Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ti is nagyon érdekesnek...

Ti is nagyon érdekesnek találjátok az ember evolúciós ösvényét, törzsfejlődését böngészni a wikipedia és más oldalak segítségével?

Figyelt kérdés

Az alábbi a törzsfejlődés egy "kicsi" része, de túl hosszú lenne az egysejtűtől leírni.


Szerintem lenyűgöző, hogy mennyi szerencsés véletlennek kellett történnie, hogy egy szárazföldön alig élni képes pirinyó "gyík" valamelyik leszármazottja mi legyünk.



Véletlenül kialakult egy "gyík", aminek két lyuk jelent meg a koponyája oldalán alul. Ez kezdetben semmit se jelentett, de idővel ez a hely biztosította erős rágóizmaink megjelenési helyét, aminek köszönhetően rágni tudunk, nempedig lenyelünk mindent egybe, mint a hüllők.


Idővel megjelentek ennek a "gyíknak" olyan leszármazottai, amiken szőr nőtt, rágni tudtak, egyre felegyenesedettebbek voltak és az anyuka hasáról izzadságcseppekként csepegett a tej a tojásaira, hogy nedvesen tartsa őket. A kikelő kicsinyek tápláléknak is felhasználták ezt a nedvet. Gyíkként járó patkányként képzelhetjük el őket.


Ennek a leszármazottai felhagytak a tojással és csecsből szoptatták a korán megszülető lárvaszerű kicsinyeket, és teljesen felegyenesedtek négy lábra. Ez már sok mindenben egy mai patkányra hasonlított.


Egyszercsak valahogy megjelent egy olyan "patkány", aminek egy mutáció miatt szabadabbá vált a medencecsontja. Ebből olyan utódok származtak, amik már ki tudták hordani az utódaikat méhlepénnyel, utat nyitva a biztonságosabb korai fejlődésnek és a nagy agy kialakulásának lehetségessé válásához.


Idővel megjelentek a modern rágcsálók és a nyulak, és legközelebbi rokonuk, egy újabb "patkány", ami kevésbé élt felfokozott tempójú életmódot, nem nőtt állandóan a metszőfoga, relatíve nagy agya volt és egyre inkább a fákon kezdett élni.


Ennek az "erdei patkánynak" azon utódai nem haltak ki, amik egyre inkább hasonlítottak egy majomra és egyre kevésbé egy rágcsálóra. Egyre fontosabbá vált számukra a szaglás helyett a látás és a hallás, egyre bonyolultabb társadalmi rendszereket alakítottak ki, az agyuk is egyre nagyobb volt.


Idővel megjelentek az emberszabású majmok is, ezek közül egy csimpánzszerű mára kihalt faj lejött a fáról és felegyenesedve kezdett járni. Az utódai egyre bonyolultabb eszközöket kezdtek használni és egyszercsak nem féltek a tűztől. Egyre kevésbé volt jelentős a testüket borító, de csökkenő szőrtakaró, és egyre jelentősebbek lettek az általuk gyártott ruhák. Idővel megjelent a modern kommunikáció és az emberi gondolkodás képessége.



2016. júl. 28. 21:49
1 2
 1/14 Vree ***** válasza:
98%

Szerintem túlhangsúlyozod a "véletlen" szerepét. :) Valószínűleg azért, mert a végeredményből indulsz ki; így persze fantasztikusnak tűnik, hogy minden ide vezet, de nem szabad elfelejteni, hogy a többi lehetőségnél is lett volna valami, csak más. Nem volt megírva.

Ugye alapszinten az élet csak kémia: ha egy atom képes komplexebb molekulákat alkotni, akkor azt is fogja tenni.


Nekem az az érdekes, hogy ha egyszer el tudnánk jutni oda, hogy úgy rakjuk össze a molekulákat, ahogy akarjuk, akkor mi mindent tudhatunk majd építeni, az összes létezett földi életnél sokszínűbb és bonyolultabb élőlényeket is, bármit, amit a kémia megenged. A földi élet (mi is) egy szűk szelete az összes lehetőségnek, amit teljesen megszabott, hogy itt mi bírt túlélni, milyen szintű bonyolultságig tudott eljutni. Az egész evolúcióval csak egymásra épülő formék tudtak kialakulni, de tegyük fel egy létforma működőképes, de nem létezik számára lépésről lépésre, csakis nagy ugrásokkal kialakítható forma? Azt csak mi tudnánk létrehozni. :)

2016. júl. 28. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
7%

Hogy a fenébe ne lenne érdekes az, hogy a semmiből létrejön valami, már itt meg is állhatnék mert felfoghatatlan. Aztán az felrobban, és létrejön a bolygó és sok más. Aztán itt kőből vagy akármiből létrejön az élet. A semmiség megfogható és élni tud.

Szóval itt mindennek az őse a Semmi

A keresztény verzio könnyebb mert ott a legelső az Isten, és az teremtette................


