Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ti is nagyon érdekesnek...

Ti is nagyon érdekesnek találjátok az ember evolúciós ösvényét, törzsfejlődését böngészni a wikipedia és más oldalak segítségével?

Figyelt kérdés

Az alábbi a törzsfejlődés egy "kicsi" része, de túl hosszú lenne az egysejtűtől leírni.


Szerintem lenyűgöző, hogy mennyi szerencsés véletlennek kellett történnie, hogy egy szárazföldön alig élni képes pirinyó "gyík" valamelyik leszármazottja mi legyünk.



Véletlenül kialakult egy "gyík", aminek két lyuk jelent meg a koponyája oldalán alul. Ez kezdetben semmit se jelentett, de idővel ez a hely biztosította erős rágóizmaink megjelenési helyét, aminek köszönhetően rágni tudunk, nempedig lenyelünk mindent egybe, mint a hüllők.


Idővel megjelentek ennek a "gyíknak" olyan leszármazottai, amiken szőr nőtt, rágni tudtak, egyre felegyenesedettebbek voltak és az anyuka hasáról izzadságcseppekként csepegett a tej a tojásaira, hogy nedvesen tartsa őket. A kikelő kicsinyek tápláléknak is felhasználták ezt a nedvet. Gyíkként járó patkányként képzelhetjük el őket.


Ennek a leszármazottai felhagytak a tojással és csecsből szoptatták a korán megszülető lárvaszerű kicsinyeket, és teljesen felegyenesedtek négy lábra. Ez már sok mindenben egy mai patkányra hasonlított.


Egyszercsak valahogy megjelent egy olyan "patkány", aminek egy mutáció miatt szabadabbá vált a medencecsontja. Ebből olyan utódok származtak, amik már ki tudták hordani az utódaikat méhlepénnyel, utat nyitva a biztonságosabb korai fejlődésnek és a nagy agy kialakulásának lehetségessé válásához.


Idővel megjelentek a modern rágcsálók és a nyulak, és legközelebbi rokonuk, egy újabb "patkány", ami kevésbé élt felfokozott tempójú életmódot, nem nőtt állandóan a metszőfoga, relatíve nagy agya volt és egyre inkább a fákon kezdett élni.


Ennek az "erdei patkánynak" azon utódai nem haltak ki, amik egyre inkább hasonlítottak egy majomra és egyre kevésbé egy rágcsálóra. Egyre fontosabbá vált számukra a szaglás helyett a látás és a hallás, egyre bonyolultabb társadalmi rendszereket alakítottak ki, az agyuk is egyre nagyobb volt.


Idővel megjelentek az emberszabású majmok is, ezek közül egy csimpánzszerű mára kihalt faj lejött a fáról és felegyenesedve kezdett járni. Az utódai egyre bonyolultabb eszközöket kezdtek használni és egyszercsak nem féltek a tűztől. Egyre kevésbé volt jelentős a testüket borító, de csökkenő szőrtakaró, és egyre jelentősebbek lettek az általuk gyártott ruhák. Idővel megjelent a modern kommunikáció és az emberi gondolkodás képessége.



2016. júl. 28. 21:49
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:

Nem vagyok kreacionista.


Egyébként nem értem a negatív hozzáállásotokat. Richard Dawkins legalább ennyire csodálja az evolúciót, nála nagyobb ateistát pedig találni sem lehet.

2016. júl. 30. 12:52
 12/14 A kérdező kommentje:

Teljes mértékben ateista vagyok. Viszont azt is gondolom, hogy a természettudományokban megfelelően jártas emberek ugyanolyan spirituális kielégülést nyerhetnek a világ tudományos ismeretéből, mint amit régen a vallások szolgáltak.


Dawkins "Szívárványbontás" című könyve pont erre világít rá. Attól, hogy ismerjük, hogy mitől jön létre és miből van a szivárvány miért lenne kevésbé csodálatos?


Rengeteg szerencsés véletlennek kellett történnie ahhoz, hogy mi most itt ülhessünk csupasz, gondolkodni képes, felegyenesedett emberszabású majomként. Tudom, hogy egyesek szerint felesleges ezen annyit agyalni, mert "így történt és kész", de szerintem érdekes végignézni, hogy mennyi változáson mentek keresztül történelem előtti, nem-emberi őseink, hogy most itt lehetünk.


Nem hiszek benne, hogy ez előre meg volt írva, és hogy Isten, a Sors, vagy akármilyen külső erő hozta létre azt a rágóizmos koponyát az ősgyíkban, de pont ettől annyira lenyűgöző a dolog. Hogy szerencsés véletlenek hova vezethetnek.

2016. júl. 30. 21:53
 13/14 anonim ***** válasza:
54%

Esetleg érdemes másik nézőpontból is szemügyre venni: hány sokkal királyabb állatnak kellett ahhoz elpusztulnia, hogy a mi őseinknek ilyen mázlija legyen. Én valahogy soha nem tudtam csodálkozni ezen, csak sajnáltam, hogy így történt.


A "rágóizmos" koponya sem egy nagy csoda. A "hüllők" is gyönyörűen elboldogulnak nélküle.

A dinoszauruszoknál pedig szintén megjelent a rágás, szóval ha kivesznek a kis "őspatkányok", akkor sem veszett volna semmi.

Hát ez van.

2016. júl. 31. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 Tom Benko ***** válasza:
Nem azt mondtam, hogy te vagy kreacionista, hanem azt, hogy az érvelés az.
2016. júl. 31. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!