint telesen felesleges félnem, és nem érti meg, hogy mitől félek annyira. Persze, őt még nem vágta meg a szikrázó konnektor... Az előbb csak éppen, hogy hozzáértem a gép tápkábeléhez, mire a dugó megmozdult a konnektorban, és így is villámlott és pattant egyet.


Nem vagyok egy fizika-fenomén, sajnos nem tudom, hogy mikor villámlik és pattog egy konnektor, úgyhogy a félelmem leküzdéséhez tényleg sokat segítene, ha ezt elmagyarázná nekem valaki!


Előre is köszönöm!


2010. ápr. 16. 11:39
1 2
 11/13 Vy válasza:

Örülök, hogy rábukkantam a kérdésedre, ugyanis én is ezzel a problémával küzdök egy ideje: már-már betegesen félek bármit is áram alá helyezni, ugyanis én is megjártam már párszor...:S Ilyen kisebb elektronikai kütyükkel annyira nincs baj, mint pl. telefontöltő, olvasólámpa, hajvasaló, stb... (igaz, ezek általában nem falba mennek, hanem hosszabbítóba, és semmi gondom nem szokott velük lenni, bár még így is bennem van a tüske, és ezeket is nagyon ódzkodva csatlakoztatom...). De ha már nagyobb elektronikai berendezésekről van szó, akkor amikor csak tudom, én is másokat hívok, hogy dugják már be a csatlakozót...

Most kaptam egy netbook-ot, és mivel kollégista vagyok, nem fogom tudni kikerülni, hogy magamnak kelljen csatlakoztatni (ráadásul ott is szikráznak nem gyengén a konnektorok :S). Nem tudom, mennyire segítene, ha kesztyűben próbálnék hozzányúlni, de muszáj leszek legyűrni ezt a fóbiámat... :(

Kérdező, neked azóta változott már a helyzet? Megnézettétek a hálózatot?

2011. aug. 20. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
100%

Jajj. Ezt a válaszokra értem, nem a kérdésre. A leírásból több minden következik, az feltétlenül, hogy nem hóhányó, hanem valódi referenciákkal, és valódi, ellenőrizhető szakvégzettséggel rendelkező villanyszerelő nézze át azt a házat, mert több részlet is segítségért kiált! (most direkt nem részletezem, nem akarok ötleteket adni, egy szakember pontosan tudja, mi a tennivaló)


Az eredeti kérdést akarom kicsit boncolgatni. A konnektor maximális biztosítása 16A lehet. Ez laikusnak sokat nem mond, talán a 3600W ismerősebb lehet. Ekkora, mobil fogyasztó azért ritka a háztartásban. (mobil fogyasztó: el tudom vinni, ellenpélda: villanytűzhely, amit nem lehet "csak úgy" elvinni, mert be van kötve, nehéz, stb.)


A villamos áram megszakítása az áramellátás legnehezebb feladata. Mivel az áram folyni akar tovább, és ezt a levegőben is folytatja egy darabig, amíg elég kicsi a távolság. Azokat a fogyasztókat, amik kapcsolhatóak, és nem tápegységgel működnek, többnyire tehermentes állapotban szoktuk a konnektorba be és ki is csatlakoztatni. Ezért a jelenség nem látszik.


Viszont a tápegységes, vagy "fázisjavító kondenzátorral" ellátott fogyasztóink esetében a kapcsoló nem mindig a csatlakozót kapcsolja le. Sőt... a tápegységben is kondenzátor van. Ez egy kis energiatároló egység, és csatlakoztatáskor bizony nagyon hirtelen, pár ezred másodpercre akár 100A-es nagyságrendű áramot is felvehet. Ez bizony "csattan", nem is kicsit. Ha úgy tetszik, "villámlik". (bár ez a megfogalmazás nem szerencsés, mert a villám egy átütés, itt viszont sokkal "durvább" villamos ív keletkezik) Ettől nem kell félni. Viszont nem jó dolog közvetlenül a falba dugdosni ilyet, mert az érintkezők folyamatosan égnek szét. Egy rövid kábelű elosztót kell használni, aztán azt szükség szerint kidobni,ha már elégtek benne az érintkezők. Ha a fali konnektor annyira kontaktos, hogy a csatlakozó mozdulásra szikrázik, az cserés! Nem javítandó, az csere!


Ettől a szikrázástól nem kell félni, nem rázhat meg! A védőérintkező nélküli (köznyelvben: "földelt") konnektorokban ez az érintés nem tud megtörténni, mert az emberi kéz nem fér oda! Amelyik konnektor nem ilyen, azt ma már szabályosan nem engedélyezett használni, bár semmi sem írja elő az azonnali átépítését... de az emberi élet ennél talán többet ér!)


És ha már villanyszerelő jön, 30mA-es hibaáramú áramvédő kapcsolót (ha lehet, többet) is érdemes beépíttetni, mert akkor ha mégis a konnektor rázna, az szépen lekapcsol, mi pedig életben maradunk sokkal nagyobb eséllyel, mint nélküle (eddig 100%-os a statisztika).


A notebook, számítógép, TV, hajszárító is tartalmaz kondenzátort. így csattanhat a konnektorban kikapcsolt állapotban is. Ezekben a kihúzás után még 5mp-ig maradhat olyan feszültség, aminél a dugvillát megérintve bizony megrázhat. Ezért ezt ne fogdossuk, vagy kihúzás után egyszer még próbáljuk bekapcsolni a készüléket, és akkor a töltést kisüti belőle, és nem minket ráz meg. A dugvilla fémhez való érintését, és ott történő kisütését nem javaslom, mert a kondenzátort tönkre fogja tenni, és annak a készülékre nézve nem lesz jótékony hatása!


Lehet ám a rázásnak fordított esete is, hogy ön volt sztatikusan feltöltődve (ruhák egymáson súrlódása, cipőtalp és padlóburkolat érintkezése), és a konnektor védőérintkezőjén keresztül kisülés történt. Azaz ön rázta meg a konnektort. Ez az életre veszélytelen, bár rendkívül kellemetlen érzés. Át kell nézni a ruhatárat, mert ez esetben a kilincs, radiátor, és már fémek is hasonló élményt nyújtanak, nem csak a konnektor... Ez adott esetben a műszaki cikkekre is veszélyes lehet, mert a túlfeszültség miatt kár keletkezhet bennük.


Igyekeztem körüljárni a témát, a villanyszerelést pedig szigorúan leinformált, szakképzett szakember végezze! Nem játék!


Röviden ennyit egy villamosmérnök "tollából".

2011. szept. 14. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim válasza:
Legcélszerűbb megoldás az lenne ha vásárolnál egy Márkásabb minőségű csatlakozó aljzatot, ez kicsit drágább mint az olcsóbb széria, de nem lesznek ilyen jellegű problémák vele. Ha van kisgyermek akkor nem árt ha beszerzel mellé egy Konnektorvédő csomagot is. 665ft. (Első a biztonság) :)
2015. máj. 17. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!