Tehát ha valaki kérdez és az a válaszod, h semmi, akkor jusson eszedbe, hogy az amit látsz a semmiből jött létre

2016. júl. 28. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
50%
Én nem találom különösebben érdekesnek. A valóság elég prózai, én meg nem vagyok vevő arra, hogy a nagy szavakkal való megfogalmazás miatt ne úgy lássam a dolgokat ahogy vannak. Kiragadtál pár pillanatot a folyamatból, és csodálkozol hogy hú az egyik átalakult a másikba. Igen, több millió év alatt, olyan egyedeken keresztül, amik szinte megkülönböztethetetlenek egymástól. Sok kis változás idővel összeadódik. Ezt mindenki tudja, aki mondjuk öregedett már életében. Ma is olyan vagyok mint tegnap, vagy tegnapelőtt, vagy azelőtt, de egyáltalán nem vagyok olyan, mint 3 évesen. Nem vagyok olyan, mint 2 hónapja, mert megnőtt a hajam. Nem azért, mert véletlenül egyszer csak megnőtt a hajam, hanem mert a haj szükségszerűen nő, és adott idő alatt a nagyon rövidből közepes lett. Bravó. Szerintem az evolúció nem különösebben lenyűgöző. Tudom, ezzel egyedül vagyok.
2016. júl. 28. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Azért tartom lenyűgözőnek mert többszáz millió év alatt egy hajszálon múlt, hogy fennmaradt az az ős, amiből kifejlődtünk, és hogy egyáltalán pont egy olyan mutáció öröklődött tovább, ami hasznosnak bizonyult az emberré válás folyamata felé.


Mi lett volna, ha sosem alakul ki egy rágóizom befogadására alkalmas koponya az ősgyíkban? Mi lett volna, ha sosem alakul ki a méhlepényes terhesség lebonyolítására szolgáló medencecsont? Mindkettő véletlen mutáció eredménye.

2016. júl. 28. 22:47
 5/14 anonim ***** válasza:
67%
Jó a meglátásod: a törzsfejlődés során mindig létezett egy közös ős, amiben legelőször létrejött az a mutáció, ami valami úton-módon kulcs szerepet játszott a speciáció folyamán. Ebből következően a belőle fakadó teljes leszármazási ág függeni fog az adott egyed sorsától. Ez afféle pillangó hatás. Elképzelhető, hogy létezett az emlősöknek egy olyan közös őse, amit ha eltapos egy arra járó dinoszaurusz, akkor pl. a teljes méhlepényes emlős klád tehenestül, emberestül, bálnástul nem alakult volna ki.
2016. júl. 28. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 Mojjo ***** válasza:
91%
@2: az ősrobbanás során nem a semmiből jött létre az univerzum, az abiogenezis során meg nem kőből jött létre az élet...
2016. júl. 28. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
92%

"Mi lett volna, ha sosem alakul ki egy rágóizom befogadására alkalmas koponya az ősgyíkban? Mi lett volna, ha sosem alakul ki a méhlepényes terhesség lebonyolítására szolgáló medencecsont? Mindkettő véletlen mutáció eredménye."


Akkor most más faj dominálna a Földön. De egy biztos: akármi is lett volna a végeredmény, ugyanúgy elmondható lett volna, hogy hihetetlen véletlenek sorozataként alakult ki az, ami kialakult.

2016. júl. 29. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 Tom Benko ***** válasza:
0%
Tipikus kreacionista álokoskodás. Azzal a kimondatlan feltételezéssel érvelsz, hogy egyetlen példány esetében egyetlen generáció alatt mennyi a valószínűség, azonban a helyzet az, hogy pármillió év alatt kellett megjelennie az adott tulajdonságoknak, és generációnként változó, de sok egyeddel lehet számolni, így más a helyzet. Főleg, hogy a mutációk ezrével jelennek meg minden új egyedben.
2016. júl. 30. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 Mojjo ***** válasza:
51%

@8: szerintem még ennél is sutább ez az egész, olyannyira, hogy nem is igazán éri meg rá érdemben reagálni sem. Olyasmi ez, mintha néznénk a lottóhúzást, és látnánk, hogy jönnek a számok, mondjuk így: 84, 22, 23, 35, 72. Aztán utólag, amikor ez már megvolt, hüledeznénk, hogy azta, mekkora véletlenek már, hogy pont ezek a számokat húzták, pont ilyen sorrendben. Hogy hű, oké, hogy megvolt a 84, de aztán véletlen a 22 meg a 23 jött. Aztán véletlen a 35, hű azta, de a döbbenet, hogy ezek után a legutolsónak kihúzzák a 72-őt. Hát mekkora kis esélye van már, hogy pont ezt a számsort húzzák? És ha a végén nem a 72-őt húzzák, nem is ez jön ki. Hát milyen irreális véletlen már...


A kérdező rácsodálkozása pontosan ez. Már lezajlott eseményekre utólag rácsodálkozunk, amikor pont ugyanígy rácsodálkozhatnánk (ill nem, mert nem lennénk, de esetleg más intelligens lények, akik talán kifejlődtek volna), ha minden máshogy történt volna, mert abban az eseményláncban is pont annyi lett volna a véletlen. Mintha 56, 19, 5, 89, 3 lenne az 5 nyerőszám. Hát ez is mekkora véletlen már. *arcpálma*

2016. júl. 30. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
36%
2016. júl. 30. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!